Wypadek samochodowy
Autocasco jest szczególnie opłacalne z punktu widzenia właścicieli drogich samochodów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy powinniśmy dokupić AC?

Jako kierowca poruszający się na co dzień po polskich drogach, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że samo OC nie wystarczy dla poczucia pełnego bezpieczeństwa. Aby spać spokojnie, konieczne staje się zaopatrzenie się w polisę autocasco. Czy jednak zawsze się ona opłaca? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na to pytanie i rozważyć przypadki, w których rzeczywiście warto zainwestować w ubezpieczenie AC.

Wartościowy samochód

Autocasco jest szczególnie opłacalne z punktu widzenia właścicieli drogich samochodów. Z uwagi na dużą wartość nowych, luksusowych, sportowych czy zabytkowych aut ich zniszczenie lub kradzież byłyby niezwykle kosztowne finansowo. W tej sytuacji właściwie jedynym zabezpieczeniem pozostaje właśnie polisa AC, dzięki której w razie m.in. stłuczki, wypadku, zderzenia ze zwierzęciem czy zawalenia się drzewa na samochód właściciel otrzymuje stosowne odszkodowanie.

Auto w kredycie lub leasingu

Jak podaje serwis internetowy opisujący ubezpieczenie AC – najtaniejuagenta.pl, nie tyle co powinnością, ile wręcz obowiązkiem osoby kupującej auto na kredyt lub biorącą je w leasing jest wykupienie autocasco. Choć nie jest to pisaną regułą, większość towarzystw ubezpieczeniowych, firm leasingujących samochody oraz banków udzielających kredytów na zakup auta wymaga od klientów opłacenia polisy AC.

Niebezpieczna okolica

Mieszkasz na osiedlu powszechnie uchodzącym za niebezpieczne, na którym często się zdarzają kradzieże? W takim razie – odpukać – ale niestety istnieje ryzyko, że autocasco może Ci się przydać. Jeśli bowiem złodzieje wezmą na cel Twój samochód i uda im się go ukraść, otrzymasz odszkodowanie i praktycznie nie odczujesz straty pod względem finansowym.

Rozpatrując to, czy opłaca się wykupić polisę AC, weź pod uwagę również ryzyko stłuczki, kolizji czy wypadku w Twojej okolicy. W związku z powyższym, w autocasco powinni zainwestować przede wszystkim kierowcy mieszkający w dużych, zatłoczonych miastach, bo one stwarzają warunki podwyższające ryzyko wystąpienia szkody w ruchu drogowym.

Duży przebieg

Dużo jeździsz? Im więcej kilometrów pokonujesz, tym bardziej ryzykujesz i narażasz się na spowodowanie szkody lub zostanie poszkodowanym w wyniku stłuczki, kolizji czy wypadku. Podczas gdy OC gwarantuje odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy Ty jesteś poszkodowanym, a sprawcą inny uczestnik ruchu drogowego, o tyle AC zapewnia rekompensatę finansową również z tytułu szkód spowodowanych przez Ciebie i wynikłych ze zdarzeń losowych, jak np. zderzenie ze zwierzęciem czy zniszczenia lakieru po gradobiciu.

Wybierając autocasco, pamiętaj, żeby skupić się nie tylko na cenie, ale również zakresie ochrony, jaką daje ubezpieczenie. AC bez problemu możesz nabyć online – cała procedura zakupu jest prosta jak kupno OC przez internet.

Materiał partnera zewnętrznego