wybór i wymiana oleju silnikowego
Olej silnikowy smarujący tłoki i cylindry z czasem ulega zużyciu. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór i wymiana oleju silnikowego

Niewątpliwie, odpowiedzialny kierowca powinien dbać o wszystkie podzespoły samochodowe. Jednak to silnik jest tą jednostką, która okazuje się najistotniejsza. Bez silnika samochód po prostu nie jest w stanie ruszyć z miejsca. Ponadto, nie działają również inne układy. Dlatego warto zatroszczyć się o długą żywotność silnika. W tym celu należy między innymi korzystać z odpowiedniego oleju silnikowego.

Jaki olej silnikowy kupić?

Obecnie na rynku jest ogromny wybór olejów silnikowych. Różnice pomiędzy nimi są często bardzo duże. Na czym polegają? Przede wszystkim rozróżnienie dotyczy sposobu, w jaki powstał dany smar. Przeglądając kategorię produktową olej silnikowy w Ucando.pl dostrzeżemy, że znaleźć tam można oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne, przy czym tych ostatnich jest zdecydowanie najmniej.

Syntetyczny olej silnikowy to taki, który w całości został przygotowany w laboratorium. Wszystkie składniki są syntetyzowane. Zwykle to, co sztuczne kojarzy nam się gorzej niż to, co naturalne. Jednak w tym przypadku byłoby to błędne skojarzenie. Producenci olejów syntetycznych mogą dowolnie dobierać składniki, dostosowując smar do potrzeb współczesnych jednostek napędowych. Tym samym oleje syntetyczne znacząco przeważają nad półsyntetycznymi i mineralnymi. Zapewniają bardziej efektywną oraz bezpieczniejszą pracę silnika.

Jeżeli chodzi o produkty półsyntetyczne są one połączeniem naturalnego oleju mineralnego i składników syntetyzowanych. Natomiast olej mineralny to destylat ropy naftowej, pozbawiony dodatków chemicznych. Tym samym poza zapewnieniem ograniczonej smarowności, nie pomaga on silnikowi w żaden inny sposób.

Wymiana oleju silnikowego

Olej silnikowy smarujący tłoki i cylindry z czasem ulega zużyciu. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Najczęściej dochodzi do tego po przejechaniu ok. 35-40 tys. kilometrów. Niemniej jednak wiele zależy od konkretnego oleju oraz stylu jazdy kierowcy. Kiedy przyjdzie czas na wymianę, warto pamiętać, aby do silnika dolać taki sam olej, jaki znajdował się tam wcześniej, lub przynajmniej preparat o podobnych właściwościach. Chodzi o to, aby nie pozbawić starego oleju jego wszystkich najlepszych właściwości.

Kiedy przyjdzie czas na wymianę oleju, warto udać się do zaufanego sklepu. Jednym z nich jest bez wątpienia sklep internetowy Ucando.pl. Ten sprzedawca, działający online, od lat cieszy się uznaniem klientów i fachowców. Uwagę zwraca duży wybór produktów, w tym również olejów silnikowych.

Materiał partnera zewnętrznego