Ile kosztuje utrzymanie samochodu i czy można na tym zaoszczędzić?

Sporym obciążeniem domowych finansów jest codzienna eksploatacja pojazdu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mówi się, że zakup samochodu to dopiero początek wydatków. Sporym obciążeniem domowych finansów jest codzienna eksploatacja pojazdu. Sprawdź, ile może kosztować utrzymanie auta i poznaj sposób na ograniczenie kosztów.

Niezależnie od tego czy decydujesz się na nabycie auta używanego, czy pojazdu fabrycznie nowego, musisz liczyć się ze sporymi kosztami. Składa się na nie wiele elementów, które – w wyniku codziennej eksploatacji – są nieuniknione. Nic więc dziwnego, że kierowcy poszukują sposobów umożliwiających „cięcie” wydatków. Zastanawiają się przy tym, jak obniżyć koszt paliwa, bo to właśnie tankowanie stanowi spory procent miesięcznych wydatków.

Koszty tankowania auta

Tankowanie samochodu to wydatek, który nieodłącznie wiąże się z codziennym użytkowaniem pojazdu. Statystycznie Polak wydaje na benzynę średnio 300-400 zł, jednak – w obliczu rosnących cen paliwa – kwota ta jest większa.

Aby ograniczyć wydatki z tego tytułu, można ograniczyć zużycie benzyny, m.in. poprzez:

  • stosowanie zasad ekonomicznej jazdy,
  • ograniczenie tzw. pustych przebiegów.

Zastanawiasz się, jak obniżyć koszt paliwa w inny sposób? Ciekawą opcją jest dołączenie do programów lojalnościowych dla kierowców. Przykładem takiego rozwiązania jest program Tankuj Korzyści, z którego mogą skorzystać wszyscy właściciele Moto Konta dostępnego w Toyota Banku. Wystarczy pobrać aplikację na smartfon, a następnie aktywnie korzystać z produktów bankowych. Dzięki temu można uzyskać nawet do 10% zwrotu za paliwo, bony paliwowe na łączną kwotę 500 zł, a nawet premię 600 zł za zakup nowego lub używanego auta z finansowaniem Toyota Banku.

Koszty naprawy samochodu

Awarie pojazdów to także codzienność sporego grona kierowców – szczególnie, jeśli pojazd ma już kilka-kilkanaście lat. Wówczas zachodzi konieczność wymiany wielu elementów, które mogą sporo kosztować. Do największych wydatków zalicza się naprawy m.in.:

  • turbosprężarki,
  • koła dwumasowego,
  • skrzyni biegów.

Awarie w nowych samochodach zdarzają się znacznie rzadziej. Zakup pojazdu prosto z salonu pozwoli więc zaoszczędzić na kosztach.

Koszty ubezpieczenia komunikacyjnego

Wydatki związane z użytkowaniem pojazdu to także koszty ubezpieczenia komunikacyjnego. Chociaż obowiązkowa jest tylko polisa OC, nawet ona stanowi spore obciążenie – średnio rzędu 1000 zł. Do tego dochodzi ubezpieczenie autocasco i NNW, w efekcie czego trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Aby obniżyć wydatki z tego tytułu, nie można decydować się na przypadkową ofertę. Trzeba porównać dostępne możliwości, aby – przy OC – wybrać najniższą proponowaną składkę. W przypadku AC wybór jest trudniejszy, ponieważ najpierw należy określić zakres ochrony ubezpieczeniowej, a następnie porównać polisy pod kątem ceny.

Miesięczne utrzymanie samochodu to wydatek co najmniej kilkuset złotych. Chociaż takich kosztów nie da się uniknąć, można wprowadzić metody pozwalające na poczynienie oszczędności.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jak obniżyć OC

Kreatywne pomysły na obniżenie ceny OC

Wysokie składki na polisę OC spędzają sen z powiek niejednemu kierowcy. Tym bardziej od czasu …