Mitsubishi Eclipse Cross
Właściciele crossoverów mogą wykorzystać swoje pojazdy do holowania – wszystko zależy od uciągu, który jest szczególnie imponujący w modelach Eclipse Cross | fot.: stock.adobe.com

SUV czy crossover? Poznaj różnice i wybierz odpowiednie auto

Pomimo że między SUV-em a crossoverem występuje kilka istotnych różnic zarówno konsumenci, jak i producenci samochodów używają tych terminów zamiennie. Nie jest to jednak zaskakujące, biorąc pod uwagę występowanie wielu podobieństw stylistycznych. W najogólniejszym rozumieniu crossover jest lżejszy i zbudowany na platformie samochodowej, podczas gdy tradycyjny SUV jest cięższy i wykorzystuje podwozie ciężarówki. Jest jednak kilka dodatkowych rzeczy, które pomogą odróżnić te dwa unikalne typy pojazdów.

Crossover – co powinieneś o nim wiedzieć?

Nadwozie i rama crossovera są zbudowane z jednego kawałka. Nazywa się to konstrukcją unibody. Taka konstrukcja zapewnia lepszą jakość jazdy, a ponieważ jest lżejsza gwarantuje również lepszą wydajność paliwową. Pojazdy Sport-Utility, lepiej znane jako SUV-y, wykorzystują konstrukcję nadwozia na ramie. Oznacza to, że rama i nadwozie są budowane oddzielnie i łączone ze sobą w czasie procesu produkcyjnego. Takie pojazdy są na ogół bardziej wytrzymałe i mogą być używane do przewożenia większych ładunków. Nie oznacza to jednak, że właściciele crossoverów nie mogą wykorzystać swoich pojazdów do holowania – wszystko zależy bowiem od uciągu, który jest szczególnie imponujący w modelach Eclipse Cross i Outlander od Mitsubishi.

SUV-y – rozwiązanie dla wymagających?

SUV-y są zazwyczaj zbudowane na trudniejszy teren. Producenci często nazywają crossovera „małym SUV-em” lub „kompaktowym SUV-em”. Podobnie jak w większości samochodów osobowych crossovery mają na ogół układy napędu na przednie koła, chociaż wiele z nich oferuje również opcję napędu na wszystkie koła. Z kolei SUV-y to pojazdy z napędem na tylne koła z układami 4WD, które są w stanie poradzić sobie z większością przygód w terenie.

Jakie są podobieństwa między SUV-ami a crossoverami?

Pomimo różnic, SUV-y i crossovery mają ze sobą wiele wspólnego. Oba mają podwyższony prześwit, co daje kierowcom wyższy punkt obserwacyjny nad innymi samochodami. To bardzo istotna kwestia dla osób, które na co dzień poruszają się po trudniejszym terenie i zależy im na zachowaniu wysokiego komfortu jazdy. Oba typy pojazdów zapewniają także dużą przestrzeń wewnętrzną, co czyni je popularnym wyborem wśród rodzin z małymi dziećmi. Warto przy zaznaczyć, że zarówno SUV, jak i crossover, wprowadzają przestrzeń ładunkową do samej kabiny, likwidując oddzielny bagażnik.

 Na co uważać przy zakupie crossovera? 

Istotną kwestią w czasie zakupu crossovera jest rodzaj napędu. Producenci oferują standardowe pojazdy z napędem na jedną noś oraz bardziej zaawansowane modele czteronapędowe. Te drugie są dedykowane do jazdy w terenie, mają zoptymalizowane parametry terenowe, które nie są jednak takie jak w typowych autach terenowych. W standardowym crossoverze nie ma ani reduktora, ani blokady dyferencjałów, które umożliwiłyby pokonanie trudnych przeszkód. Bez wątpienia jednak poradzą sobie z wysokimi krawężnikami i polnymi drogami. To zdecydowanie dobry wybór dla osób mieszkających na trudnym, ale nie ekstremalnie wymagającym terenie. 

ARA

Sprawdź także

Podział crossoverów na segmenty

Crossovery – nowa kategoria nadwozia

Od kilku lat na rynku motoryzacyjnym nastała moda na niezwykle popularne crossovery. Są to samochody …