SMS-y to obecnie jedna z najpopularniejszych form składania życzeń. Jak się okazuje, specjaliści od savoir-vivre nie przekreślają tej metody | fot.: pexels.com

Święta, sylwester, Nowy Rok – lepiej złożyć życzenia SMS-em czy zadzwonić?

Wchodzisz na stronę internetową, następnie ściągasz gotowy szablon z życzeniami świątecznymi, kopiujesz ich treść do skrzynki nadawczej w swoim telefonie, a w końcu zaznaczasz wszystkie kontakty i wybierasz opcję „wyślij”. Nic prostszego, prawda? A  gdyby tak każdy z Twoich znajomych odpisał Ci, wykorzystując ten sam schemat?
Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej złożyć życzenia SMS-em czy zadzwonić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, który ułatwi Ci podjęcie tej decyzji. Przyjemnej lektury!

Kartki świąteczne – tradycyjna forma przesyłania życzeń

Przez wiele lat najczęściej wykorzystywaną formą składania życzeń świątecznych i noworocznych były tradycyjne kartki, zdobione Świętymi Mikołajami, choinkami, gwiazdkami, dzwoneczkami oraz innymi bożonarodzeniowymi motywami.

Obecnie życzenia składane w ten sposób uchodzą za najbardziej oficjalne i eleganckie, w związku z czym tym osobom, z którymi łączą nas bardzo bliskie stosunki (np. dziadkowie lub ciocia mieszkająca w innym mieście), najlepiej wysłać piękną i tradycyjną kartkę świąteczną.

Taka kartka to dla odbiorcy wyraźny sygnał, że ktoś wcześniej o nim pomyślał, wysilił się, by kupić pocztówkę i wysłać ją odpowiednio wcześnie, aby dotarła do niego na czas.

Życzenia świąteczne w SMS-ach…

SMS-y to obecnie jedna z najpopularniejszych form składania życzeń. Jak się okazuje, specjaliści od savoir-vivre nie przekreślają tej metody, tym bardziej, że w okresie okołoświątecznym i w godzinach poprzedzających powitanie Nowego Roku wiele osób ma problemy z dodzwonieniem się do swoich bliskich. W takim przypadku wiadomość tekstowa w formie SMS-a jest idealnym rozwiązaniem, przy czym należy wiedzieć o tym, komu wypada wysłać życzenia w ten sposób, a do kogo lepiej zadzwonić.

W takim przypadku świetnie sprawdzają się przede wszystkim oferty no-limit operatorów komórkowych jak np. oferta nju mobile dostępna na stronie internetowej http://www.njumobile.pl, w której w ofercie na kartę klienci mogą korzystać z nielimitowanych SMS-ów, MMS-ów i rozmów telefonicznych na numery komórkowe oraz stacjonarne za nie więcej niż 1,20 zł dziennie. W ofercie na abonament zaś, za nie więcej niż 29 zł miesięcznie klienci, otrzymują nielimitowane rozmowy do wszystkich, SMS-y i MMS-y oraz 10 GB internetu.

Czy wiesz, że…

3 grudnia 2018 r minęło 26 lat od wysłania pierwszego na świecie SMS-a, który składał się tylko z dwóch słów: „Wesołych Świąt!”?

Wiadomość wysłał ze swojego komputera brytyjski inżynier Neil Papworth – pracownik firmy telekomunikacyjnej. SMS został przesłany na telefon przenośny Orbitel 901 innego inżyniera, Richarda Jarvisa.

… czy przez telefon?

Dobrym pomysłem na złożenie życzeń świątecznych bliskiej osobie jest… zatelefonowanie do niej, dzięki czemu poczuje się o wiele przyjemniej niż np. w przypadku SMS-a, który może się zagubić w gąszczu pozostałych wiadomości tekstowych. Ta forma składania życzeń jest w szczególności wskazana
w przypadku bliskich członków rodziny oraz najlepszych przyjaciół. Co więcej, kilkuminutowa rozmowa telefoniczna, która jest naturalną formą kontaktu, stanowi bardziej elegancką i oficjalną formę składania życzeń niż np. krótki SMS, e-mail czy wiersz znaleziony w Internecie i w nim przesłany (np. na Facebooku czy innym portalu społecznościowym).

W okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia warto również choć na chwilę odwiedzić najbliższych, by móc osobiście złożyć im życzenia.

SMS, e-mail, media społecznościowe – o czym warto pamiętać?

Każdy, kto zdecyduje się wysłać swoje życzenia świąteczne SMS-em, e-mailem czy na wybranym portalu społecznościowym, powinien pamiętać o tym, że wiadomość powinna być spersonalizowana. Tym sposobem adresatowi życzeń okazuje się szacunek i daje poczucie wyjątkowości, unikając przy tym wrażenia, że ciepłe słowa zostały wysłane hurtowo – do wielu osób jednocześnie.

Osoby, które zdecydują się wysłać MMS-y, powinny natomiast pamiętać o tym, aby samodzielnie zrobić zdjęcie – obrazki z Mikołajem pobrane z Internetu są dowodem braku zaangażowania w wysyłanie życzeń. W takim przypadku warto zrobić np. selfie na tle udekorowanej choinki opatrzone kilkoma ciepłymi słowami.

Jedną z najpopularniejszych form składania życzeń świątecznych są e-maile. Taka forma komunikacji jest najczęściej praktykowana głównie w kontaktach oficjalnych, np. między firmami lub urzędami. Każdy, kto zdecyduje się na wysłanie życzeń bożonarodzeniowych lub noworocznych w ten właśnie sposób, powinien pamiętać o tym, aby wysyłając zbiorczego e-maila do wielu adresatów, koniecznie ich adresy ukryć. Podczas tworzenia wiadomości należy również dbać o poprawność językową – choć życzenia wysłane ze służbowego maila nie są pismem urzędowym, ich poprawność ortograficzna i gramatyczna odgrywa bardzo istotną rolę.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

Profesjonalny wizerunek biznesowy – jak go stworzyć?

Dobre wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego to, jak widzą nas inni, jest niezwykle istotne …