myjnia ultradźwiękowa
Wybór odpowiedniej chemii przemysłowej może mieć kluczowe znaczenie dla uzyskiwanych rezultatów i bezpieczeństwa czyszczonych detali, dlatego pod uwagę należy wziąć, między innymi pochodzenie zabrudzeń oraz rodzaj materiału, z którego wykonano czyszczone detale | fot.: stock.adobe.com

Jak działa myjnia ultradźwiękowa?

Mycie przemysłowe to ważny element wielu procesów przemysłowych. Nieumiejętnie dobrane urządzenie oraz niewłaściwa technologia procesu mycia mogą skutkować jego niską wydajnością oraz stratami finansowymi, spowodowanymi, uszkodzeniem czyszczonych detali lub koniecznością powtórzenia cyklu mycia z uwagi na niedokładne usunięcie zabrudzeń. Jednym z najczęściej wykorzystywanych obecnie procesów jest mycie ultradźwiękowe. Jaka jest zasada działania tej technologii? Gdzie myjnie ultradźwiękowe znajdują swoje zastosowanie?

Zasada działania myjni ultradźwiękowej

Sprawnie działająca myjnia ultradźwiękowa umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych efektów mycia w krótkim czasie, co daje jej przewagę nad rozwiązaniami konwencjonalnymi, zwłaszcza czyszczeniem manualnym. Jej działanie opiera się o energię, którą produkują fale ultradźwiękowe prowadzącą do tworzenia się pęcherzyków kawitacyjnych. Działanie czyszczące, możliwe jest poprzez  proces rozpadu bąbli próżniowych, które formują się dzięki zmianom ciśnienia wywołanym przez regularne rozszerzanie i ścieśnianie się cieczy. 

Do mycia ultradźwiękowego najczęściej potrzebny jest roztwór wodny wraz z środkiem czyszczącym. Wybór odpowiedniej chemii przemysłowej może mieć kluczowe znaczenie dla uzyskiwanych rezultatów i bezpieczeństwa czyszczonych detali, dlatego pod uwagę należy wziąć, między innymi pochodzenie zabrudzeń oraz rodzaj materiału, z którego wykonano czyszczone detale. Efektywność mycia ultradźwiękowego warunkują:

  • moc i częstotliwość ultradźwięków,
  • temperatura,
  • kształt czyszczonych elementów. 

Mycie ultradźwiękowe bardzo dobrze sprawdza się w procesie usuwania past polerskich i szlifierskich, smarów, emulsji oraz ścierniw czy opiłków metali. Maszyny wykorzystujące technologię mycia ultradźwiękowego znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. 

Zastosowanie myjni ultradźwiękowych

Podstawową zaletą mycia ultradźwiękowego jest jego skuteczność i bezpieczeństwo. Oznacza to, że myjnie ultradźwiękowe z powodzeniem można stosować w przypadku detali o niewielkich rozmiarach, wykonanych z delikatnych i podatnych na uszkodzenia materiałów. W praktyce myjnie ultradźwiękowe sprawdzają się do czyszczenia biżuterii i monet, dlatego wykorzystuje się w je w salonach jubilerskich oraz sterylizacji narzędzi w gabinetach medycznych, na przykład, w stomatologicznych. Myjnie ultradźwiękowe znajdują też zastosowanie w sektorze automotive ze względu na wysoką efektywność w usuwaniu wymagających zanieczyszczeń – takich jak oleje, smary czy rdza. Ultradźwięki sprawdzają się także w firmach, które zajmują się naprawą i regeneracją podzespołów, a także konserwacją maszyn Tego rodzaju urządzenia  gwarantują  znakomite efekty mycia przy jednocześnie krótkim czasie trwania procesu czyszczenia.  

NOYEN – producent myjni przemysłowych

Szeroką ofertę urządzeń myjących,  w tym również myjnie ultradźwiękowe, można znaleźć w ofercie NOYEN – marki specjalizującej się w produkcji nowoczesnych urządzeń myjących oraz skutecznej i bezpiecznej chemii przemysłowej. Opcję mycia ultradźwiękowego oferują modele NOYEN Compact 100, NOYEN Compact 200 oraz NOYEN Compact 400 i maszyny wchodzące w skład serii NOYEN ULTRA. Specjaliści NOYEN są w stanie zaprojektować dedykowane urządzenie w 100% dostosowane do oczekiwań klienta oraz specyfiki procesu mycia realizowanego wewnątrz przedsiębiorstwa. 

Materiał partnera