kobieta smartwatch
Pozyskiwanie i ocena danych dotyczących zdrowia to najnowszy trend wśród producentów smartwatchy, który płynnie łączy się z rejestrowaniem aktywności sportowych i sugestiami treningowymi | fot.: stock.adobe.com

Top 7 najbardziej przydatnych funkcji smartwatcha

Moje tętno wynosi 65 uderzeń na minutę, nasycenie tlenem wynosi 97 procent i nadal potrzebuję 2548 kroków, zanim osiągnę dzienny cel 10 000 kroków. W każdej chwili mogę sprawdzić te informacje, bo smartwatch na moim nadgarstku monitoruje te wartości – czasem w sposób ciągły, czasem w razie potrzeby. Nieustannie daje mi wskazówki, jak poprawić swoje zdrowie.

Pozyskiwanie i ocena danych dotyczących zdrowia to najnowszy trend wśród producentów smartwatchy, który płynnie łączy się z rejestrowaniem aktywności sportowych i sugestiami treningowymi.

Oczywiście urządzenia nie kończą się na pomiarach. Zarejestrowane dane są oceniane, a właściciel na bieżąco otrzymuje wskazówki, co należy zrobić, aby stać się jeszcze zdrowszym i sprawniejszym.

Ale co sprawia, że ​​smartwatch z funkcjami zdrowotnymi jest dobry? Jakie funkcje są przydatne, a które są tylko gadżetami?

Funkcje zdrowotne

Najpierw jednak bardziej szczegółowo przedstawimy najważniejsze funkcje zdrowotne smartwatchy. Który z testowanych zegarków posiada jakie funkcje znajdziesz w tabeli na ostatniej stronie.

Krokomierz

Krokomierz mierzy liczbę wykonanych kroków – każdego dnia. Co nie mniej ważne, ta wartość jest rejestrowana w celu określenia, czy osiągnięto dzienny cel, co jest zwykle zgłaszane z gratulacyjnym komunikatem na wyświetlaczu. W związku z tym smartwatche określają również, czy nie poruszasz się przez dłuższy czas: jeśli siedzisz przez godzinę, zostaniesz poproszony o ruch.

Sprawdź Huawei Watch gt 2 pro cena, to jeden z najlepszych zegarków.

Tętno

Smartwatch mierzy również puls – w sposób ciągły. W ten sposób możesz śledzić, jak rozwija się rytm Twojego serca, jakie jest Twoje tętno spoczynkowe i gdzie były szczyty w ciągu dnia – na przykład podczas treningu. Z tego można z kolei wyciągnąć wnioski dotyczące poziomu sprawności.

Poziom stresu

Poziom stresu można określić na podstawie zmiany częstości akcji serca. Zmienność rytmu serca – czas między dwoma uderzeniami serca – służy jako wskaźnik stresu. Jeśli zegarek wykryje zwiększony poziom stresu, na wyświetlaczu pojawi się komunikat proszący użytkownika o zrelaksowanie się. Poziomy stresu można również wyświetlić jako podsumowanie dnia za pośrednictwem aplikacji.

Uważność

Pod „Mindfulness” znajdziesz ćwiczenia oddechowe na zegarku. Aplikacja poleca głęboki wdech i wydech, co działa uspokajająco na organizm. W ten sposób można ponownie obniżyć poziom stresu.

Zużycie kalorii

Kiedy się poruszasz, smartwatch może obliczyć, ile kalorii spalasz. Ta wartość jest szczególnie interesująca, jeśli jednocześnie rejestrujesz, ile kalorii zużywasz za pośrednictwem aplikacji (lub czasami bezpośrednio na smartwatchu). Wymaga to jednak pewnego wysiłku. Pomocna może być tutaj aplikacja na smartfona.

Pulsoksymetria

Niektóre smartwatche mogą mierzyć poziom tlenu we krwi, co jest znane jako pulsoksymetria lub pomiar SpO2. Można to robić w sposób ciągły, co ma negatywny wpływ na zużycie baterii, lub tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jeśli to możliwe, nie należy być w ruchu na pomiar. Wartości od 95 do 100 procent są uważane za nieszkodliwe, do 90 procent są nadal bezproblemowe, jeśli są poniżej zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem.

Eksperci uważają tę funkcję za mało przydatną u osób zdrowych, jednak gdyby pojawiła się duszność, nawet bez pomiaru, można by zauważyć, że wartość jest zbyt niska, co z kolei sprawia, że ​​wizyta u lekarza jest nieunikniona.

EKG

Niektóre smartwatche mogą rejestrować elektrokardiogram, który sprawdza rytm serca. Do pomiaru zegarek musi być na nadgarstku, a kopertę (lub guzik) należy dotknąć drugą ręką. Pomiar trwa 30 sekund i należy go przeprowadzić w pozycji siedzącej. Wykrywanie migotania przedsionków zwiększa ryzyko zawałów serca, zakrzepów, udarów i innych chorób serca. Producenci jednoznacznie wskazują, że konieczne jest omówienie wyników i wszelkich działań z lekarzem.

Materiał partnera

Sprawdź także

mężczyzna biegający z plecakiem na trasie biegu po lesie

Planujesz zacząć biegać? Oto niezbędnik, który Ci pomoże

Bieganie jest jedną z tych dyscyplin sportowych, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy …