ubezpieczenie OC
Ważność ubezpieczenia OC to kwestia, która jest istotna również dla osób planujących zakup używanego auta | fot.: materiał partnera

Do kiedy ważne jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. Kierowcy, którzy go nie posiadają, muszą się liczyć ze sporymi karami. Co więcej, jeśli wyrządzą szkody, zobowiązani są pokryć koszty ich naprawy z własnych środków. Jak sprawdzić, do kiedy ważne jest Twoje ubezpieczenie OC?

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że po polskich drogach jeździ 80-100 tys. kierowców bez ubezpieczenia OC [1]. Nie popełniaj tego błędu – na szczęście łatwo sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony. Może to zrobić każdy, ponieważ informacje tego typu są jawne. Dzięki temu kierowcy mogą zweryfikować ważność OC, np. podczas zakupu samochodu czy kolizji z udziałem innego auta.

Ubezpieczenie OC – do kiedy ważne?

Wielu kierowców w pewnym momencie chce sprawdzić, czy ich OC jest ważne. Jeśli okaże się, że ubezpieczenie OC wygasło, należy natychmiast zgłosić się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ważność ubezpieczenia OC to kwestia, która jest istotna również dla osób planujących zakup używanego auta. Warto dodać, że można to sprawdzić całkowicie za darmo.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Ważność polisy OC zweryfikujemy na kilka sposobów, m.in. w łatwy sposób przez internet.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Jak sprawdzić ważność OC przez internet (nie tylko dla swojego auta)? Najlepiej zrobić to, korzystając ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Poniżej podajemy dokładną instrukcję.

  1. Przejdź do zakładki „Sprawdź OC dla pojazdu”.
  2. Wpisz numer rejestracyjny lub VIN.
  3. Podaj dzień zdarzenia oraz państwo, w którym do niego doszło (w sytuacji, gdy doszło do kolizji / wypadku z udziałem innego auta).
  4. Przepisz kod weryfikacyjny i przejdź dalej.

Po wykonaniu tych kroków zobaczysz informacje o marce i modelu pojazdu, numer aktualnej polisy ubezpieczeniowej, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego oraz jego adres.

Jeżeli wyświetli się informacja o braku danych dla takiej polisy, może być to spowodowane dwoma czynnikami:

  1. Brak rzeczywistej ochrony ubezpieczeniowej dla danego pojazdu. W takim przypadku odszkodowanie za wypadek spowodowany przez ów pojazd wypłacane jest przez UFG, a następnie sprawca jest zobowiązany zwrócić koszty.
  2. Nienadesłanie informacji o polisie przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe – w takich sytuacjach po kilku dniach należy ponownie sprawdzić ważność polisy.

Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) zawiera dane o polisach OC wszystkich kierowców. Firmy ubezpieczeniowe są natomiast zobligowane do dostarczenia im informacji o zawartych umowach i ich modyfikacjach w terminie do 14 dni od ich podpisania.

Historia pojazdu

To, czy dane auto zostało ubezpieczone, możesz sprawdzić też na stronie historiapojazdu.gov.pl. W tym przypadku potrzebna jest nieco większa ilość danych, między innymi data pierwszej rejestracji. W zamian uzyskasz jednak dużo więcej informacji np. o tym, kiedy przeprowadzane były badania techniczne oraz jaki był wówczas stan licznika. Strona jest często odwiedzana przez kierowców, którzy chcą sprawdzić historię auta przed jego zakupem.

Aplikacja „Na Wypadek”

Nie masz dostępu do komputera? Zastanawiasz się, jak sprawdzić ważność OC przez internet, używając telefonu? Najwygodniej to zrobić, korzystając z aplikacji „Na Wypadek”, przygotowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Można ją pobrać zarówno ze sklepu Google i App Store, jak i ze strony internetowej UFG. Doskonale sprawdzi się ona m.in. wtedy, gdy właśnie doszło do kolizji drogowej. Aplikacja pomaga przejść krok po kroku przez wszystkie czynności, które należy wykonać po wypadku. Umożliwia ona sprawdzenie, czy sprawca ma ważną policję OC, przy okazji pozwala też wezwać policję na miejsce zdarzenia.

Podsumowanie

Właściciele aut powinni pamiętać o ciągłości polisy OC. Konsekwencje grożące za jej brak bywają bowiem bardzo dotkliwe. Na szczęście ważność ubezpieczenia można sprawdzić na kilka różnych sposobów. To proste i całkowicie bezpłatne. Pamiętaj, że jeżeli Twoje ubezpieczenie z jakiegoś powodu straciło ważność, należy natychmiast je przedłużyć lub skorzystać z usług innego ubezpieczyciela.

[1] https://www.ufg.pl/UCMServlet3/ucmservlet3?dDocName=UCM_UFG_449545

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

węzeł komunikacyjny, wielopasmowa ulica autostrada, wiadukt

Czym kierować się w czasie wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC?

Cena to jeden z ważniejszych czynników decyzyjnych przy większości dokonywanych przez nas zakupów i inwestycji. …