Grafik kupuje laptopa

Na rynku znaleźć można również modele z matrycami TN, jednak kompletnie nie nadają się one do użytku profesjonalnego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Praca w zaawansowanych programach graficznych nie musi odbywać się wyłącznie na komputerach stacjonarnych. W sklepach znaleźć można bowiem wiele modeli laptopów, które zagwarantują nam zarówno mobilność, jak i płynne i bezawaryjne działanie.

Oczywiście musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy laptop okaże się dla nas odpowiedni. Grafik musi bowiem dysponować sprzętem z wysokiej półki, odpadają więc wszelkie urządzenia niskobudżetowe, a także te przeznaczone do użytku domowego. Na co jednak warto zwrócić szczególną uwagę?

Najważniejsza jest matryca

Zanim przejdziemy do analizy poszczególnych podzespołów odpowiedzialnych za szybkość działania laptopa, należy skupić uwagę na jakości wykonania matrycy. Jeżeli bowiem nie będzie ona w stanie odwzorować wysokiej jakości kolorów, urządzenie nie przyda nam się na nic.

Pod tym względem powinny nas interesować wyłącznie laptopy z najwyższej półki, czyli takie, których matryca została wykonana w technologii IPS. Na rynku znaleźć można również modele z matrycami TN, jednak kompletnie nie nadają się one do użytku profesjonalnego.

Co poza technologią jest ważne? Szczególną uwagę zwrócić należy na obsługiwaną rozdzielczość. Full HD to minimum, choć warto zainteresować się również modelami obsługującymi rozdzielczości QHD oraz UHD. Dobrym przykładem może być laptop Lenovo ThinkPad T560, którego matryca pracuje na rozdzielczości 2560×1440.

Uwagę zwrócić należ na kąty widzenia, kontrast oraz luminancje (im wyższe, tym lepiej). Dla wielu grafiku nadrzędne znaczenie ma również odwzorowanie barw. Takie standardy jak sRGB czy AdobreRGB powinny mieć możliwie jak najwyższe wartości.

Wydajność również ważna

Poza jakością wykonania matrycy, nie możemy zapominać również o najważniejszych parametrach, które mają wpływ między innymi na szybkość przetwarzania danych oraz obsługę profesjonalnych programów. Ich najnowsze wersje wymagają sporej mocy obliczeniowej, które zagwarantują nam wyłącznie co najmniej dwurdzeniowe procesory.

We wspomnianym wcześniej modelu Lenovo ThinkPad T560 montowane są układy Intel Core szóstej generacji, które charakteryzują się niskim poborem mocy. Ich wydajność powinna okazać się wystarczająca, jednak warto zastanowić się również nad zakupem laptopa z procesorem czterordzeniowym, o zwiększonej mocy. Dobrym przykładem będzie układ Intel Core i7-6700HQ, którego osiągi są bardzo wysokie. Montowany jest on w laptopach pokroju Dell Inspiron 5567.

O szybkości pracy laptopa decyduje także pamięć RAM, dlatego warto zadbać o to, aby było jej jak najwięcej. Kości o pojemności 8 GB powinny okazać się wystarczające, choć znaczenie ma również ich standard. Dla grafika zalecana jest pamięć DDR4 o częstotliwości taktowania minimum 2133 MHz.

Wiele nowych programów graficznych takich jak DCC czy CAD wymagają również wysokiej jakości karty graficznej, która będzie w stanie obsłużyć na przykład grafikę trójwymiarową. W tym przypadku wato polecić jednostki wyposażone w 4 GB pamięci. Taką znajdziemy we wspomnianym już laptopie Dell Inspiron 5567.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest dysk twardy. Praca w wymienionych programach wymaga obsługi ogromnych plików, dlatego dobrze byłoby, aby dostęp do nich był szybki, a ich przetwarzanie odbywało się możliwie jak najkrócej. Takie warunki zagwarantują nam wyłącznie dyski półprzewodnikowe (SSD). Co prawda podnoszą one ceny laptopów, jednak gwarantują szybkie i przede wszystkim bezawaryjne działanie, co dla każdego grafika powinno mieć ogromne znaczenie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta wkładająca laptopa do torby na laptopa

Jak przewozić laptopa? Plecak czy torba na laptopa – co lepsze?

Laptopy cieszą się dużą popularnością między innymi ze względu na ich mobilność. Możliwość przenoszenia komputera …