samochód na firmę
W przypadku pożyczki w koszty prowadzenia działalności możesz wliczyć jedynie odsetki rat | fot.: materiał partnera

Jak sfinansować zakup nowego samochodu dla firmy?

Kupno firmowego samochodu to dobre rozwiązanie, nawet jeżeli będzie on używany głównie do celów prywatnych. Tak zwany zakup na firmę pozwala obniżyć faktyczną cenę samochodu nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak pozostaje pytanie: jak najkorzystniej sfinansować taką inwestycję?

Leasing i najem długoterminowy – najlepszy sposób na nowe auto

Najkorzystniejszy sposób sfinansowania takiej inwestycji to leasing. Ten fakt potwierdzają ekonomiści. Możesz obniżyć cenę zakupu za pomocą zaksięgowania rat leasingowych jako kosztów prowadzenia działalności. Kwotę wkładu własnego również zaliczysz wtedy do kosztów. W ten sposób zapłacisz niższy podatek dochodowy.

Czynni podatnicy VAT także mogą odliczyć ten podatek.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się najem długoterminowy. Jest to bardzo wygodna forma finansowania. Dzięki niej w jednej miesięcznej racie zawrzesz opłaty za:

  • ubezpieczenie OC, AC i NNW,
  • opony na każdy sezon wraz z wymianą i przechowywaniem,
  • pełny pakiet assistance z samochodem zastępczym,
  • darmowe serwisy, naprawy i okresowe przeglądy.

Niestety po zakończonej umowie będziesz musiał oddać auto wynajmującemu.

Jeśli zależy Ci na nowym samochodzie co 3-4 lata, to ta forma zakupu pojazdu jest dla Ciebie.

Zarówno wynajem długoterminowy, jak i tradycyjny leasing pozwalają na zakup samochodu w atrakcyjnej cenie. Ciekawą propozycją jest na przykład MINI Cooper leasing. Pozwala on na nabycie dowolnego pojazdu tej marki. Możesz wybrać między innymi ekologicznego MINI ELECTRIC, zwinnego CABRIO lub przestronnego COUNTRYMANA.

Nowe auto za gotówkę to nie zawsze dobre rozwiązanie

Jeśli dopiero rozwijasz swoją firmę, to kupowanie za gotówkę może nie być dla Ciebie najlepszą opcją. Najczęściej masz do dyspozycji ograniczony budżet. Nie możesz więc wybrać dowolnego samochodu.

Rozwiązanie jest proste – wystarczy zdecydować się na leasing. Dzięki niemu nabędziesz pojazd o wyższej klasie przy niewielkiej różnicy w racie. Pieniądze natomiast korzystnie zainwestujesz w inny sektor działalności.

Niewątpliwą zaletą kupna samochodu za gotówkę jest jednak możliwość dodania auta do ewidencji środków trwałych firmy. Dzięki temu pojazd można amortyzować. Faktyczny koszt zakupu można obniżyć poprzez odliczenie VAT oraz włączenie go do kosztów prowadzenia działalności.

A co z kredytem samochodowym?

Kredyty samochodowe są już rzadkością. Zostały praktycznie całkowicie wyparte przez leasing i najem długoterminowy.

Przed udzieleniem pożyczki bank musi dokonać weryfikacji zdolności kredytowej. Właściciele firm, które dopiero zaczynają działalność, nie są w stanie udowodnić swoich możliwości finansowych. Niestety, w wyniku tego często spotykają się z odmową.

W przypadku pożyczki w koszty prowadzenia działalności możesz wliczyć jedynie odsetki rat. Takie zobowiązanie dodatkowo obniża zdolność kredytową. Zaletą jest jednak to, że samochód po zakupie staje się własnością przedsiębiorcy. Sam podejmujesz więc decyzje o ubezpieczeniu i serwisowaniu.

Materiał partnera