Opony letnie i zimowe – dlaczego powinieneś zmieniać opony co sezon?

Opony zimowe i letnie różnią się strukturą oraz użytymi do ich produkcji materiałami. | fot.: fotolia.com, 120041429 | autor: Tomasz Zajda

Bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem, jest priorytetem. Zapinane pasy podczas jazy, poduszki powietrzne, wyposażona apteczka, gaśnica i wiele innych akcesoriów sprawiają, że jadąc samochodem jesteśmy przygotowani na ewentualne, niespodziewane okoliczności.

Kierowcy wykupują ubezpieczenia, które chronią zdrowie, życie oraz pojazd. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zmiana opon w sezonie zimowym i letnim jest równie ważna. Jeżdżąc samochodem z letnimi oponami w zimie kierowca stwarza zagrożenie dla siebie, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Opony zimowe i letnie różnią się strukturą oraz użytymi do ich produkcji materiałami.

Dlaczego zmiana opon z letnich na zimowe jest tak ważna?

Głównie dlatego, że opony muszą być przystosowane do panujących w danej porze roku warunków atmosferycznych. W zimie opony mają styczność z niskimi temperaturami oraz opadami śniegu, które często tworzą zbitą masę. Natomiast latem opona ma kontakt z nagrzaną powierzchnią asfaltu oraz jest narażona na wysoką temperaturę powietrza, więc musi być twardsza, by mieć odpowiednią przyczepność.

Ponadto w okresie wiosenno-letnim dominują deszcze, które sprawiają, że podłoże jest miękkie i obfite w koleiny. Opony przeznaczone na właściwą porę roku są dostosowane do warunków atmosferycznych. Zawartość krzemionki powoduje, że opony zimowe stają się bardziej elastyczne, mają miękką strukturę, co jest powodem ich przyczepności do podłoża. Jeśli są używane przez cały rok, to znacznie szybciej ulegają zniszczeniu, co nie jest argumentem przemawiającym za oszczędnością.

Ogumienie letnie to możliwość nieco bardziej dynamicznej jazdy. Jego twardość powoduje większy poślizg po suchej i miękkiej nawierzchni. Jeśli kierowca korzysta przez cały rok z opon zimowych, to z jednej strony pozbawia się bezpieczeństwa w okresie letnim, z drugiej sprawia, że opony zużywają się szybciej i ostatecznie musi zainwestować w nowe. Znani i cenieni producenci opon doskonale zdają sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność na nich ciąży, dlatego przywiązują ogromną wagę do materiałów wykorzystywanych do produkcji ogumienia, ponieważ wbrew pozorom, to nie bieżnik jest najważniejszy.

Pamiętaj o regularnej wymianie opon!

W Polsce niestety nie ma obowiązku zmiany opon, dlatego kierowcy bardzo często bagatelizują sprawę. Argumentem nadrzędnym staje się oszczędność, rzadziej brak czasu i niechęć do skorzystania z usług wulkanizatora. Warto zastanowić się, czy aby na pewno finanse są powodem by narażać siebie i innych na kolizję? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to może warto znaleźć alternatywne punkty, które oferują opony w atrakcyjnej cenie. Sklep internetowy z oponami gwarantuje bogatą ofertę profesjonalnych opon w niskich cenach.

Taki kompromis pomoże w zachowaniu bezpieczeństwa oraz minimalizacji wydatków. Zakupienie dwóch kompletów opon na okres letni i zimowy to inwestycja na lata. Korzystając z opon zimowych przez cały rok zmniejszamy ich użyteczność o połowę.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

historia opon samochodowych

Opony samochodowe – historia kołem pisana

Każdy samochód oraz inny pojazd poruszający się po drogach jest połączeniem co najmniej kilku współpracujących …