domeny jak wybrać
Warto wiedzieć, że adresu internetowego nie wykupujesz na własność | fot.: materiał partnera

Najlepsza domena z końcówką pl. A może inne rozwiązanie?

Domena, czyli nazwa strony internetowej, to twoja wizytówka w sieci. Powinna być starannie dobrana i oddawać w jak największym stopniu to, czym się zajmujesz. Niestety, nie zawsze możesz wybrać taką domenę, jaka najbardziej ci odpowiada. Co wtedy? Jak poradzić sobie z tym problemem i czy zawsze końcówka pl dla polskich stron jest rozwiązaniem najlepszym? W poniższym tekście zapoznamy cię z najważniejszymi zasadami związanymi z tworzeniem dobrych adresów internetowych. Przeczytaj!

Odpowiednia domena – twoja wizytówka w internecie

Właśnie otwierasz nową cukiernię i chcesz się przedstawić w sieci? Dobry pomysł! Odpowiednio dobrany hosting, stworzona strona… Trzeba jeszcze znaleźć właściwy adres. Żaden problem, pomyślisz. Najlepszy będzie po prostu cukierniakasi.pl. Jesteś Kasia, biznes prowadzisz w Polsce – nie ma sensu komplikować prostych spraw. Rzeczywiście, masz rację, tylko że cukierniakasi.pl to adres zajęty już od dawna.

Internet jest nieprzebranym morzem domen, a każda z nich musi wyróżniać się unikalnym adresem. Miliony witryn, a każda inna. Nic dziwnego, że prosta domena pl jest już zajęta. I co teraz? Na szczęście z każdej sytuacji jest wyjście. A w tym przypadku masz ich kilka – możesz poczekać na zwolnienie adresu, możesz ustalić właściciela i zaproponować wykup, albo znaleźć dobrą, alternatywną domenę.

Kiedy domena się zwolni?

Warto wiedzieć, że adresu internetowego nie wykupujesz na własność. Raczej dzierżawisz go na pewien okres, najczęściej roku. Jeśli nie opłacisz kolejnego okresu rozliczeniowego, przestajesz mieć prawa do korzystania z domeny. W zależności od tego, czy domena ma rozszerzenie pl, czy należy do domen globalnych albo europejskich, jej kwarantanna, czyli okres od wygaśnięcia domeny do jej ponownego powrotu do puli wynosi odpowiednio 30, około 70 lub 40 dni.

W okresie kwarantanny dotychczasowy dzierżawca domeny może ją przywrócić, opłacając kolejny okres użytkowania. W przypadku domen z rozszerzeniem eu będzie musiał uiścić dodatkową opłatę. Domeny globalne w okresie pierwszych 35 dni od wygaśnięcia są przywracane bez dodatkowych opłat, a w kolejnych 35 – po ich uiszczeniu.

domeny wybieranie
Czekanie na zwolnienie adresu internetowego czy poszukiwania abonenta z nadzieją, że za niedużą kwotę odstąpi nam domenę to działania niepewne i wymagające czasu | fot.: materiał partnera

Jak znaleźć właściciela domeny?

Internet jest miejscem anonimowym tylko pozornie. Okazuje się, że właściciela domeny można zidentyfikować szybko i łatwo. Oczywiście pomijamy tak oczywisty sposób jak znalezienie strony www i odczytanie danych teleadresowych z zakładki kontakty. W niektórych przypadkach trzeba wysilić się nieco bardziej.

Warto wiedzieć, że najłatwiej zidentyfikować właściciela domeny z rozszerzeniem pl. Wystarczy wejść na stronę dns.pl w sekcję WHOIS, a następnie wpisać nazwę domeny w wyświetlone okienko. Uzyskamy wiele informacji, między innymi o czasie wygaśnięcia domeny, jej abonencie czy nawet o terminie wprowadzenia znaczących modyfikacji. Domeny globalne sprawdzimy na stronie who.is, jednak z pewnymi ograniczeniami (np. nie znajdziemy informacji o domenach lokalnych (np. jankowalski.poznan.pl) czy funkcjonalnych (np. jankowalski.edu.pl).

Dane o domenach z rozszerzeniem eu znajdziemy z kolei w serwisie eurid.eu. Ilość informacji jest tu ograniczona, pozwala jednak na skontaktowanie się z abonentem domeny.

A może jednak inna domena?

Czekanie na zwolnienie adresu internetowego czy poszukiwania abonenta z nadzieją, że za niedużą kwotę odstąpi nam domenę to działania niepewne i wymagające czasu. A jeśli chcemy mieć własną domenę teraz i to bez żadnych kosztów dodatkowych? Wtedy najprościej jest po prostu wybrać inną nazwę. Można też dopasować odpowiednią końcówkę, czyli domenę najwyższego poziomu TLD (ang. Top Level Domain). 

Znani na rynku dostawcy usług internetowych oferują dziś wiele TLD, które nie tyko doskonale się prezentują, ale powiedzą wiele o profilu twojej działalności. Jeśli w swojej cukierni oferujesz wyłącznie pieczywo fit, dlaczego nie wybrać domeny cukierniakasi.diet? Jeżeli posiadasz e-sklep MaryLu, wybierz adres marylu.shop. Będąc ekspertem w obrocie nieruchomościami możesz korzystać z domeny nieruchomości.expert, a jako artysta – z jankowalski.art.

Materiał partnera