mikrofon do nagrywania treści internetowych
Dźwięk możemy nagrywać nie tylko za pomocą mikrofonu wbudowanego w zestaw słuchawkowy do komputera. Nie wszystkim jednak wystarczą | fot.: stock.adobe.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu do nagrywania internetowych treści audio i wideo?

Dźwięk możemy nagrywać nie tylko za pomocą mikrofonu wbudowanego w zestaw słuchawkowy do komputera. W wysokiej jakości urządzeniach sprawdzają się bardzo dobrze, a także są bardzo wygodne w użytkowaniu. Nie wszystkim jednak wystarczą, zwłaszcza gdy musisz dostosować swoją pracę do warunków pomieszczenia, w którym nagrywasz oraz gdy chcesz, aby dźwięk był przyjemny podczas udostępniania go w Internecie.

 Jakie są rodzaje mikrofonów?

Mikrofon dynamiczny – jego konstrukcja obejmuje cienką membranę, którą rolka specjalna i magnezowa wytwarza pole magnetyczne. W ten sposób energia elektryczna ma tę samą częstotliwość, co fale dźwiękowe. Impulsy otrzymują rejestrator. Te typy mikrofonów są zwykle bezprzewodowe.

Mikrofon pojemnościowy – W tym przypadku obsługujemy metalową płytkę, równolegle z nią membranę składająca się z bieżących materiałów przewodzących. Są to kondensatory, które zmieniły zdolność przez wibracje membrany. W ten sposób impulsy elektryczne są utworzone do rejestratora. Modele pojemnościowe są podłączone do źródła zasilania.

Jakie są rodzaje mikrofonów?

Mikrofony jednokierunkowe – jak można się domyślić, odbierają dźwięk tylko z jednej strony. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy nagrywać tylko nasz głos bez obawy, że urządzenie przechwyci również dźwięki otoczenia. Z tego powodu mikrofon jednokierunkowy przydaje się w studiu podczas prowadzenia wywiadu, ale także wszędzie tam, gdzie stosunkowo głośny hałas może utrudnić nagrywanie mowy.

Mikrofon dwukierunkowy – odbiera dźwięk z dwóch kierunków – z przodu oraz z tyłu, ale czułość przodu jest zwykle wyższa.

Mikrofony dookólne – znane również jako mikrofony wielokierunkowe, ponieważ odbierają dźwięk z dowolnego miejsca. Dzięki temu będą bardzo przydatne np. uchwycić dźwięk grupy osób w tym samym czasie.

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie mikrofonu?

Czułość – modele pojemnościowe zwykle posiadają większą czułość działania niż modele dynamiczne. Niemniej jednak zawsze powinno się sprawdzić, jakie wartości przyjmuje parametr, który jest wyrażony w miliwoltach na paskale. Im wyższy jest wskaźnik, tym mikrofon będzie w stanie zebrać więcej dźwięków.

Częstotliwość – mowa tutaj o zakresie częstotliwości dźwięków, które są rejestrowane przez mikrofon.

Sposób komunikacji – należy sprawdzić typ złącz obsługiwany przez mikrofon. Może być on podłączany przez złącze jack, mini jack, XLR-3, USB oraz dostępne na rynku poprzez Bluetooth.

Zastosowane technologie – w wielu przypadkach znacznie rozszerzają użyteczność mikrofonu i po prostu poprawiają jakość nagrywanego dźwięku. Należą do nich przede wszystkim redukcja szumów, mechanizmy regulacji oraz możliwość zmiany wskaźnika. 

Jako że zostały przedstawione podstawy przy wyborze mikrofonu, warto rozważyć oferty różnych firm z urządzeniami audio. Powinno skupić się na opisie produktu, ale także na sprawdzeniu jakości na wszystkich blogach lub filmach na YouTube. Jeśli chodzi o platformę YouTube, to jest ona bardziej wiarygodna, ponieważ wtedy będzie słyszalna różnica pomiędzy modelami danych mikrofonów.

JNO