Jak obniżyć OC
Wysokie stawki OC często wymuszają poszukiwania najkorzystniejszych metod na uzyskanie satysfakcjonującej zniżki. | fot.: Fotolia

Kreatywne pomysły na obniżenie ceny OC

Wysokie składki na polisę OC spędzają sen z powiek niejednemu kierowcy. Tym bardziej od czasu znacznego podniesienia cen tego rodzaju ubezpieczeń. Kierowcy poszukują więc sposobów na ich obniżenie, korzystając z mniej lub bardziej znanych rozwiązań. Jakie są najskuteczniejsze metody na tańsze OC?

Powszechnie wiadomo, że maksymalne zniżki uzyskują wieloletni kierowcy, którzy w swojej historii nie spowodowali wypadku komunikacyjnego. Bezszkodowa jazda pozwala na wypracowanie nawet 70% zniżki. Ale wysokość składki OC to wypadkowa znacznie większej ilości czynników. Między innymi informacji o tym, czy z pojazdu korzysta jedynie właściciel, czy także inne osoby; ilości przebywanych kilometrów w roku; wyjazdów zagranicznych (im większa eksploatacja auta, tym większa szansa na wypadek); a nawet wieku kierowcy (im starszy, tym ryzyko brawurowej jazdy jest mniejsze, natomiast kierowcy do 25. roku życia nie zbierają zniżek); czy czasu posiadania prawa jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą także pod uwagę rocznik, model i markę samochodu oraz pojemność silnika (im mniejszy silnik, tym korzystniejsza zniżka).

Kilka sprytnych sposobów na niższe OC

Poszukując optymalnego OC warto znać także kilka rozwiązań, które przyniosą dodatkowe rabaty kierowcy. Wprawdzie w internecie znaleźć można mnóstwo porad tego typu, jednak nie wszystkie są godne polecenia. Oto te sprawdzone:

Ubezpiecz się w mniejszym mieście

Osoby, które pracują lub studiują w jednym mieście, a są zameldowane w innym, albo często przebywają w niewielkiej miejscowości, mogą liczyć na preferencyjne stawki. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają wówczas, że ryzyko wypadku jest mniejsze tam, gdzie jest mniejszy ruch. Co ważne, informacja podawana w tym przypadku musi być zgodna z prawdą.

Rodzinni płacą mniej

Kierowcy w związku małżeńskim mogą korzystać ze zniżek zgromadzonych przez partnera/partnerkę. Dodatkowo niektórzy ubezpieczyciele przyznają dodatkowe punkty za regularne przewożenie dzieci. Możemy także kupić samochód wraz z osobą, która korzysta z najwyższych rabatów i tym samym skorzystać ze zgromadzonych przez nią zniżek. Najczęściej z takiego rozwiązania korzystają młodzi kierowcy, którzy rejestrują pojazd wspólnie z jednym z rodziców albo starszym członkiem rodziny.

Połącz ze sobą kilka ubezpieczeń, czyli w pakiecie taniej

Jeśli zamierzamy kupić pakiet ubezpieczeń nieobowiązkowych (NNW albo AC) warto zrobić to w tym samym towarzystwie. Ubezpieczenie komunikacyjne można połączyć także z polisą na dom albo mieszkanie. Standardowo w tym przypadku działa reguła, że zniżkę otrzymuje ten, kto kupuje kilka produktów w jednej firmie. Rabat na jaki można liczyć w tym przypadku to nawet 10%.

Porównaj oferty w internecie

Najprostszym sposobem na znalezienie najtańszego ubezpieczyciela jest skorzystanie z wyszukiwarki internetowej. Na przykład możemy sprawdzić OC samochodu w porównywarce Rankomat.pl. Wystarczy wpisać podstawowe dane (m.in. rok produkcji samochodu, model i marka auta, rodzaj paliwa czy pojemność silnika) aby błyskawicznie uzyskać wynik porównania kilkudziesięciu ofert. Co ciekawe, niektórzy ubezpieczyciele przyznają rabat za sam zakup OC w sieci (nawet do 15%), a w internecie można znaleźć dodatkowe kody zniżkowe.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Ceny polisy rosną najbardziej w końcowym okresie jej obowiązywania. Zamiast przedłużać OC w ostatnim dniu, lepiej zrobić to na przykład miesiąc wcześniej – w tym przypadku zapobiegliwość pozwala na uzyskanie rabatu rzędu 10%.

Sposób płatności ma znaczenie

Wydawało by się, że sposób płatności za OC jest kwestią, którą można swobodnie pominąć. Nic bardziej mylnego – jeśli kierowca zdecyduje się na płatność kartą, może liczyć na 5% dodatkowej zniżki. Płacący jednorazowo otrzymają nawet 10% zniżki.

Warto być uczciwym

Wśród „niezawodnych” sposobów na obniżenie OC pomysłowi kierowcy wskazują także, między innymi: zatajenie wcześniej powstałych szkód u nowego ubezpieczyciela, zmianę przeznaczenia samochodu ze służbowego na prywatny, zaniżanie ilości przebytych kilometrów albo ukrywanie regularnych wyjazdów zagranicznych. Warto jednak wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają swoje sposoby na sprawdzenie deklaracji klienta (zdarzają się nawet przypadki zatrudniania detektywa), a odkrycie nieprawidłowości zawsze równa się wezwaniu do natychmiastowego wyrównania całości składki.

Wysokie stawki OC często wymuszają poszukiwania najkorzystniejszych metod na uzyskanie satysfakcjonującej zniżki. Warto jednak skupić się na tych, które nie wiążą się z okłamywaniem ubezpieczyciela i co za tym idzie – ryzykiem wyrównania wszelkich opłat. Na szczęście sprytni kierowcy mają w swoim zasięgu sporo legalnych i efektywnych sposobów na obniżenie swojej składki.

OLI

Sprawdź także

wyjazd w polskie góry

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w polskie góry?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Choć nikt nie wie, kiedy znowu będziemy …