Responsywne strony internetowe – co to takiego?

Czasy, w których strony www oglądane były wyłącznie na komputerach stacjonarnych, czy też laptopach należą już do przeszłości. | fot.: bazanowski.pl

Z roku na rok rośnie liczba osób, która korzysta z sieci nie tylko przy użyciu komputera, czy też laptopa, ale również smartfona, czy też tabletu. Dziś internet to nie tylko źródło informacji, ale też miejsce zakupów, komunikowania się z najbliższymi, czy też poszukiwania pracy. Wszystko to sprawia, że wielu właścicieli witryn internetowych poszukuje sposobów na to, by ich przeglądanie na urządzeniach mobilnych było jeszcze wygodniejsze oraz jeszcze bardziej szybkie. To właśnie między innymi dlatego decydują się oni na wdrożenie technologii, jaką jest Responsive Web Design.

Czasy, w których strony www oglądane były wyłącznie na komputerach stacjonarnych, czy też laptopach należą już do przeszłości. Liczba urządzeń mobilnych jest coraz większa, przez co zmieniają się potrzeby związane z ich użytkowaniem. Mówiąc o nowoczesnym projektowaniu stron internetowych nie sposób więc nie wspomnieć o technologii responsywnej.

Na tablecie, laptopie, smartfonie

Najprościej mówiąc, strona responsywna to taka, która w sposób płynny dostosowuje się do rozdzielczości danego ekranu. W praktyce oznacza to, że może zmieniać się jej nie tylko wygląd, ale również zawartość oraz nawigacja. Niezależnie od tego, czy użytkownik przegląda ją na niewielkim ekranie telefonu, czy też dużym ekranie tabletu, czynność ta będzie bardzo wygodna. RWD jest więc projektem strony internetowej, której układ w sposób całkowicie automatyczny dostosowuje się o wielkości ekranu urządzenia. Treści są więc skalowane w taki sposób, by przeglądanie witryny nie sprawiało dyskomfortu.

Plus od wyszukiwarki Google

Rozwiązanie to posiada wiele zalet, a na wyróżnienie zasługuje fakt, iż wyszukiwarka Google wspiera witryny powstałe w tej właśnie strukturze. Wszystkie portale, e-sklepy, czy też blogi, które zostały oparte o technologię RWD, będą wyświetlane na wyższych pozycjach, co jest kwestią niezwykle istotną. Co więcej, posiadanie strony responsywnej jest wyraźnym sygnałem, że dany blog, sklep, firma, czy też portal jest na czasie i dba o wygodę osób je odwiedzających. Materiały, które mają możliwość odpowiedniego skalowania do rozmiaru danego ekranu dają możliwość dokładniejszego i o wiele przyjemniejszego przeglądania, co może mieć przełożenie na pozyskanie zupełnie nowych klientów.

Projektowanie stron internetowych w oparciu o RWD jest więc dziś standardem, wyróżniającym firmy, które idą z duchem czasu. W dobie tak dużej konkurencji warto jest poszukiwać nowoczesnych rozwiązań, które są przyjazne użytkownikowi. Dzięki temu zwiększamy szansę na to, że dana osoba powróci na naszą stronę i być może stanie się jej stałym bywalcem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pozycjonowanie stron internetowych

Dlaczego warto zadbać o pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie stron, czyli SEO (ang. Search Engine Optimization) to szereg procesów, które mają na celu …