zmiany w prawie jazdy
Każda osoba, która odbierze dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku, będzie objęta nowelizacją. Oznacza to, że nieważna jest data rozpoczęcia kursu, a dzień, w którym dokument zostanie ostatecznie wydany młodemu kierowcy | fot.: Fotolia
Strona główna / Technologia / Motoryzacja / Jakie zmiany w prawie jazdy szykują się w 2018 roku?

Jakie zmiany w prawie jazdy szykują się w 2018 roku?

Rok 2018 przyniesie kolejne zmiany w prawie jazdy. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez ograniczenie wypadków z udziałem młodych kierowców.

Kogo obejmą nowe zasady

Każda osoba, która odbierze dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku, będzie objęta nowelizacją. Oznacza to, że nieważna jest data rozpoczęcia kursu, a dzień, w którym dokument zostanie ostatecznie wydany młodemu kierowcy. Młodemu nie w znaczeniu wieku, ale doświadczenia, przy tym nowelizacja może objąć również tych, którzy utracili prawo jazdy i byli zmuszeni do ponownego przystąpienia do egzaminu.

Obowiązkowy okres próbny

Od czerwca każdy młody kierowca będzie podlegał okresowi próbnemu. Jego czas trwania przewidziano na dwa lata od dnia, w którym dokument zostanie odebrany. W czasie tych dwóch lat młodzi kierowcy będą podlegali specjalnym ograniczeniom oraz wymogom, którym muszą sprostać, by nie utracić prawa jazdy. Wszelkie wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji będą znacznie surowiej traktowane niż ma to miejsce w przypadku osób, które prawo jazdy uzyskają wcześniej. W przypadku dwukrotnego popełnienia wykroczenia, udokumentowanego mandatem lub wyrokiem sądu, decyzją starosty lub prezydenta zostaną podjęte odpowiednie kroki. Mogą one polegać na wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata, wydaniu skierowania na kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa ruchu lub wydaniu skierowania na badania psychiczne. Ostateczną decyzję o rodzaju „kary” będzie podejmował wyłącznie prezydent lub starosta po zapoznaniu się ze sprawą.

Mniejsza prędkość i wyraźne oznakowanie

Zielony listek jako symbol młodego kierowcy funkcjonuje już teraz, jednak po czerwcu bieżącego roku jego znaczenie nieco się zmieni. Przede wszystkim oznaczenie zielonym listkiem będzie musiało zostać umieszczone z tyłu i z przodu samochodu. Ma to dodatkowe znaczenie dla policji, bowiem w czasie okresu próbnego młodych kierowców obejmują nieco inne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym maksymalna prędkość nie będzie mogła przekroczyć 50 km/h, poza obszarem zbudowanym – 80 km/h, a na drodze ekspresowej i autostradzie maksymalnie 100 km/h. Co więcej, przez pierwsze osiem miesięcy od uzyskania prawa jazdy nie będzie można pracować jako zawodowy kierowca.

Obowiązkowe szkolenia podczas okresu próbnego

Na kursie na prawo jazdy i egzaminie wydatki związane z pełnoprawnym uzyskaniem dokumentu się nie skończą. Podczas okresu próbnego bowiem, dokładnie między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie zobligowany do odbycia kursu doszkalającego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także szkolenia praktycznego z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym. Program zajęć teoretycznych obejmuje m.in. czynniki wpływającego na bezpieczeństwo ruchu drogowego, psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i problematykę wypadków drogowych. Szkolenie praktyczne natomiast ma wykazać niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Koszt części teoretycznej to 100 zł, natomiast część praktyczna ma wynosić 200 zł.

Czy zmiany te rzeczywiście wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym? Być może ograniczą chociaż w niewielkim stopniu ilość wypadków z udziałem młodych kierowców. Należy mieć jednak na uwadze, że to nie tylko oni łamią przepisy drogowe.

KCH

Sprawdź także

Jazda po alkoholu

Recydywa jazdy po alkoholu

Parę lat temu, będąc jeszcze w zasadzie nastolatką popełniłaś głupstwo, gdyż wsiadłaś za kierownicę będąc …