Wydaje się, że co kilka lat na rynku pojawia się nowa rozdzielczość monitorów komputerowych, co jeszcze bardziej zaciera granicę między tym, co widzimy na ekranie, a rzeczywistością | fot.: stock.adobe.com

Monitor dla grafika komputerowego, czyli jak wybrać najlepszy

Jeśli jesteś profesjonalnym grafikiem, nie możesz po prostu pójść do najbliższego sklepu z elektroniką i wziąć najtańszy monitor z półki. Poważni graficy potrzebują monitora, który zapewnia wysoką wydajność, dobrą rozdzielczość i jest wyposażony w najnowsze porty. Istnieje wiele dobrych opcji, ale jeśli nie wiesz, czego szukać, możesz kupić jednostkę, która nie spełni Twoich oczekiwań. Dlatego w tym artykule dowiesz się co wziąć pod uwagę przy zakupie idealnego wyświetlacza.

Rozdzielczość

Wydaje się, że co kilka lat na rynku pojawia się nowa rozdzielczość monitorów komputerowych, co jeszcze bardziej zaciera granicę między tym, co widzimy na ekranie, a rzeczywistością. Przy rozdzielczości pikseli im więcej, tym lepiej. Jest to szczególnie ważne, jeśli rodzaj wykonywanej pracy zawiera wiele szczegółów, na które należy zwrócić uwagę. Najlepsza dostępna obecnie rozdzielczość to Ultra-High-Definition (UHD), znana również jako 4K. Monitory te oferują najwyższą dostępną rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli, czyli czterokrotnie większą niż rozdzielczość monitora 1080p. Na rynku jest jeszcze dostępna rozdzielczość Wide-Quad HD (WQHD), która ma stosunek pikseli 2560 na 1440 pikseli, znana również jako 1440p. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem rozdzielczości monitora wzrośnie również jego koszt. Monitor 4K będzie kosztował znacznie więcej niż typowy monitor Full HD (1920 na 1080 pikseli), 1080p.

Rozmiar ekranu

Tak, rozmiar ma znaczenie. Zwłaszcza jeśli pracujesz z bardzo szczegółowymi obrazami o bardzo wysokiej rozdzielczości. Niestety wszyscy jesteśmy ograniczeni wielkością naszego obszaru roboczego, jeśli chodzi o rozmiar monitora, który ostatecznie kupujemy. Celem jest maksymalne wykorzystanie jego obszaru, aby można było przeglądać wiele projektów na jednym ekranie. Decydując się na zakup monitora UHD lub WQHD, warto poszukać monitora o przekątnej od 27 do 32 cali. Jeśli jednak pracujesz w biurze, w którym możesz korzystać z dwóch lub więcej monitorów, rozważ zakup 29-calowego ultra-panoramicznego monitora WQHD.

Skala szarości i dokładność kolorów

Graficy potrzebują kolorów, które na ekranie wyglądają tak samo, jak na wydruku. Oznacza to, że monitor musi wyświetlać bardzo dokładne kolory. Poszukaj modelu wykorzystującego zaawansowaną technologię, np. Advanced High-Performance In-Plane Switching. Monitor powinien mieć 10-, 12- lub 14-bitową tabelę przeglądową (LUT) do częstych kalibracji i pokrywać 99 procent przestrzeni kolorów Adobe RGB.

Odpowiednie porty

Monitor i komputer muszą mieć zgodne ze sobą porty, aby działać prawidłowo. Aby uzyskać najlepsze opcje połączeń, wybrany monitor powinien mieć porty HDMI, dual-link DVI i DisplayPort 1.2. Jeśli jednak Twoja praca będzie łatwiejsza z wykorzystaniem wielu monitorów sparowanych razem w celu uzyskania jednego ciągłego wyświetlania, rozważ model z portami We/Wy Thunderbolt, lub DisplayPort 1.2. Jeśli potrzebujesz najlepszego monitora dostępnego w rozdzielczości 4K, upewnij się, że Twoja karta graficzna obsługuje transmisję wielostrumieniową wraz z wejściem DisplayPort 1.2 i/lub dwoma portami HDMI. W ten sposób dasz swojemu nowemu monitorowi największą szansę na osiągnięcie pożądanej maksymalnej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Cena

Część, na którą wszyscy czekają i której się boją w tym samym czasie. Chociaż powinieneś wziąć pod uwagę koszt każdego wybranego monitora, prawda jest taka, że te wysokiej klasy monitory nie są najtańszą opcją z jakiegoś powodu. Możesz wydać około 15000 zł na monitor 4K o przekątnej około 32 cali. 27-calowy monitor WQHD może kosztować od 8000 do 10000 zł, podczas gdy 24-calowy monitor może kosztować 3000 zł, lub więcej.

Podsumowanie

Istnieje stare powiedzenie, że jakość pracy opiera się na narzędziach wykorzystywanych przez rzemieślnika. W przypadku monitora dla grafika to powiedzenie trafia w samo sedno. Więc jeśli Twoje projekty wymagają dokładnych kolorów i skali szarości, wybór monitora, który pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, na pewno nie pomoże Ci w dalszej karierze.

MBĄ

Sprawdź także

Monitor Lenovo Legion Y25F

Monitor gamingowy Lenovo Legion Y25f – doskonały stosunek parametrów/możliwości do ceny

Dostępny już od 798 zł model Lenovo Legion Y25f stanowi z pewnością jedną z najciekawszych …