głośnik bluetooth
Głośniki Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością. Są niewielkie, lekkie, a przy tym funkcjonalne i niedrogie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie głośnika bluetooth?

Obecnie można słuchać muzyki z telefonu czy odtwarzacza MP3 nie tylko za pomocą słuchawek. Innym rozwiązaniem jest przenośny głośnik Bluetooth. Jak działa tego typu urządzenie? Czym się kierować przy jego zakupie?

Obecnie można słuchać muzyki z telefonu czy odtwarzacza MP3  nie tylko za pomocą słuchawek. Innym rozwiązaniem jest przenośny głośnik Bluetooth. Jak działa tego typu urządzenie? Czym się kierować przy jego zakupie?

Głośnik Bluetooth – co w tym przypadku ma kluczowe znaczenie?

Głośniki Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością. Są niewielkie, lekkie, a przy tym funkcjonalne i niedrogie. Różnią się jednak dość mocno od siebie parametrami. Przy zakupie odpowiedniego modelu warto z całą pewnością wziąć pod uwagę zasięg działania urządzenia. To parametr istotny, bo informuje o tym, na jaką odległość dany głośnik można oddalić od urządzenia, które sygnał przesyła.

Głośniki mobilne z założenia nie są wielkie. Ogranicza to ich moc. Na ogół mieści się ona w zakresie od 10 do 20W, ale są i urządzenia mocniejsze. Im moc jest większa, tym głośniej na danym głośniku można słuchać muzyki. Kluczowe znaczenie ma przy tym moc wyjściowa RMS.

Co ciekawe, głośniki Bluetooth zasilane mogą być na kilka różnych sposobów. Niektóre modele podłączane są do gniazdka elektrycznego, co znacznie ogranicza ich funkcjonalność. Popularniejsze są głośniki zasilane akumulatorowo. Są to urządzenia mobilne, z których po naładowaniu korzystać można w wielu miejscach. Do wyboru są modele z wbudowanym akumulatorem lub wymiennymi bateriami. Innym rozwiązaniem są głośniki zasilane poprzez port USB.

Jaki głośnik bluetooth kupić dla siebie?

Dla osób, które zdecydowały się na zakup głośnika z akumulatorem duże znaczenie ma czas pracy na baterii. Informuje on bowiem o tym, przez jak długi czas urządzenie jest w stanie funkcjonować bez ładowania.

Przy zakupie mobilnego głośnika dobrze jest sprawdzić przy okazji, w jakie złącza jest on wyposażony. Są to na ogół wtyk 3,5 mm, gniazdo AUX (pozwala na podłączenie głośnika do innych urządzeń audio), slot na kartę SD czy micro USB. Co ciekawe, niektóre głośniki są przeznaczone do konkretnych systemów operacyjnych. To rodzi pewne ograniczenia, ale i daje korzyści. Ostatnią istotną informacją jest ponadto jakość wykonania głośnika. Warto tutaj stawiać na urządzenia wytrzymałe, wykonane z najwyższej jakości materiałów, najlepiej wodoodpornych.

Wyposażenie i funkcjonalności dodatkowe

Nowoczesne głośniki Bluetooth coraz częściej oferują szereg funkcji dodatkowych. Wbudowana pamięć pozwala np. na przechowywanie w urządzeniu muzyki. Tym samym do głośnika nie trzeba podłączać telefonu. Ekran LCD wyświetla z kolei informacje o danym utworze muzycznym. Umożliwia łatwiejszą obsługę urządzenia czy wybieranie konkretnych ustawień. Wygodnym rozwiązaniem są głośniki z pilotem zdalnego sterowania czy mikrofonem. W tym drugim przypadku głośniki wykorzystać można także jako zestawy głośnomówiące. Dla osób, które mają telefony bez funkcji włączenia radia przeznaczone są modele z wbudowanym radiem FM. Funkcja PartyUP z kolei pozwala na połączenie ze sobą dużej liczby głośników. To szansa na stworzenie naprawdę zaawansowanego systemu nagłaśniania idealnego na imprezę.

Warto również poznać aktualny ranking przenośnych głośników bluetooth, który pomoże w doborze najlepszego sprzętu.

Materiał partnera zewnętrznego