blik
BLIK jest zgodnym zdaniem ekspertów jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej odpornych na manipulacje formą płatności bezgotówkowych | fot.: stock.adobe.com

Nowoczesne technologie płatności bezgotówkowych

Na przestrzeni ostatniej dekady pojęcie płatności bezgotówkowych zostały całkowicie przedefiniowane. To, co jeszcze 10 lat temu uważaliśmy za nie lada wyczyn technologiczny, dzisiaj jest traktowane jako technologie przestarzałe. Obszar płatności bezgotówkowych jest obecnie bardzo szeroki, dlatego warto być obeznanym w tym, co jest bezpieczne, darmowe i daje gwarancję natychmiastowego otrzymania środków. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze oraz nie mniej innowacyjne sposoby na wykonywanie płatności bezgotówkowych.

Tradycyjna karta płatnicza

Karta płatnicza, debetowa lub kredytowa to z pewnością najlepiej znany każdemu środek płatności bezgotówkowych. To za pomocą słynnego plastiku jesteśmy w stanie zapłacić w sklepie z użyciem naszego numeru PIN bądź zbliżeniowo, nawet nie używając w tym celu żadnych kodów. Karty służą nam również do wypłat żywej gotówki z bankomatu. Co ciekawe, zarówno Visa jak i MasterCard, czyli dwie wiodące firmy obsługujące płatności umożliwiają swoim klientom wykorzystanie technologii płacenia przez telefon. Jeśli nasz smartfon ma funkcję NFC, wpisując dane naszej karty i autoryzując te operacje, nasza karta zostanie wirtualnie „wszyta” do telefonu. To natomiast powoduje, że podczas zakupów nie będziemy musieli wyciągać nawet portfela.

BLIK

BLIK jest zgodnym zdaniem ekspertów jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej odpornych na manipulacje formą płatności bezgotówkowych. Dzięki technologii BLIK mamy możliwość płacenia w internecie, w sklepie lub wypłat z bankomatów bez potrzeby wyciągania, a nawet posiadania przy sobie karty. Jeśli w naszym telefonie mamy zapisany kontakt do przyjaciela, za pomocą BLIK możemy przelać mu dowolną kwotę pieniędzy, a on otrzyma ją w ciągu kilku chwil. To zdecydowanie przełom w obszarze płatności bezgotówkowych, która pozwala nam być zawsze na bieżąco z finansami.

Google Pay i Apple Pay

Google Pay to aplikacja, dzięki której możemy szybko zapłacić bez potrzeby wyciągania karty. Jeśli dodamy swoją kartę do aplikacji Google Pay, zapłacimy nią błyskawicznie wszędzie tam, gdzie Visa lub MasterCard jest akceptowane. Bez względu na to, czy płacimy za taksówke, za zakupy internetowe, czy w sklepie, Google Pay wymaga od nas jedynie przybliżenia telefonu do terminala. To wszystko. Na identycznej zasadzie działa funkcja Apple Pay z tą jednak różnicą, że jest ona dedykowana jedynie dla urządzeń marki Apple. Co ciekawe jednak, będąc posiadaczem nawet 9 urządzeń Apple, do wszystkich możemy dołączyć swoją kartę. To sprawia, że od teraz w sklepach zapłacimy nawet zegarkiem. Jak autoryzowane są nasze transakcje? Tak jak proces odblokowania telefonu – za pomocą Touch ID lub Face ID.

Jak widać, Polacy coraz chętniej korzystają z dobrodziejstw nowoczesnych technologii opierających się o płatności bezgotówkowe. NIe od dzisiaj wiadomo, że tego typu forma płatności jest znacznie szybsza, wygodniejsza, a także bezpieczniejsza, niż zabieranie ze sobą żywej gotówki. Przez ostatnie lata płatności bezgotówkowe zrobiły ogromny krok naprzód. Warto zastanowić się, jak będzie wyglądała forma płatności za 10 czy 20 lat.

ŁNA

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …