kask motocyklowy damski
Czym powinien charakteryzować się dobry kask motocyklowy damski, aby spełniał wszystkie swoje funkcje? | fot.: materiał partnera

Jaki kask motocyklowy damski wybrać?

Jeżdżąc na motocyklu, należy pamiętać o ogromnej ilości spraw i zagadnień, które w pierwszej kolejności mają wpływać na bezpieczeństwo. Absolutną podstawą jest w tym wypadku oczywiście odpowiednio wybrany kask motocyklowy. O ile panowie mniej więcej wiedzą, jakimi kryteriami należy się kierować podczas poszukiwań dobrego kasku, to już jednak panie mają często poważne kłopoty. Czym więc powinien charakteryzować się dobry kask motocyklowy damski, aby spełniał wszystkie swoje funkcje?

Dlaczego kask motocyklowy jest tak ważny?

Zanim przejdzie się do najważniejszej sprawy, czyli tego, jak wybrać kask na motor damski, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, z jakiego powodu to właśnie ten element motocyklowego wyposażenia uważany jest za najważniejszy i podstawowy. Jakie zadanie ma realizować kask?

Jaka jest zdecydowanie najwrażliwsza część ciała, która szczególnie narażona jest na niebezpieczeństwo podczas jazdy na motocyklu? Wiele osób może się obawiać złamania ręki czy też nogi podczas upadku, lecz nie da się zaprzeczyć temu, że z całą pewnością najbardziej zagrożona jest głowa. To właśnie ona siłą bezwładności przy upadku może uderzyć o asfalt lub też o krawężnik. Jak można się tu łatwo domyślić, w przypadku takiego uderzenia rzadko kiedy motocyklista wychodzi z tego cało. Najczęściej taki wypadek kończy się po prostu śmiercią.

Żeby nie doszło do tak poważnego i dramatycznego finału jazdy na motocyklu, bezwzględnie stosować należy kaski. To właśnie one za sprawą odpowiedniej konstrukcji i jakości wykonania przejmują energię powstającą przy uderzeniu, znacznie podnosząc szanse na to, że głowa wyjdzie z tego bez szwanku.

Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Od czego zatem należy rozpocząć wybieranie damskiego kasku motocyklowego? Pierwszą i zupełnie podstawową sprawą jest oczywiście to, jaki jego rodzaj się wybierze. Jak się bowiem okazuje, na rynku da się znaleźć kilka różniących się od siebie modeli.

Najbardziej podstawowym i zdecydowanie najczęściej wybieranym rodzajem kasku, nie tylko przez panie, lecz również przez panów, jest kask integralny. Jest to model pełny, którego skorupa przyjmuje postać jednego elementu. Cechą charakterystyczną jest tu fakt, że kaski tego rodzaju osłaniają dokładnie całą twarz. Jakie są najważniejsze ich zalety? Przede wszystkim zapewniają one rewelacyjną ochronę przed wiatrem, deszczem, a także zapewniają duże bezpieczeństwo w razie wypadku. Wśród tych kasków da się również wyróżnić podkategorię w postaci wersji sportowych. Cechują się one bardzo dużym polem widzenia, a także zwiększoną wentylacją. Oczywiście powoduje to o wiele większy hałas.

Kolejnym ciekawym rodzajem kasku jest wersja otwarta. Jest to wersja, która nie posiada szczęki, więc pozostawia sporą część twarzy bez ochrony. Kaski tego rodzaju zalecane są do jazdy z mniejszymi prędkościami w warunkach miejskich. Dzięki nim osiągana jest bowiem znacznie lepsza wentylacja. Poprawiają one komfort i przyjemność jazdy w cieplejsze dni. Ciekawym rozwiązaniem jest tu kask szczękowy, który składa się z dwóch elementów, czyli kasku otwartego, a także przymocowanych do niego na zawiasach szczęk. Dzięki temu istnieje możliwość połączenia zalet modelu integralnego i otwartego.

Jaki kask powinna wybrać kobieta?

Jaki rodzaj kasku powinien zostać wybrany przez kobietę? W tym wypadku poleca się rozwiązanie po prostu uniwersalne, czyli kask integralny. Nie tylko zapewni on doskonałą ochronę, lecz również będzie lekki i wygodny. Taki rodzaj zapewnia dobrą wentylację, a także będzie skutecznie wygłuszał hałasy dochodzące z silnika czy też te spowodowane pędem powietrza. Mało tego, kask tego rodzaju jest naprawdę uniwersalny, ponieważ może być używany na szybszych maszynach, lecz również na tych miejskich, a nawet na skuterach.

Warto się w tym miejscu zatrzymać jeszcze nad tym, czym taki kask może się różnić od modelu męskiego. Czy jest tu jakaś większa różnica, która powinna spowodować, że kobieta uważniej będą wybierały model dla siebie? Jak się okazuje, technologia wykonania kasków jest identyczna i nie ma znaczenia czy kupuje się męski, czy damski – każdy jest tak samo bezpieczny. Różnica tkwi tak naprawdę jedynie w rozmiarze, a także w kolorystyce. Panowie z reguły gustują w czarnych wersjach, podczas gdy panie często wolą modele bardziej jaskrawe lub też ozdobione ciekawymi, rzucającymi się w oczy grafikami.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Skoro już wiadomo, że damski kask jest mniej więcej tak samo wykonany, jak męski, a także największą różnicą jest kolorystyka, to warto się teraz dowiedzieć, na jakie bardziej szczegółowe sprawy powinno się zwracać podczas zakupu uwagę.

Warto w tym miejscu przyjrzeć się temu, jak wykonana będzie wyściółka kasku, czy wizjer zapewniać będzie dostatecznie dobrą widoczność, a także czy do kasku dołączone zostaną jakieś akcesoria np. w postaci pokrowca.

Materiał partnera

Sprawdź także

kask motocykl kobieta

Na jakie akcesoria motocyklowe dla kobiet warto się decydować?

Wraz z wiosną rozpoczyna się kolejny sezon motocyklowy. Warto w tym czasie zadbać szczególnie o …