perowskity
Perowskit to tak naprawdę minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie , elastyczne i lekkie ogniwa fotowoltaiczne | fot.: stock.adobe.com

Światowy rekord osiągnięty przez perowskity polskiej firmy

Zgodnie z najnowszymi danymi polska firma podbiła światowy rekord wydajności w warunkach wewnętrznych perowskitów osiągając konwersje mocy na poziomie 31%, co wcześniej się nie zdarzyło. Saule Technologies w dalszym ciągu pracuje nad udoskonalenie tej przełomowej technologii fotowoltaicznej, osiągając kolejne sukcesy.

Największa wydajność perowskitów na świecie

Perowskit to tak naprawdę minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie , elastyczne i lekkie ogniwa fotowoltaiczne. Jest to spora zmiana w porównaniu do standardowych ogniw krzemowych, ponieważ mogą one pracować również w oświetleniu sztucznym.

Firma Saule Technologies jest pierwszą na świecie firmą, która zapoczątkowała masowa produkcję oraz sprzedaż fotowoltaicznych ogniw perowskitowych wydajnych nawet przy sztucznym świetle. Polska firma produkuje ogniwa słoneczne w pilotażowym zakładzie od drugiego kwartału 2021 roku. W czerwcu tego samego roku fabrykę odwiedził jeden z najważniejszych europejskich polityków. Do wyścigu o miano lidera w produkcji ogniw perowskitowych niedawno dołączyli Chińczycy, których ogromne panele perowskitowe mogą osiągnąć wydajnośc na poziomie nawet 10 %. 

Na razie na podstawie badań naukowych perowskity stworzone przez firmę Saule osiągnęły wydajność aż trzy razy większą od chińskiej konkurencji. Obecnie udało się osiągnąć wynik 31 %.

Taki poziom konwersji podbił dotychczasowe rekordy świata co udowadniają autorzy publikacji stworzonej wraz z naukowcami z niemieckiego Instytutu Faunhofera (The Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems – ISE).

Rekord w warunkach oświetlenia sztucznego

We wspomnianej publikacji zaprezentowano wyniki trzech rodzajów perowskitowych ogniw fotowoltaicznych:

  • Z elektrodą węglową – polegający na utrzymaniu wysokiej kompatybilności i stabilności w produkcji na masową skalę;
  • Z materiałem HTM (hole transport materiał) bez wykorzystania węgla, aby uprościć proces produkcyjny;
  • Ze złotą elektrodą, która zapewnia najwyższą wydajność na poziomie 30,9 %.

Dotychczas największą wydajność dla perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego działającego przy oświetleniu wewnętrznym wyniosła 25,4 % oraz 23,1 %. Ten wynik osiągnęły ogniwa z elektrodą węglową, z i bez materiału HTM.

Ciekawostką jest to, że ogniwo z elektrodą węglową bez HTM zachowało aż 84 % początkowej mocy po wykonaniu 1000 godzin testu w warunkach maksymalnej sprawności. Po przepracowaniu tysiąca godzin w temperaturze 85 oC ogniwo to praktycznie nie straciło potencjału swojej mocy. Takie wyniki świadczą o dużej trwałości technologii polskiej firmy.

Sprawdź ofertę kursów: https://www.oszomega.pl/oze/

Materiał partnera