Szczoteczki elektryczna i tradycyjna
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że prężnie rozwija się rynek produktów do higieny jamy ustnej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak działają szczoteczki elektryczne i soniczne?

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że prężnie rozwija się rynek produktów do higieny jamy ustnej. Poza pastą do zębów należy zainwestować w odpowiednią szczoteczkę. Oba z tych produktów są przez nas używane codziennie. Właśnie dlatego tak ważnym jest, by były one dobrze dobrane. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych – szczoteczki soniczne i roatacyjne.

Szczoteczka elektryczna została wyposażona w silniczek, który ma za zadanie napędzać jej główkę. Końcówki takich szczoteczek są przeważnie okrągłe, co ułatwia wykonywanie ruchów rotacyjnych. Ich częstotliwość wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Dodatkowo najnowsze modele zapewniają także ruchy pulsacyjne, które polegają na tym, że włosie szczoteczki przylega dokładnie do główki szczoteczki, z częstotliwością nawet do 8800 ruchów na minutę. Takie modele oferuje nam producent jakim jest Oral-B. W sprzedaży znajdziemy wiele modeli szczoteczek tego rodzaju.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Tym, co charakteryzuje szczoteczki soniczne jest ruch ich główki, która ma podłużny kształt. Przypominają one szczoteczki manualne. Ruch, o którym wspomnieliśmy jest delikatny dla dziąseł, co nie zmniejsza jego skuteczności. Główka takiej szczoteczki może poruszać się z prędkością od 31.000 do 62.000 ruchów wymiatających na minutę. Właśnie to sprawia, że ten rodzaj szczoteczek daje możliwość mycia zębów z 500 razy większą prędkością niż przy wykorzystaniu szczoteczek manualnych. Od rodzaju szczoteczki i włączonego trybu będzie zależała jej szybkość.

Z informacji ogólnych musimy podać tę, że szczoteczka emituje falę dźwiękową, która to wprowadza włókna w drgania. Właśnie w ten sposób tworzone są mikro bąbelki (zbudowane ze śliny wymieszanej z pastą), które uderzają w powierzchnię zębów skutecznie usuwając przy tym płytkę nazębną. Za pomocą mikro bąbelków sięgniemy nawet do trudno dostępnych miejsc. Takich, do których nie są w stanie dotrzeć same włókna szczoteczki. Osoby o wrażliwych dziąsłach, a także te, które każde szczotkowanie muszą przepłacić krwawieniem, powinny dla własnego dobra zainteresować się tym rodzajem szczoteczki. Producentem, który zdominował rynek szczoteczek sonicznych jest firma Philips. Bogaty wybór szczoteczek tego producenta znajdziemy na stronie https://denthelp.pl

Jak dobrać końcówki do wybranego modelu?

Zważywszy na to, że różne osoby mają różne potrzeby, producenci stworzyli szeroką gamę produktów, które mają wyjść naprzeciw potrzebom konsumentów. Właśnie dzięki temu powstało wiele końcówek do szczoteczek, wśród których wyróżnić możemy:

  • końcówki podstawowe – zostały przeznaczone do klasycznego czyszczenia zębów; ich zadaniem jest doprowadzenie do pozbycia się płytki nazębnej, co pozwoli pozostawić szkodliwo czystym i gładkim
  • końcówki dla osób z nadwrażliwością dziąseł (zwane także sensitive) – to główki, które są dedykowane osobom z nadwrażliwością dziąseł, a także tym, którym odsłaniają się szyjki zębów; ten rodzaj końcówek cechuje delikatniejsze włosie
  • końcówki wybielające – mają wypolerować szkliwo i nadać mu połysku, co doprowadzi do rozjaśnienia koloru zębów
  • końcówki ortodontyczne – są przeznaczone dla osób, które noszą aparat ortodontyczny; tym, co jest w ich przypadku najważniejsze, to przerwa ze włosiu, która ma pozwolić na dokładniejsze wyczyszczenie zamków oraz poszczególnych elementów aparatu

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Chcąc kupić odpowiednią szczoteczkę elektryczną powinniśmy skupić się na tym, jakie są nasze potrzeby i wymagania. Przed udaniem się do sklepu warto zapoznać się z funkcjami, które oferują poszczególne szczoteczki, by w ten sposób świadomie dokonać wyboru.
Skupiając się na właściwościach szczoteczek elektrycznych możemy wymienić następujące funkcje:

  • timer – to funkcja, która odlicza czas mycia zębów (gdy upłynie czas 2 minut szczoteczka automatycznie przestaje działać)
    wskaźnik poziomu baterii – to sygnał, który informuje nas o mocy naładowania baterii; gdy ten jest niski, należy podłączyć szczoteczkę do ładowarki
  • tryb czyszczenia – najczęściej są dostępne 3 tryby: tradycyjny (czyszczenie trwa 2 minuty z mocną siłą nacisku), tryb delikatny (soft; mycie zajmuje 2 minuty; wywiera on mniejszy nacisk na płytkę zęba), a także tryb pulsacyjny (stymuluje i masuje dziąsła)
  • wskaźnik siły nacisku – daje nam informacje o tym, czy nacisk jaki wywieramy na nasze zęby nie jest zbyt duży (przeważnie używa się do tego czerwonej lampki, zapalającej się przy zbyt dużym nacisku)
  • quadpacer – dzięki tej funkcji szczoteczka wyłącza się po upływie 30 sekund; dzieje się tak po to, byśmy mieli czas na zmianę miejsca mycia zębów (w jamie ustnej występują 4 strefy, które trzeba umyć; na czyszczenie każdej z nich powinniśmy poświęcić właśnie 30 sekund)
  • aplikacje Bluetooth

Szczoteczki z aplikacją Bluetooth

Na ten moment na rynku polskim możemy spotkać się z dwiema aplikacjami, które ułatwiają nam codzienną higienę jamy ustnej. Co nam oferują?

Pierwsza z nich, którą wprowadziła firma Oral-B została wyposażona w funkcję wykrywania położenia. Genius to szczoteczka, która oferuje taką opcję. Jak to się odbywa? Przy wykorzystaniu połączonego smartfona ze specjalną aplikacją. Musimy napomknąć, że szczoteczka korzysta z funkcji rozpoznawania twarzy specjalnie, by pomóc użytkownikowi dokładnie wyszorować każdy obszar jamy ustnej. Gdy używany tej aplikacji możemy także włączyć timer szczotkowania, który odmierzy nam 2 minuty (to czas, przez który powinniśmy szczotkować zęby). Możemy także odpalić wyzwanie pielęgnacyjne, które przedstawia równomierność szczotkowania każdego obszaru zębów. Daje ono możliwość ustawienia swojego programu służącego do odpowiedniej higieny jamy ustnej lub zapoznania się z produktami polecanymi przez lekarzy stomatologów.

Z kolei druga z aplikacji to produkt jaki wypuściła marka Philips Sonicare. Jest ona przeznaczona dla dzieci. Wyraźnie widzimy, że posiada dwie funkcje: KidTimer, który uczy dzieci cierpliwości, stopniowo wydłużając czas mycia zębów. Poza tym podpowiedzi, które kieruje ze smartfona lub tabletu instruują najmłodszych użytkowników w jaki sposób zająć się każdą z ćwiartek jamy ustnej. Następną funkcją jest KidPacer, która za pomocą muzyki wysyła podpowiedzi informujące o tym kiedy przejść do następnej ćwiartki jamy ustnej. Dodatkowo program został zaopatrzony w stronę wizualną, która uprzyjemnia dzieciom proces jakim jest szczotkowanie zębów.

Podsumowanie

Szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak, ponieważ są niezawodne i niezwykle skuteczne w czyszczeniu. Producenci mają wiele ciekawych pomysłów na to jak uprzyjemnić czas spędzony na czyszczeniu uzębienia, a także na to jak zachęcić, zwłaszcza najmłodszych, do tego, by myć zęby. Sądzimy, że już niedługo szczoteczki elektryczne całkiem wyprą z rynku modele manualne, gdyż rozwiązania, które oferuje mogą sprostać oczekiwaniom nawet bardzo wymagających klientów. Im więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na ten zakup, tym więcej funkcji zaoferuje nam urządzenie. Jednak nawet najbardziej podstawowa szczoteczka czyści znacznie dokładnej i szybciej niż ta manualna.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

szczoteczka do zębów z pastą

Higiena jamy ustnej to podstawa

Dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej powinna być dla nas priorytetem. Każdy chce mieć …