Ubezpieczenie OC dobre czy tanie?
Rynek ubezpieczeń stare rośnie, czyniąc konkurencję coraz ostrzejszą | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ubezpieczenie OC – tanio czy dobrze?

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczyciele prześcigali się w coraz niższych cenach składek OC – dziś częściej spotkamy się z dodatkowymi bonusami i usługami w pakiecie. Dlaczego tak jest i co lepiej wybrać?

Ubezpieczenie OC jest – zaraz po ubezpieczeniu nieruchomości – najczęściej wybieraną formą polisy wybieraną przez Polaków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że OC jest obowiązkowe dla właścicieli samochodów, ale także dlatego, że świadomość konsumentów produktów ubezpieczeniowych jest coraz większa. Oznacza to również, że mają oni większe wymagania, a rynek ubezpieczeń stale rośnie, czyniąc konkurencję coraz ostrzejszą.

Dyktatura ceny – wygrywa ten, kto ma najtańsze OC?

Zwykle w sytuacjach intensywnej konkurencji, wolny rynek reaguje spadkiem cen. Nie inaczej było w przypadku ubezpieczeń OC. Kiedy po transformacji ustrojowej zmieniła się w Polsce dostępność samochodów, a także masowo zaczęto sprowadzać je z zagranicy, zmieniła się także sytuacja na rynku ubezpieczeń. Stopniowo można było obserwować rosnącą konkurencję, powstające nowe towarzystwa ubezpieczeniowe, a relatywne ceny składek na OC malały. Szczególny boom niskich cen wywołało pojawienie się ubezpieczeń typu direct, czyli takich, które zawiera się przez internet lub telefon. Zmniejszenie kosztów utrzymania samej firmy – czyli pracowników w biurach obsługi klienta i punktach sprzedaży – spowodowało, że ubezpieczyciele direct mogli zaoferować znaczni niższe składki, niż ich tradycyjni konkurenci. Od tego czasu wojna cenowa zaczęła się na dobre i przez długi czas to właśnie niska cena była głównym wyznacznikiem atrakcyjności oferty. Rynek jednak dość szybko nasycił się tanimi ofertami OC i sięgnął punktu krytycznego, w którym niska cena to za mało. Obecnie możemy obserwować, że to już nie cena, lecz jakość usługi gra pierwsze skrzypce. Co więc oferują nam ubezpieczyciele, poza niską składką?

Tanie OC i pakiet gratisów

Kiedy możemy do woli przebierać w łatwo dostępnych tanich ubezpieczeniach OC, towarzystwa ubezpieczeniowe starają się przyciągnąć nas dodatkowymi usługami. Najczęstszym sposobem zatrzymania klienta, jest dodatkowa zniżka za korzystanie z tego samego TU w kolejnych latach – stosują ją niemal wszystkie towarzystwa i z pewnością działa ona całkiem skutecznie na tych, którzy są zadowoleni ze swojego ubezpieczyciela i/lub nie chce im się co roku sprawdzać nowych ofert. Jednak to dla bardziej wybrednych konsumentów dostępne są ciekawsze pakiety i usługi. Tak jest np. w przypadku ubezpieczenia OC Link4 (czyli jednego z największych wspomnianych wcześniej towarzystw typu direct). Kilka lat temu Polska Izba Motoryzacji, tworząc ranking najlepszych ofert OC, oceniła, że w Link4 otrzymamy najbardziej rozbudowany pakiet ubezpieczeniowy bez dodatkowych opłat. Oznacza to, że w ramach standardowej składki dostajemy nie tylko podstawowe OC, ale też szereg usług towarzyszących, takich jak np. naprawa auta na miejscu zdarzenia, samochód zastępczy w przypadku kradzieży lub wypadku, czy Assistance Opony, obejmujące wymianę koła czy pokrycie kosztów naprawy opony w warsztacie. Warto pamiętać, że nie są to usługi powszechnie dostępne w ramach OC i zwykle wymagają opłacenia dodatkowej składki za rozszerzoną usługę ubezpieczenia. Oczywiście nie tylko OC Link4 kusi dodatkową pomocą i również inne TU mają w swoim portfelu usług pakiety ubezpieczeń, jednak z pewnością warto mu się przyjrzeć, bo oferuje wyjątkowo dużo i cieszy się sporą popularnością.

Ubezpieczenie OC – wybrać tanie czy dobre?

Szereg zmian, które zaszły w ostatnich latach na rynku ubezpieczeń i stale poszerzająca się oferta, nie ułatwiają wyboru. Mniej zdeterminowany konsument z łatwością zgubi się w gąszczu ubezpieczeń i firm, na szczęście z pomocą przychodzą internetowe porównywarki. Możemy w nich porównać kilka lub nawet kilkanaście ofert w jednym miejscu, wypełniając formularz danych samochodu tylko raz. Warto jednak pamiętać, że głównym kryterium, którym posługuje się automatyczna porównywarka, jest cena, a co za tym idzie, nie zawsze mamy pewność, co dokładnie wchodzi w skład wybranego OC. Biorąc pod uwagę, że OC jest obowiązkowe i prawdopodobnie będziemy musieli z niego skorzystać prędzej czy później, warto też wziąć pod uwagę wiarygodność i opinie o danym TU – zwykle te większe, z większym doświadczeniem i wyspecjalizowane, działają dużo sprawniej, niż małe firmy kuszące jedynie niską ceną. Dobrze jest więc po wstępnej selekcji mimo wszystko sprawdzić warunki i cenę bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela – może okazać się, że ostateczna cena będzie jeszcze niższa lub warto będzie dopłacić kilkanaście złotych za więcej spokoju w szerszym pakiecie OC.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Tył samochodu A5

Sprawca wypadku zapłaci 100% więcej za OC!

O ile wraz ze stażem oraz bezszkodową jazdą powoli budujesz swoją dobrą historię ubezpieczeniową, za …