Wybieramy tablet – na co zwrócić uwagę?

Nie zawsze warto szukać złotego Graala – tabletu najlepszego, największego, „wszystko mającego”. | fot.: Fotolia

Tablety to jedne z tych urządzeń, które najpełniej realizują potrzebę mobilności współczesnego człowieka. Wypełniając lukę pomiędzy smartfonem a laptopem stały się niezbędnym akcesorium ludzi dynamicznych, aktywnych, którzy nie tolerują ograniczeń. Zwłaszcza, że nowoczesne tablety posiadają mnóstwo przydatnych funkcji usprawniających prace z nimi. Na czym więc warto się skupić poszukując dobrego tabletu?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą powinien ustalić przyszły posiadacz tabletu jest jego przeznaczenie. Inne cechy będzie miał ten, na którym planujemy jedynie przeglądać pocztę i media społecznościowe, od urządzenia przeznaczonego do oglądania filmów czy czytania ebooków. Co innego zaś będzie ważne na przykład dla przedstawiciela handlowego czy managera. Nie zawsze warto szukać złotego Graala – tabletu najlepszego, największego, „wszystko mającego”, jeśli jego funkcjonalności miałyby okazać się nieprzydatnymi.

System operacyjny

Decydując się na wybór urządzenia zasadniczo decydujemy pomiędzy iOSem od Apple, który przez wielu specjalistów uważany jest za najbardziej intuicyjny i po prostu najlepszy, Androidem od Google lub Windowsem od Microsoftu. Jeśli już korzystamy z komputera stacjonarnego, czy laptopa z określonym typem systemu operacyjnego, warto rozważyć zakup tabletu z systemem od tego samego producenta, ze względu na kompatybilność i prostotę obsługi (brak konieczności uczenia się obsługi na nowo).Tablety z systemem Windows to zdecydowanie najmniejsza grupa produktów. Wciąż najpopularniejszym wyborem pozostają tablety z Androidem.

Wielkość i waga

Przy wyborze wielkości i wagi tabletu po raz kolejny znaczenie ma jego planowane przeznaczenie. Mniejsze (7 cali) są przydatne jeśli zamierzamy używać sprzętu do przeglądania Internetu i portali społecznościowych albo do odpowiadania na maile. Taki tablet będzie lekki i łatwy do schowania w kieszeni. Jednocześnie pamiętajmy, że w niewielkich modelach będzie także stosunkowo niska rozdzielczość obrazu – najczęściej 800x480px.

W przypadku osób, które chcą oglądać filmy, grać w gry lub czytać e-booki warto wziąć pod uwagę modele o większej matrycy (np. 10 i więcej cali). Podobnie jeśli tablet ma służyć do pracy – ewentualne prezentacje, czy zamówienia łatwiej jest przetwarzać na większych urządzeniach. Zwłaszcza, że oferują one także wyższą rozdzielczość – 1024x768px oraz 1280×800px. Jeśli taki tablet będziemy często zabierać ze sobą i zależy nam na niewielkiej wadze, do wyboru mamy te, które ważą nawet niecałe pół kilograma Możemy także zwrócić szczególną uwagę na tablety, które cechują się wyjątkowo zgrabną i poręczną konstrukcją.

Komunikacja

W tym przypadku warto zadać sobie pytanie: gdzie oraz jak będziemy używać naszego tabletu. Zdecydowana większość urządzeń ma zdolność łączenia się z Wi-Fi, a więc pozwoli na korzystanie z sieci w różnego rodzaju knajpkach, miejscach publicznych, itp. A co jeśli chcemy korzystać z tabletu w samochodzie albo na łonie przyrody? Wówczas niezbędne jest gniazdo umożliwiające umieszczenie karty wybranej sieci GSM.

Komunikacja to także możliwość wykonywania połączeń. Jeśli w urządzeniu zainstalujemy aplikację typu Skype, będziemy mogli zadzwonić do bliskich, posiadając dowolne, w miarę stabilne łącze internetowe. Jeżeli zależy nam na standardowej możliwości dzwonienia z tabletu – wówczas niezbędna będzie karta GSM i urządzenie obsługujące możliwość wykonywania połączeń (nie tylko transfer danych). Zazwyczaj tablet staje się wówczas nieco większym telefonem, a połączenia nie sprawiają żadnych kłopotów. Jeżeli przeraża nas dzwonienie z tabletu ze względu na konieczność trzymania 7 czy 10 calowego urządzenia przy uchu, wystarczy podłączyć do niego wygodny zestaw słuchawkowy. Jeśli napotkasz problemy z dzwonieniem z tabletu, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na: https://nasz.orange.pl/t5/Telefony-i-tablety/dzwonienie-z-tabletu/td-p/11152

Czas pracy na baterii

Niezależnie od tego, czy nasz tablet ma służyć do przeglądania sieci, oglądania filmów czy pracy, ogromną zaletą urządzenia jest wydajność baterii i niskie zużycie energii. Jeśli więc nie chcemy martwić się często migającym znaczkiem wyczerpanej baterii, zainwestujmy w model o optymalnej dla nas żywotności.

Wybierając tablet warto podsumować wszelkie oczekiwania, które ma spełnić. Przeznaczenie, długość pracy na baterii, funkcjonalność, łączność z siecią, możliwość dzwonienia z tabletu – dla każdego z nas istotne będą inne cechy. Jeśli uda nam się je ustalić przed wybraniem się na zakupy, sprawny sprzedawca z pewnością bez problemu doradzi nam wybór odpowiedniego urządzenia.

OLI

Sprawdź także

Rynek usług mobilnych

Rośnie rynek aplikacji mobilnych

W czerwcu ubiegłego roku liczba posiadaczy smartfonów w Polsce po raz pierwszy w historii przekroczyła 60 proc. …