Telefonia VOIP w użyciu
Pod skrótem VoIP kryje się „voice over Internet Protocol”, która to nazwa doskonale oddaje sposób działania telefonii internetowej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

VoIP, czyli telefonia przyszłości – co warto o niej wiedzieć?

Telefon to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie życie we współczesnym świecie. Korzystamy z niego zarówno na gruncie prywatnym, jak i biznesowym. W ostatnich latach coraz bardziej odchodzi się od tradycyjnej telefonii stacjonarnej i komórkowej na rzecz nowoczesnej technologii VoIP, czyli telefonii internetowej. Zmianę tę widać zwłaszcza na gruncie biznesowym, gdzie szczególne znaczenie mają niezawodność, mobilność oraz oszczędność wykonywania połączeń.

VoIP, czyli technologia przesyłania głosu przez Internet

Pod skrótem VoIP kryje się „voice over Internet Protocol”, która to nazwa doskonale oddaje sposób działania telefonii internetowej. W jej przypadku głos jest bowiem przesyłany nie za pomocą tradycyjnej infrastruktury telekomunikacyjnej, jak ma to miejsce w przypadku telefonii komórkowej i stacjonarnej, a za pośrednictwem łącza internetowego.

Dzięki temu telefonia VoIP oferuje znacznie lepszą jakość połączeń głosowych oraz o wiele szerszą funkcjonalność. Usługa ta najczęściej wchodzi bowiem w skład wirtualnej centrali telefonicznej, która pozwala na kompleksowe zarządzenia komunikacją głosową w firmie. Oprócz samego wykonywania i odbierania połączeń jej użytkownicy mogą także organizować konferencje, korzystać z funkcji smart call back, nagrywać rozmowy oraz używać numerów z dowolnego miejsca w kraju i na świecie.

Jak korzystać z telefonii VoIP?

Korzystanie z telefonii internetowej jest bardzo proste. Do jej obsługi wystarczy bowiem posiadanie komputera, tabletu lub smartfonu oraz zainstalowanie na urządzeniach aplikacji udostępnianej przez operatorów oferujących tę usługę.

Osoby przyzwyczajone do korzystania z klasycznego telefonu stacjonarnego mogą ułatwić sobie obsługę telefonii VoIP kupując telefon internetowy. Jest to urządzenie do złudzenia przypominające swoim wyglądem oraz sposobem obsługi tradycyjny aparat telefoniczny, które zamiast do sieci telekomunikacyjnej jest podłączane pod łącze internetowe.

Ogromnym plusem telefonii VoIP jest także brak konieczności podpisywania z wybranym operatorem umowy na czas określony. W praktyce możemy więc w każdej chwili zrezygnować z usługi, jeśli jakość połączeń lub funkcjonalność telefonii internetowej nie będą nam odpowiadały.

Zalety nowoczesnej telefonii VoIP

Najważniejszą zaletą telefonii internetowej jest oszczędność. Operatorzy oferują zupełnie darmowe pakiety minut, co oznacza, że za połączenia płacimy dopiero po ich wyczerpaniu. Rozmowy w obrębie sieci jednego operatora są natomiast całkowicie bezpłatne i nielimitowane.

Kolejną zaletą telefonii VoIP jest zdecydowanie wyższa jakość połączeń. Rozmowy za jej pośrednictwem charakteryzują się brakiem zakłóceń, doskonałą czystością dźwięku oraz wysoką niezawodnością. W dobie dzisiejszego szybkiego Internetu praktycznie wszyscy użytkownicy odczują natychmiastową różnicą przesiadając się z telefonii stacjonarnej i komórkowej na VoIP.

Dużym atutem, który docenią zwłaszcza użytkownicy biznesowi oraz osoby często podróżujące, jest oferowana przez telefonię VoIP mobilność. Połączenia możemy bowiem odbierać i wykonywać z dowolnego miejsca w kraju i na świecie, a do ich realizowania konieczne jest jedynie urządzenie z zainstalowaną aplikacją oraz dostępem do Internetu.

Partnerem artykułu jest Dzinga oferująca: VoIP – więcej na Dzinga.com.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Młoda kobieta obsługuje iPhone

Sprawdź, czym charakteryzuje się iPhone i jak o niego zadbać

Technologie mobilne to niezaprzeczalnie znak naszych czasów. Trudno sobie wyobrazić obecną rzeczywistość bez choćby tak …