świat z klocków
Dziś przy pomocy klocków nie tylko zbudujemy miasto, ale także inne interesujące konstrukcje | fot.: materiał partnera

Świat z klocków

Świat może wydawać się ogromny. Tymczasem przy odrobinie wyobraźni dość łatwo go zrekonstruować w domowym zaciszu. Wiedzą o tym dzieci, które mocą wyobraźni i przy pomocy klocków zbudują wszystko, co tylko przyjdzie im do głowy. Przy okazji dostrzegą zależności między poszczególnymi elementami i wyrobią w sobie inteligencję wizualno-przestrzenną. Dokonają tego, korzystając choćby z licznych zestawów klocków LEGO®.

Początki popularnych klocków

Gdy byliśmy dziećmi, zabawki te prawdopodobnie były w sklepach lub też niedługo miały do nich trafić. Z kolei na Zachodzie (czyli po drugiej stronie żelaznej kurtyny) pojawiły się zdecydowanie wcześniej. Firmę stworzył jeszcze przed II wojną światową duńczyk Christiansen. Co ciekawe, zanim to założone w niewielkiej miejscowości przedsiębiorstwo otrzymało nazwę LEGO (od duńskich słów leg godt, czyli “baw się dobrze”) i zaczęło wytwarzać zabawki, produkowało zupełnie inne rzeczy, mianowicie drewniane drabiny. Jednak to nie było to, założyciel firmy po pewnym czasie skupił się na wykonywaniu z tego samego materiału zabawek. Początkowo biznes nie przynosi spodziewanych dochodów, dodatkowo w pewnym momencie siedziba firmy doszczętnie spłonęła. Wielu by w takiej sytuacji dało sobie spokój i zajęło się czymś zupełnie innym. Ale nie postąpił tak twardy Duńczyk.

Mimo przeciwności losu

Christiansen nie załamał się, a pewne przeciwności losu uznał za motywujące. Zbudował kolejną fabrykę zabawek, tym razem większą. Z tego też okresu pochodzi między innymi drewniana kaczka – obecnie bardzo pożądana przez kolekcjonerów. I wtedy wybuchła II wojna światowa. Przedsiębiorstwo kolejny raz zostało zniszczone. Niemniej po konflikcie zbrojnym ponownie zostało postawione na nogi. Producent postanowił skorzystać ze zdobyczy technologii do wytwarzania plastikowych zabawek. W taki też sposób powstały klocki LEGO®, które w dużym stopniu przypominały te, którymi bawią się nasze pociechy. Początkowo dzieci stawały budynki znane z miast czy wsi. Aktualnie możliwości jest znacznie więcej. 

Bogactwo wyboru

Dziś przy pomocy klocków nie tylko zbudujemy miasto, ale także inne interesujące konstrukcje. Stworzymy na przykład statek kosmiczny i zwiedzimy nim inne planety. Może to być na przykład myśliwiec rodem z sagi Star Wars albo inny gwiazdolot pochodzący z tej kultowej serii. Dla siebie znajdą też coś wielbiciele Harry’ego Pottera. Z przyjemnością wzniosą choćby potężny Hogwart, w którym mieści się szkoła dla adeptów magii. To idealne zabawa dla dzieci.

Materiał partnera