Tablet PC
Tablet to urządzenie, które zajmuje miejsce pomiędzy smartfonem a laptopem i umożliwia: surfowanie po Internecie, obsługę poczty elektronicznej, czytanie e-booków, oglądanie filmów czy przeglądaniem zdjęć albo słuchanie muzyki | fot.: Fotolia

Tablety PC – przydatny gadżet czy zbędny zakup? Praktyczny poradnik

Jeszcze kilka lat temu, kiedy tablety dopiero wchodziły na rynek elektroniczny, ich wybór był niewielki, a parametry ograniczały się do podstawowych funkcji, natomiast ceny szybowały wysoko do góry. Dzisiaj, tablety to jedna z podstawowych opcji wyboru spośród sprzętu komputerowego, który charakteryzuje się dużą atrakcyjnością pod wieloma względami. Warto wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę przed zakupem, aby dokonać optymalnego wyboru i dostosować jakość oraz funkcje urządzenia do swoich realnych wymagań i potrzeb.

Tablety a tablety PC

Tablety PC to rodzaj urządzeń, który wyróżnia się budową na bazie architektury x86, w przeciwieństwie do sprzętów opartych na architekturze ARM – ogólnie nazywanych tabletami. Jednak, ciągły rozwój technologii sprawia, że powstają coraz nowsze urządzenia, które posiadają np. 2 procesory i jednocześnie mają zainstalowany Windows oraz Android, co pozwala na utożsamianie ze sobą dwóch urządzeń i określeń – tablet oraz tablet PC.

Ważne parametry tabletów

W zależności od producenta i ceny, tablety różnią się między sobą poszczególnymi funkcjami. Nie każdy jednak musi decydować się na najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt. Jego parametry warto optymalnie dostosować do swoich potrzeb.

Wyświetlacz to pierwszy element, na który zwraca się uwagę przy wyborze tabletu. W jego przypadku istotne są 4 parametry:

  • rozmiar – najpopularniejsze są ekrany 5-, 7- oraz 10-calowe. Te najmniejsze najlepiej sprawdzają się w roli np. nawigacji samochodowej, 7-calowe to poręczne tablety, które z powodzeniem zastępują laptopy podczas surfowania po Sieci, a 10-calowe przydają się w biznesie do bardziej odpowiedzialnych i wymagających zadań. Wielu użytkowników tabletów uważa, że najwygodniejsze i optymalne w obsłudze są urządzenia 7-calowe;
  • rozdzielczość – ten parametr powinien być integralny z rozmiarem wyświetlacza, ponieważ bardzo duża rozdzielczość w przypadku zaledwie 5-calowego ekranu spowoduje, że wyświetlana treść będzie zbyt mała. Optymalna rozdzielczość wśród ekranów 7-calowych wynosi 1024 x 600 pikseli, a w 10-calowych to nawet 1920 x 1200 pikseli;
  • matryca – najlepsza jest matryca IPS, która realnie odwzorowuje kolory oraz zapewnia bardzo dobry obraz nawet przy szerszym kącie widzenia;
  • elementy ochronne – oprócz tradycyjnych folii ochronnych, które zabezpieczają wyświetlacz przed zarysowaniem i zabrudzeniem, coraz powszechniejsze staje się wykorzystanie w tabletach szkła Gorilla Glass, które zapewnia najwyższą ochronę.

Bateria to kolejny bardzo ważny element sprzętów elektronicznych. Tablety to urządzenia, które powstały z myślą o zwiększeniu mobilności tradycyjnych laptopów. W związku z tym, przeznaczone są do użytkowania poza domem, z dala od źródła prądu, dlatego konieczne jest wyposażenie tabletów w baterie, które umożliwiają długą pracę. Absolutnym minimum są dzisiaj akumulatory, które zapewniają 3-4 godziny użytkowania sprzętu, ale dostępne są nawet takie, które umożliwiają ponad 10 godzin pracy bez podłączenia do gniazdka elektrycznego.

Pamięć to podstawa, jeśli chce się zapisywać i przechowywać na tablecie różnorodne pliki. Producent zawsze oferuje pewną ilość wbudowanej pamięci, która tuż po zakupie może wydawać się wystarczająca. Trzeba jednak pamiętać, że w przyszłości może okazać się zbyt mała, dlatego warto wybierać tablety, które umożliwiają rozszerzenie pamięci za pośrednictwem dokupionej karty microSD.

Wydajność procesora to parametr, od którego w dużej mierze uzależniony jest komfort pracy na tablecie. Szybkość, płynność i przystosowanie do aktualizacji systemu do jego nowszej wersji to tylko kilka cech, które zależą od wydajności sprzętu.

Dodatkowe elementy, które zależą od producenta i rodzaju tabletu, mogą w znacznym stopniu poprawić komfort użytkowania sprzętu. W związku z tym, w zależności od własnych wymagań i oczekiwań, warto wybrać urządzenie, które będzie posiadać np.: port HDMI (umożliwia podłączenie tabletu do telewizora), wbudowaną kamerkę z dobrą rozdzielczością np. HD, dopinana klawiatura, Bluetooth czy moduł 3G (pozwala na korzystanie z Internetu bez dostępu do Wi-Fi).

Jakość i design

Oprócz podstawowych i dodatkowych parametrów tabletów PC, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu, duże znaczenie ma również jakość wykonania. Warto wybierać te urządzenia, które są zbudowane z aluminium i wysokiej jakości plastiku. Należy też zwrócić uwagę, czy obudowa jest pokryta powłoką antypoślizgową, co nie tylko uchroni tablet przed ześlizgnięciem się np. z blatu stołu, ale też ułatwi utrzymanie sprzętu w dłoni. Podczas oglądania tabletu przed jego zakupem warto też sprawdzić, czy obudowa nie trzeszczy oraz, czy poszczególne jej elementy są mocno ze sobą złączone.

Drugą ważną cechą jest design, który jednak nie ma realnego wpływu na komfort i jakość pracy na tablecie, ale w dobie oryginalnych gadżetów i podążania za modowymi trendami, dla wielu użytkowników stanowi dużą wartość. Designerskie obudowy i akcesoria do tabletów pozwalają wyróżnić się w tłumie. Nie warto jednak ulegać wyłącznie modzie, zwłaszcza kosztem mniejszej wydajności sprzętu i obniżenia komfortu użytkowania.

Komu przyda się tablet?

Tablet to urządzenie, które zajmuje miejsce pomiędzy smartfonem a laptopem i umożliwia: surfowanie po Internecie, obsługę poczty elektronicznej, czytanie e-booków,  oglądanie filmów czy przeglądaniem zdjęć albo słuchanie muzyki. Doskonale sprawdza się więc poza domem np. w podróży, a nawet umili czas oczekiwania w kolejce do lekarza. W związku z tym, tablet PC jest lekki, poręczny, bez kłopotu mieści się w torebce czy plecaku, nierzadko też w kieszeni kurtki czy spodni.

Podsumowując, tablet jest wygodniejszy i daje więcej możliwości niż tradycyjny smartfon, ale jednocześnie to laptop zapewnia większą wygodę podczas pisania dłuższych tekstów czy przedstawiania prezentacji biznesowych. Wybór tabletu jest wiec uzależniony od własnych wymagań i potrzeb.

Wiele rodzajów tabletów znajduje się w ofercie zamieszczonej na stronie: https://www.redcoon.pl/c02230300-Tablety-PC

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

części do smartfona

Części do telefonów – oryginalne czy używane?

Telefon komórkowy przeciętnie jest nam w stanie posłużyć przez 2-3 lata, nawet w przypadku częstego …