pomalowana farbkami kobieta słuchająca muzyki
. Jeśli oczekujemy wysokiej jakości dźwięku, z pewnością nie powinniśmy inwestować w głośniki pokryte plastikową osłoną. Powoduje ona zatrzymywanie i rozpraszanie dźwięku, co nie sprzyja cieszeniu się dobrym brzmieniem | fot. stock.adobe.com

Sprzęt grający dla prawdziwych melomanów – jaki powinien być? Co wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnych produktów?

Każdy wielbiciel muzyki ceni wysoką jakość dźwięku oraz możliwość dostosowania brzmienia do własnych potrzeb. Na rynku znajdziemy wiele modeli sprzętu grającego, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego wyposażenia dla prawdziwych melomanów.

Wybór odpowiedniego rozmiaru sprzętu i zadbanie o akustykę

Dobór sprzętu grającego powinniśmy uzależnić od przestrzeni, jaką dysponujemy w naszym mieszkaniu. Jeśli chcemy zapewnić sobie wysoką jakość słuchanej muzyki, ale nie mamy zbyt wiele wolnego miejsca w pokoju, warto wybrać zintegrowany system grający lub stojącą wieżę hi-fi. Z kolei dla tych, którzy mogą przeznaczyć więcej przestrzeni na sprzęt, najlepsze będą urządzenia oparte na kilku komponentach, które można rozstawić w różnych częściach pomieszczenia. Nie tylko kwestia praktyczna czyli ilość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na wyposażenie, odgrywa rolę w wyborze rozmiaru sprzętu. W małych pokojach możliwości urządzenia o wysokiej mocy nie zostaną w pełni wykorzystane. Przed zakupem sprzętu grającego warto zadbać również o akustykę pomieszczenia, w którym planujemy słuchać muzyki. W tym celu możemy zainwestować w panele wygłuszające, które zapewnią odpowiednią izolację dźwięku i zapobiegną jego rozpraszaniu. Akustykę wspomagają także tańsze materiały – na przykład dywany, które sprawiają, że muzyka nie odbija się echem po całym domu.

Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry sprzęt audio?

Kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze sprzętu grającego jest tworzywo, z którego zostało wykonane urządzenie. Jeśli oczekujemy wysokiej jakości dźwięku, z pewnością nie powinniśmy inwestować w głośniki pokryte plastikową osłoną. Powoduje ona zatrzymywanie i rozpraszanie dźwięku, co nie sprzyja cieszeniu się dobrym brzmieniem. Najlepszym wyborem będzie sprzęt wykonany z lakierowanego drewna. Ten materiał gwarantuje czystość dźwięku i nie powoduje powstawania zakłóceń czy szumów, które psułyby naturalne brzmienie słuchanej przez nas muzyki. Dodatkowym istotnym parametrem jest waga urządzenia. Im cięższe, tym lepsza jakość dźwięku. Masywna konstrukcja pozwala bowiem na słuchanie szerokopasmowe i z wysokim poziomem głośności.

Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę

Wybrany przez nas sprzęt powinien posiadać wbudowany wzmacniacz dźwięku, tak abyśmy nie musieli dokupywać dodatkowego urządzenia w celu zwiększenia głośności i jakości brzmienia. Zwróćmy uwagę także na pasmo przenoszenia czyli ilość częstotliwości dźwięku obsługiwanych przez sprzęt. Im wyższa liczba pasma przenoszenia, tym więcej tonów będziemy w stanie usłyszeć podczas korzystania z danego sprzętu. Z tym parametrem wiążą się także dwa rodzaje głośników – dwudrożne oraz trójdrożne. W modelach dwudrożnych głośniki obsługują wysokie oraz średnie tony, z kolei w trójdrożnym możemy dodatkowo liczyć na dobrą jakość niskich tonów oraz wzmocnienie głośności dźwięku. Warto także pamiętać, że nie zawsze ilość głośników będzie równoznaczna z najlepszą jakością brzmienia. Warto przed zakupem szczegółowo zapoznać się z parametrami technicznymi – takimi jak wspomniane pasmo przenoszenia, moc urządzenia oraz dodatkowymi efektami dźwięku. Często jednokolumnowy sprzęt będzie w stanie zapewnić nam lepszy dźwięk niż kilka słabych głośników.

Zakup odpowiedniego sprzętu grającego to nie lada wyzwanie w gąszczu tego typu produktów. Jeśli jednak wiemy, na co powinniśmy zwrócić uwagę przed wybraniem się do sklepu, z łatwością znajdziemy wyposażenie, które będzie nam służyć przez lata i zapewni nam najlepsze brzmienie.

MPA

Sprawdź także

muzyka w restauracji

Muzyka w restauracji, która przyciąga gości

Goście restauracji i innych konceptów gastronomicznych, kupują nie tylko posiłki, ale w dużym stopniu płacą …