Internet LTE w 8 punktach – sprawdź, czy wiesz wszystko na temat tej technologii

Technologia ta stale się rozwija i trudno wskazać, w jakim punkcie rozwój ten może się zakończyć. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

LTE to hasło, które na rynku urządzeń mobilnych pada na prawie każdym kroku – w opiniach ekspertów, reklamach operatorów czy w rozmowach  użytkowników licytujących się na to, który z nich ma lepszy abonament. Czym jest ta technologia? Dlaczego jej rozwój można uznać za rewolucję?

1. LTE to skrót od angielskiej frazy Long Term Evolution. To standard przesyłu danych trzeciej generacji, który zwiększa przepustowość, zmniejsza opóźnienia transmisj danych i sprawia, że płynne działanie internetu możliwe jest również na urządzeniach mobilnych. Standard ten obejmuje również uproszczenie architektury systemu, dzięki czemu internet staje się po prostu tańszy.

2. Pod względem praktycznie wszystkich parametrów LTE bije na głowę poprzednio używane standardy przesyłu danych. Np. przepustowość łącza przy odbieraniu danych sięga około 300 Mb/s. W przypadku HSPA+ np. było to zaledwie 28 Mb/s.

3. Na skuteczne działanie LTE mają wpływ poszczególne technologie, które wykorzystano podczas tworzenia standardu. Do najważniejszych zaliczyć możemy MIMO (Multiple Input Multiple Output), która znacznie usprawnia przesył danych i OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplex), poprawiającą przepustowość i zwiększającą odporność na zakłócenia.

4. Za stworzenie standardu LTE odpowiada konsorcjum 3GPP (3rd Generation Partnership Project), które pierwotnie miało na celu stworzenie globalnej sieci komórkowej. Wśród zrzeszonych w 3GPP organizacji znajdziemy między innymi Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych i TTA – Telecommunications Technology Association of Korea.

5. Po stworzeniu standardu LTE konsorcjum nie zakończyło działalności i rozpoczęło prace nad kolejnym standardem – LTE-A, czyli LTE Advanced. Ma on jeszcze bardziej usprawnić korzystanie z internetu zarówno przez urządzenia mobilne, jak i stacjonarne i być w stu procentach kompatybilny z poprzednim standardem.

6. W Polsce dostęp do internetu LTE zapewniają następujący operatorzy: Cyfrowy Polsat, Play, Orange, T-Mobile i Plus. W naszym kraju działa również międzynarodowa firma Midas, która jednak świadczy tą usługę jedynie w skali hurtowej.

7. Internet LTE i LTE-A to technologie, które najprawdopodobniej wyprzedzą swój czas. Prędkość gwarantowanego przez nie przesyłu danych jest tak duża, że praktycznie niemożliwe jest wykorzystanie jej w stu procentach, przynajmniej nie przez zwykłego użytkownika. Standard został jednak opracowany z myślą o tym, że zapotrzebowanie na wyższą prędkość będzie w kolejnych latach coraz większe.

8. Odbiór internetu LTE możliwy jest dzięki zintegrowanemu z procesorem modemowi (tzw. SoC, System-on-a-Chip). Mimo, że na rynku technologia ta pojawiła się stosunkowo niedawno, to jednak coraz trudniej w ofertach operatorów znaleźć urządzenie mobilne, w którym nie byłby zastosowany. Pionierem tej technologii była firma Qualcomm, która zastosowała je w procesorach Snapdragon.

Internet LTE to zagadnienie niezwykle złożone i interesujące. Technologia ta stale się rozwija i trudno wskazać, w jakim punkcie rozwój ten może się zakończyć. Użytkownicy urządzeń mobilnych mogą się z tego powodu tylko cieszyć.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dropshipping

Jak rozliczać dropshipping?

Dropshipping staje się coraz popularniejszym modelem prowadzenia sklepu internetowego. Sprzedawcy cenią sobie możliwość zmniejszenia ryzyka …