Jak założyć bloga na WordPressie?

Wybór platformy, na jakiej tworzony jest blog ma duże znaczenie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Blog to popularny rodzaj strony internetowej, który zakłada się z wielu różnych powodów. Przede wszystkim wciąż jest to serwis, na którym porusza się kwestie ściśle związane z tematyką strony. Wybór platformy, na jakiej tworzony jest blog ma duże znaczenie zarówno pod względem sposobu dodawania nowych wpisów, jak i pod kątem zarządzania stroną. Wciąż blogerzy najchętniej wybierają oprogramowanie WordPress.

Chcąc założyć bloga na platformie WordPress, można to uczynić na dwa sposoby. Ci, którzy nie są zaznajomieni z kodem Html, Php, czy CSS mogą zdecydować się na darmową rejestrację. W tym celu należy wykonać kolejne kroki, by utworzyć pierwszego bloga na WordPressie. Najpierw wchodzi się na stronę https://pl.wordpress.com i wybiera opcję “Stwórz stronę”.

Bloger następnie decyduje się na jedną z dostępnych na liście kategorii tematycznych. W kolejnym kroku trzeba wskazać jak powinna wyglądać strona główna bloga i wybrać jeden z dostępnych motywów. Zanim blog zostanie założony, bloger musi jeszcze podać adres i zaznaczyć, że wybiera opcję darmową – utworzenie bloga w subdomenie, z rozszerzeniem .wordpress.com. Na zakończenie należy zdefiniować dane do logowania i utworzyć konto.

WordPressa można również zainstalować jako CMS na własnym serwerze. W tym celu należy najpierw zadbać o swój hosting WordPress, domenę i dostęp do FTP (File Transfer Protocol – protokół komunikacyjny typu klient-serwer, za pomocą którego można przesłać pliki na zasadzie serwer FTP – klient FTP). Następnie należy wejść na stronę http://wordpress.org/download/ i kliknąć „Download” w celu pobrania WordPressa na swój komputer.

Kiedy już WordPress znajdzie się na dysku twardym, można utworzyć bazę danych na serwerze. W kolejnym kroku trzeba rozpakować paczkę z plikami WordPressa na serwer i skonfigurować plik wp-config.php. Na zakończenie uruchamia się instalację oprogramowania – w tym celu korzysta się z przeglądarki. Jeśli nie zna się języka programowania i przytoczony sposób instalacji WordPressa sprawia problem, zawsze można skorzystać z pomocy webdevelopera lub firmy hostingowej, która oferuje usługę instalacji WordPressa na własnym serwerze.

Zobacz także: Prowadzenie bloga a zyski z reklam

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

hosting dla strony

Jak wybrać hosting dla bloga opartego o WordPress

Wraz z jego popularnością pojawia się wiele mitów na temat WordPressa. Być może słyszałeś, że …