Smartfon i karta SIM
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego telefonu należy upewnić się, co do rozmiaru karty stosowanego w danym przypadku. fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wielkość ma znaczenie!

Przed zmianą telefonu na inny model warto upewnić się co do wymaganej przez producenta wielkości karty SIM. Na rynku jest bowiem kilka rodzajów kart.

Garść faktów z przeszłości

Podobnie jak telefony komórkowe, tak i karty przeszły w ciągu swojej historii pewną ewolucję. Określane również mianem modułu identyfikacji abonenta (tak bowiem brzmi rozwinięcie skrótu SIM – Subscriber Identification Module), po raz pierwszy pojawiły się już w 1991 roku, w Finlandii. Nie jest to chyba zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wkład firm z tego kraju w rozwój technologii komórkowych.

Każda karta SIM posiada swój unikalny numer seryjny, przypisany tylko i wyłącznie do tego konkretnego modułu. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie abonentom dostępu do usług sieci komórkowej. To właśnie posiadanie karty SIM pozwala na korzystanie z podstawowych funkcji telefonu komórkowego – bez karty, telefon jest właściwie bezużyteczny (można połączyć się jedynie z numerem alarmowym).

Karta SIM do telefonu ma również za zadanie zapewnić szybką identyfikację abonenta. Warto bowiem pamiętać, że każda karta posiada swój własny numer seryjny, określany jako SSN, unikalny dla konkretnej karty. Ten element sam w sobie jest znacznie bardziej skomplikowany niż sugerowałaby to jego prosta budowa. Widać to zresztą po liczbie funkcji, jaką karta SIM do telefonu zapewnia użytkownikom.

Ten element nie służy jednak wyłącznie do wykonywania połączeń czy wysyłania SMS-ów. Zadaniem karty SIM jest także przechowywanie podstawowych danych użytkownika, jak choćby listy kontaktów.

Rodzaje kart SIM

I choć generalnie na rynku panuje uniformizacja i dopasowanie karty do większości modeli telefonów nie powinno stanowić dużego problemu, to przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju aparatu warto upewnić się co do typu kart SIM, jakie są w nim używane.

Najpopularniejszym obecnie rodzajem kart SIM do telefonu są mini-SIM, czyli moduł posiadający wymiary 25×15 milimetrów. Taką kartę spotkać można w większości popularnych modeli telefonów i stosują ją praktycznie wszyscy operatorzy na świecie. Dodatkowo, karty mini-Sim zostały tak zaprojektowane, że bez problemu można je dopasować także do nowszych modeli smartfonów. Mowa o modułach noszących nazwę micro-SIM, czyli elementach o jeszcze mniejszych wymiarach, a dokładnie 15×12 milimetrów.

Jeżeli nowy telefon wymaga zastosowania karty w wersji micro, wystarczy jedynie wyłamać pozłacane pole, na którym znajdują się styki i włożyć do nowego telefonu. Warto jednocześnie zatrzymać plastikową obudowę karty mini-SIM – może się przydać do zastosowania przy starszych modelach telefonów.

Wymienione powyżej rodzaje kart identyfikacyjnych do telefonu to najpopularniejsze typy kart SIM, aczkolwiek nie jedyne. Coraz większą popularność zdobywają także karty o nazwie Nano-SIM, które, jak sama nazwa wskazuje, mają naprawdę mikroskopijne rozmiary. Standardowo, taka karta ma wymiary 12×9 milimetrów. Jako ciekawostkę można wspomnieć karty, które umożliwiają dokonywanie transakcji płatniczych (więcej na ich temat można znaleźć tutaj http://www.orange.pl/kid,4004241524,id,4004237871,title,Jakie-sa-rodzaje-kart-SIM,helparticle.html). Całkiem popularne są również karty LTE, zapewniające dostęp do Internetu w jakości LTE.

Co będzie dalej? Cóż, prawdopodobnie producenci telefonów dążyć będą do tworzenia jeszcze mniejszych kart identyfikacyjnych dla swoich produktów – proces zmniejszania rozmiarów elektroniki trwa przecież nie od dziś!

Słowem zakończenia…

Mogłoby się wydawać, że w czasach, gdy można swobodnie przenosić numer z jednej sieci do drugiej, nie ma sensu zwracać uwagi na kartę SIM. Warto jednak pamiętać, że przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego telefonu należy upewnić się, co do rozmiaru karty stosowanego w danym przypadku i dokonać ewentualnej wymiany.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

świąteczny prezent pod choinką

Orange Love rozdaje prezenty na święta – odbierz telewizor lub dodatkowy smartfon!

Podaruj sobie prezent na święta! Jeśli zdecydujesz się na Orange Love, oprócz pakietu multimedialnych usług …