młoda dziewczyna siedząca z laptopem na kanapie
Wybór odpowiedniego laptopa powinien być przemyślany. Istotne jest, abyśmy nie podejmowali pochopnych decyzji, gdyż może okazać się to dla nas kosztowne | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać tani laptop do domu?

Zakup nowego laptopa z reguły wiąże się z dość dużymi wydatkami. Jednak wcale nie musimy wydawać ogromnej kwoty pieniędzy, jeśli potrzebujemy go tylko do użytku domowego. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, dzięki którym możemy podjąć decyzję czy dane urządzenie będzie dla nas odpowiednie. Poza tym każdy z nas powinien wcześniej zastanowić się nad budżetem, jakim może dysponować, a także w jakich celach komputer będzie używany.

Podzespoły to podstawa

Należy wiedzieć, że podczas zakupu nowego laptopa nie powinniśmy zwracać uwagi na jego wygląd. Jest to zdecydowanie drugorzędny aspekt, nad którym możemy zastanowić się tylko w niektórych sytuacjach. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na podzespoły naszego potencjalnego laptopa. Przeciętne urządzenie składa się z procesora, karty graficznej, płyty głównej, dysku twardego, pamięci RAM, karty dźwiękowej, karty sieciowej, a także kilku innych części, które nie zostały wymienione ze względu na to, że są mniej popularne i mniej istotne od pozostałych. Pomimo to wszystkie są niezbędne, aby komputer mógł się uruchomić i działać prawidłowo.

Procesor jako mózg komputera

Nie bez przyczyny procesor nazywany jest mózgiem komputera. Odpowiedzialny jest za koordynowanie pracą podzespołów, a także odpowiada za prawidłowe przeprowadzanie procesów, zaczynając od najprostszych, kończąc na najbardziej skomplikowanych. Jego wygląd jest niezwykle charakterystyczny, przypomina kwadrat, który z jednej strony ma cienką blaszkę z logiem producenta, natomiast po drugiej stronie możemy znaleźć sterczące, gęsto ułożone metalowe nóżki. Nie da się ukryć, że jest to najważniejszy podzespół, gdyż odpowiada również za prawidłowe przeprowadzanie procesów. Podczas jego wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na ilość rdzeni (obecnie najbardziej popularne są sześciordzeniowe), częstotliwość taktowania (np. 4 GHz oznacza, że procesor może obsłużyć 4 miliardy poleceń na sekundę), a także na architekturę procesora (32 bity lub 64 bity). Im lepsze są wszystkie parametry, tym sprawniej będzie działał komputer.

Karta graficzna

Karta graficzna to kolejny bardzo istotny podzespół, bez którego prawidłowe działanie komputera nie byłoby możliwe. Przede wszystkim dzięki niej możliwe jest wyświetlanie obrazu na ekranie. Jednak jest ona szczególnie ważna dla graczy komputerowych, gdyż jakość i płynność grafiki 3D zależy właśnie od niej. Karty można podzielić na zintegrowane i dedykowane. Te pierwsze służą do wykonywania podstawowych czynności, natomiast te drugie doskonale sprawdzą się podczas korzystania z gier lub zaawansowanych programów.

Acer jako laptop wart uwagi

Z reguły Acery mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Niektóre modele kosztują naprawdę mało, a są dość wydajne i z pewnością wystarczą nam do wykonywania podstawowych codziennych czynności, takich jak przeglądanie internetu, słuchania muzyki, oglądania filmów czy też opłacania rachunków online. Wyposażone są zazwyczaj w najnowsze systemy operacyjne Windows 10, które umożliwiają stabilne działanie urządzeń. Tak więc laptop Acer bez wątpienia jest wart naszej uwagi jeśli poszukujemy optymalnego produktu w niezbyt wygórowanej cenie.

Wybór odpowiedniego laptopa powinien być przemyślany. Istotne jest, abyśmy nie podejmowali pochopnych decyzji, gdyż może okazać się to dla nas kosztowne. Wybierajmy więc zarówno w oparciu o naszą wiedzę i zasobność portfela, ale i rozważmy marki o ugruntowanej pozycji.

OLI

Sprawdź także

klawiatura słuchawki mysz i kontroler do konsoli na czarnym biurku

Komputer gamingowy VS konsola do gier – na co warto postawić?

Jeśli chodzi o współczesne technologie – a zwłaszcza ich rozrywkowy wymiar – to z pewnością …