Landing Page – synonim skutecznej reklamy internetowej

Landing page jest odpowiedzią na konkretną potrzebę, która skłoniła internautę do odwiedzenia tej witryny. | fot.: Fotolia

Rozwój technologii informatycznych stwarza szerokie i atrakcyjne możliwości dystrybucji treści – także reklamowych. Ale rozwiązania te mają również swoją cenę. W przestrzeni wirtualnej coraz trudniej bowiem przebić się przez ogrom szumu informacyjnego, dotrzeć do odbiorcy z konkretnym komunikatem, wyróżnić się na tle innych. Dlatego powstał landing page – strona internetowa, której estetyczny, prosty i przejrzysty przekaz przekłada się na skuteczne osiąganie zamierzonych celów.

Konkretna informacja, konkretny cel – czym jest landing page?

Landing page (w dosłownym tłumaczeniu „strona lądowania”) to witryna internetowa, na którą często możemy trafić po kliknięciu danego linku, udostępnionego w sieci pod postacią tekstową, graficzną czy też animowaną. Charakteryzuje się prostą, ale i atrakcyjną formą graficzną, krótkim, jasnym przekazem oraz wezwaniem do konkretnego działania. Może stanowić zarówno część większej witryny firmowej, jak i samodzielną stronę internetową.

A na czym polega landing page? Strona docelowa ma doprowadzić do konwersji, czyli skutecznie zachęcić internautę, aby ten wykonał konkretną czynność. Przeznaczenie tych witryn może być różne – czasem chodzi o zakup wybranego produktu, czasem o zarejestrowanie się w serwisie lub zapisanie do newslettera, a kiedy indziej o lepsze poznanie i polubienie marki czy też podzielenie się uzyskanym komunikatem z innymi osobami. Landing page’e są w szczególności wykorzystywane do celów marketingowych, gdzie strona docelowa stanowi logiczne, precyzyjne dopełnienie treści reklamowej, do której odnosi się wspomniany wcześniej link bądź dana wiadomość.

Różne drogi do jednej strony docelowej

Oczywiście, aby internauta odwiedził landing page – i w konsekwencji, za sprawą zawartych tam informacji, wykonał zamierzoną akcję – musi wpierw dowiedzieć się o tej witrynie. Dlatego hiperłącza prowadzące do pełnej wersji reklamy przybierają różną postać (np. bannera, linku sponsorowanego) i są upowszechniane na wiele sposobów (m.in. w różnych obszarach strony albo w treści rozsyłanego mailingu). Przekierowania na landing page’e często występują również na portalach społecznościowych (mowa tu chociażby o Facebooku). Podsumowując, istnieje wiele dróg, którymi możemy doprowadzić użytkownika na stronę docelową z konkretną ofertą.

Dobry landing page… czyli jaki?

Współcześnie tworzenie osobnych stron docelowych potrafi mieć istotne przełożenie na konwersję, czyli uzyskanie pożądanego rezultatu. Jednak nie każdy landing page okaże się równie efektywny. Aby zwiększyć jego skuteczność, należy kierować się zasadami, wynikającymi z charakteru i przeznaczenia danej witryny produktowej.

Strona docelowa nie służy przedstawieniu całej oferty danego przedsiębiorstwa. Landing page jest odpowiedzią na konkretną potrzebę, która skłoniła internautę do odwiedzenia tej witryny. Dlatego treść komunikatów, znajdujących się na stronie docelowej, musi być jasna, odzwierciedlona w krótko i precyzyjnie sformułowanych informacjach. Landing page pozwala lepiej poznać wybrany produkt lub dowiedzieć się dokładnie, co odwiedzający zyska, gdy wykona opisaną czynność. Na takiej stronie nie może również zabraknąć wyszczególnionego, dobrze opisanego obszaru, służącego łatwemu i szybkiemu przeprowadzeniu danej akcji (zakupu, rejestracji, przejścia do kolejnej strony itp.).

Jeśli zaś chodzi o wizualny aspekt, skuteczny landing page często charakteryzuje się nieskomplikowanym układem tekstu oraz prostą, a zarazem atrakcyjną grafiką. Chodzi bowiem o jak najlepsze zachowanie złotego środka pomiędzy estetycznym wymiarem strony docelowej, a tym, by wygląd witryny nie odciągał uwagi od jej treści i przeznaczenia. W tym celu powstały specjalne platformy internetowe, takie jak popularny serwis www.landingi.com/pl, które umożliwiają proste tworzenie i optymalizowanie landing page’a, zgodnie ze współczesnymi standardami użytkowymi oraz graficznymi trendami.

Jak dotąd, witryny tego typu dowodzą, że w czasach nadmiaru informacji krótki, jasny przekaz, trafiający w konkretne wartości i potrzeby odbiorcy, jest atrakcyjny sam w sobie. Wsparty odpowiednimi rozwiązaniami wizualnymi i ułatwiający skorzystanie z oferty, potrafi mieć istotny wpływ na skuteczność pozyskiwania kontaktów biznesowych.

OLI

Sprawdź także

flaga reklamowa

Reklama uliczna, która szybko się nie opatrzy

Rynkowa konkurencja niejednokrotnie zmusza właścicieli firm z najróżniejszych branż i sektorów gospodarki do poszukiwania sposobu, …