Czy warto zmieniać zapach do samochodu w zależności od pory roku?

Zbyt ciężkie, piżmowe zapachy nie sprawdzają się latem, natomiast zimą niezbyt dobrym wyborem są lekkie nuty kwiatowe czy cytrusowe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zapachy samochodowe dostępne są w postaci klasycznych zawieszek, aerozoli, czy bardzo modnych aromatyzowanych kawałków drewna. Wybór konkretnego aromatu zależy od indywidualnych preferencji, ale warto też zastanowić się nad zmianą zapachu w zależności od pory roku. Dzięki temu jeździ się znacznie przyjemniej.

Zapachy uniwersalne

Gusta są, jak wiadomo, różne – dotyczy to także zapachów samochodowych. Wybór jest naprawdę duży – od popularnej wanilii, poprzez aromaty owocowe, aż po aromat kawy czy pinacolady. Co więcej, w sprzedaży można też znaleźć zapachy ekskluzywne, bazujące na cenionych markach perfum. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również niebanalne aromaty, np. zawieszki o zapachu skórzanej tapicerki. Jest to z pewnością rozwiązanie dość ciekawe, dające namiastkę luksusu w każdym aucie.

Można też postawić na nieco bardziej orzeźwiające aromaty, np. zapach zielonej herbaty czy porannej rosy. Skutecznie radzą sobie one z uciążliwą wonią zwierzęcej sierści czy dymu papierosowego. Do uniwersalnych zapachów zalicza się też aromat nowego samochodu, dzięki któremu nawet w starym aucie można się poczuć jak w najnowszym mercedesie. Jeśli chodzi o kwestie trwałości oraz intensywności zapachu to nie ma tutaj reguły. Większość środków działa przez krótki czas, przy czym zapach najbardziej odczuwalny jest od razu po otwarciu opakowania, a z czasem słabnie.

Pora roku a zapach samochodowy

Perfumy dobiera się do pory dnia, aury oraz temperatury powietrza. Zbyt ciężkie, piżmowe zapachy nie sprawdzają się latem, natomiast zimą niezbyt dobrym wyborem są lekkie nuty kwiatowe czy cytrusowe. Nie inaczej wygląda sytuacja z zapachami samochodowymi, zwłaszcza tymi bardziej intensywnymi. Nowoczesny odświeżacz powietrza moje-auto.pl o wyrazistym zapachu może być przytłaczający, ale można tego problemu uniknąć, dopasowując zapach do pory roku.

W okresie zimowym zdecydowanie najlepszym wyborem są zapachy słodkie i leśne, czyli m.in. drzewo cedrowe, drzewo sandałowe czy wanilia. Świetnie sprawdzają się również zapachy ekskluzywne, nazywane też perfumami samochodowymi. Na wiosnę warto zainwestować w lekkie nuty owocowe i kwiatowe, czyli aromaty wiśni, truskawki, jaśminu, werbeny, kiwi oraz egzotycznej sekwoi. Latem w czasie upałów w samochodzie można powiesić zapach owocowy, najlepiej cytrynowy, mango czy zielone jabłuszko lub kokos. Do letnich aromatów zalicza się również gumę balonową i miętę. Jesienią przyda się odrobina pobudzenia i otulenia zapachem, a to zapewni aromat jabłka z cynamonem, kawy lub świeżej bawełny. Zobacz więcej w artykule „Zapach samochodowy, czyli czym pachnie nasze auto?„.

Czy zapachy samochodowe mogą szkodzić?

Wiele osób nie przejmuje się doborem zapachu samochodowego – zakup zwykle dokonywany jest w pośpiechu, na stacji benzynowej czy w markecie. Tymczasem wiele tanich zawieszek zawiera szkodliwe substancje chemiczne, które mogą nie tylko uczulać, ale również znacznie pogarszać samopoczucie. Z tego właśnie względu najlepszą opcją są zapachy profesjonalne, które można nabyć w sprawdzonych sklepach z akcesoriami samochodowymi. Oczywiście sam zapach nie wystarczy, aby w aucie ładnie pachniało. Trzeba jeszcze pamiętać o regularnych przeglądach klimatyzacji i wietrzeniu auta.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

perfumy na zimę

Trendy zapachowe — perfumy damskie idealne na zimę

Masz ciepły, zimowy płaszcz, puszysty szalik i wełnianą czapkę? To świetnie, ale co z Twoim …