Internet w Twoim domu – jaki wybrać?

Doczekaliśmy się nie tylko możliwości stałego połączenia z siecią, ale też różnych rozwiązań w tym zakresie. | fot.: Fotolia

Nie trzeba daleko sięgać pamięcią, by przypomnieć sobie czasy, gdy internet stanowił atrakcyjną, ale przy tym kosztowną ciekawostkę. Jednak niewiele lat później doczekaliśmy się nie tylko możliwości stałego połączenia z siecią, ale też różnych rozwiązań w tym zakresie. I choć tak chętnie korzystamy z dobrodziejstw internetu mobilnego, wciąż dużym uznaniem cieszy się wariant stacjonarny. Dlaczego nadal warto pozostać w przy tym drugim?

Dynamiczny rozwój telefonii komórkowej i usług internetowych owocuje coraz to nowocześniejszymi rozwiązaniami komunikacyjnymi. Dzięki temu dostęp do świata wirtualnego, który jeszcze nie tak dawno dopiero się upowszechniał, dziś możliwy jest prawie w każdym zakątku Ziemi, także za sprawą urządzeń przenośnych. Nie oznacza to jednak, że zawsze kolejne warianty technologiczne muszą automatycznie i całkowicie zastępować dotychczas istniejące standardy. Podobnie ma się rzecz z internetem: mobilny bezspornie jest wygodny, przydatny, a nieraz wręcz niezbędny – co nie zmienia faktu, że stacjonarny zachowuje swoje atuty.

Internet stacjonarny vs internet mobilny

Pomimo szybkiego rozwoju połączeń bezprzewodowych, nie można jednoznacznie powiedzieć, który z tych wariantów jest lepszy. Każdy z nich bowiem posiada konkretne zalety i ograniczenia. Niemniej, coraz częściej pojawia się przekonanie, że internet mobilny odpowiada na wszelkiego rodzaju preferencje użytkowe. Trudno się zresztą dziwić, skoro oferowany dziś standard przesyłu danych typu LTE potrafi zapewnić niezwykle szybkie połączenia bezprzewodowe. Dzięki temu użytkownik smartfona może przeglądać pocztę elektroniczną, ściągać muzykę i filmy czy komunikować się za darmo przy użyciu komunikatorów wszędzie, gdzie się znajdzie. Rodzi się więc pytanie: co zatem jest w stanie zaoferować stacjonarny rodzaj internetu? Z odpowiedzią przychodzi praktyka, pokazująca, że cechy tego rozwiązania nie przedawniły się – wręcz przeciwnie, potrafią okazać się wyjątkowo korzystne.

Stabilna jakość połączeń

Nie da się zaprzeczyć, że istnieją czynniki które mogą wpływać na stabilność połączenia internetu mobilnego. Mowa tu o mocy i zakresie częstotliwości sygnału wysyłanego przez najbliższy nadajnik, a także o warunkach atmosferycznych bądź obciążeniu samego urządzenia przez jego system i wykonywane operacje. Tymczasem niedogodności te praktycznie nie dotyczą połączeń stacjonarnych. Szerokopasmowy internet, zastosowany w domu, jest w stanie zapewnić szybszą i stabilniejszą transmisję danych, niż np. urządzenia sieciowe z kartą SIM. Jakość przesyłanego kablem sygnału w zasadzie się nie zmienia (zwłaszcza pod wpływem pogody), nawet przy intensywnej pracy komputera. Warto też zaznaczyć, że internet stacjonarny nie stoi w miejscu, ulega kolejnym udoskonaleniom. Dobrym przykładem jest tu stacjonarny internet od Orange, chociażby ze względu na transmisję danych za pomocą łączy światłowodowych. Jeśli dodamy do tego również argument, że limity transferowe, znane z połączeń mobilnych, nie stanowią zmartwienia w przypadku internetu stacjonarnego, krystalizuje się nam obraz rozwiązań, które wciąż odpowiadają na współczesne zapotrzebowania. Warto więc przemyśleć, jakiego typu usług potrzebujemy, na czym nam zależy, jaki charakter mają nasze wymagania użytkowe. Jeśli zawiera się w nich wizja miejsca gwarantującego nam jednakowo szybki, stabilny rodzaj połączenia, posiadający niewielkie ograniczenia – to oznacza, że warto zdecydować się na internet stacjonarny.

RED

Sprawdź także

internet warszawa bemowo

Internet Warszawa – Bemowo. Wyszukaj najlepsze oferty dla siebie!

Poszukujesz najlepszych ofert na internet? Warszawa – Bemowo to dzielnica położona w lewobrzeżnej części miasta, …