VPN internet w domu
Wystarczy wybrać odpowiedni program, zainstalować i go skonfigurować, a potem połączyć z nim swoje urządzenie. Zanim jednak połączy się ono z globalną siecią, będzie musiało podłączyć się do zaszyfrowanego serwera | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać VPN do codziennego użytku? 

Wybór odpowiedniego wirtualnej sieci prywatnej tj. VPN nie należy do najprostszych zadań. Z drugiej strony, to właśnie to rozwiązanie przydaje się w sposób nieoceniony podczas codziennej eksploracji Internetu lub w działaniach biznesów dużych i małych przedsiębiorstw. W skrócie: umożliwia ono bezpieczeństwo i prywatność w sieci, które w dzisiejszych czasach są wprost bezcenne. Jak zatem wybrać VPN do codziennego użytku? 

Dlaczego warto zainwestować w VPN?

Wystarczy wybrać odpowiedni program, zainstalować i go skonfigurować, a potem połączyć z nim swoje urządzenie. Zanim jednak połączy się ono z globalną siecią, będzie musiało podłączyć się do zaszyfrowanego serwera. W ten oto sposób dosłownie i w przenośni możemy przenieść się wirtualnie do zupełnie innego miejsca na ziemi, gdzie nasze działania są anonimowe i prywatne. 

Wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network) to tanie, łatwe i szybkie rozwiązanie pozwalające zachować bezpieczeństwo i anonimowość w świecie online. Dzięki specjalnej konstrukcji serwery VPN są idealnym rozwiązaniem, które minimalizuje ryzyko stania się ofiarą ataku hakerów.


Wiele osób rezygnuje jednak z takiego rozwiązania na rzecz darmowych Wi-Fi. To przecież jedno i to samo, prawda? Niestety, nie. Darmowe sieci Wi-Fi opierają się na otwartej infrastrukturze, do której dostęp ma każdy. Ostatecznie więc każdy mail, każda wiadomość, każde wejście do danej witryny czy podanie hasła do logowania, może być monitorowane i wykradzione przez nieupoważnioną osobę. Tyczy się to nawet przelewów bankowych, a historia pokazywała niejednokrotnie, że konsekwencje takiej sytuacji mogą być katastrofalne. 

Serwery VPN pozwalają chronić nasze dane osobowe przed potencjalnym wyciekiem. Usługę możemy zainstalować zarówno na komputerze stacjonarnym, jak i laptopie czy telefonie. Unikniemy wówczas ataków cyberprzestępców i ze spokojem będziemy mogli przesyłać zdjęcia, filmy i inne wrażliwe dane do wybranych przez nas miejsc lub osób. 

Jak wybrać VPN?

Na samym początku musisz ocenić, jakich konkretnie funkcji potrzebujesz. Pamiętaj jednak, że korzystanie z darmowych VPNów nie jest najlepszych wyjściem z sytuacji. Takie usługi nie posiadają ani właściwych zabezpieczeń, ani funkcji, którymi charakteryzują się płatne rozwiązania. Przykładowo, coraz większą popularnością cieszy się Surfshark – VPN z bardzo korzystnej cenie, który szyfruje twój ruch internetowy oraz ukryje adres IP. To jednak zaledwie dwie z wielu usprawnień, które oferuje. 

Tym niemniej wybór VPN trzeba zacząć od oceny swoich potrzeb. Zastanów się czy usługi będziesz potrzebował do lepszego zarządzania swoją firmą, czy raczej do indywidualnych lub rodzinnych działań na co dzień. 

Oszacuj, jak ważna jest dla ciebie prywatność w Internecie i ile wrażliwych danych przesyłasz drogą online (weź pod uwagę faktury, przelewy, konwersacje mailowe itp.). Pomyśl też, czy zależy ci na odblokowaniu zagranicznej oferty dużych platform streamingowych – VPN umożliwia bowiem bezpośrednie łączenie się z serwerem znajdującym się przykładowo w USA i tym samym maksowanie naszego adresu IP. 

Weź też pod uwagę, że bez względu na swoje potrzeby, prywatność i bezpieczeństwo w Internecie jest rzeczą nadrzędną. Wirtualne sieci prywatne to najlepszy sposób na uniknięcie wielu nieprzyjemności związanych z wyciekiem danych zarówno podczas codziennego surfowania po Internecie, jak w trakcie pracy czy wyjazdu wakacyjnego. Twoje poufne dane, takie jak: filmy, wiadomości, kontakty, bazy danych, numery kart kredytowych itd. będą szyfrowane, ukrywane i strzeżone. 

Materiał partnera

Sprawdź także

laptop vpn

Czym jest VPN i dlaczego warto go używać?

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Jednym z rozwiązań wykorzystywanych do takiej ochrony jest …