Praca naukowa wymaga poświęcenia i idealnej organizacji – wie o tym każdy, kto podjął mozolną drogę od pracy magisterskiej przez doktorat po habilitację i profesurę. Na tej trwającej wiele lat ścieżce kariery liczyć się trzeba z ciągle zmieniającymi się warunkami. Znaczna część dzisiejszego środowiska naukowego zaczynała swoją przygodę z nauką w czasach, gdy artykuły naukowe wyszukiwało się w papierowej kartotece i zamawiało do czytelni, by w świetle wysłużonej lampy przepisywać ręcznie cytaty z odniesieniem do strony i w domowym zaciszu na maszynie formułować wnioski.
Coraz łatwiej, coraz trudniej
W ciągu ostatnich parunastu lat typowy tryb pisania pracy uległ ogromnym zmianom. Coraz rzadziej korzysta się z czytelni – w wielu dziedzinach niemal cała potrzebna literatura dostępna jest z poziomu laptopa czy wręcz telefonu. Dzięki niedrogim bazom czasopism i książek naukowych online takim jak abe.pl, nawet niewielkie ośrodki naukowe mogą zapewnić badaczom dostęp do setek tysięcy artykułów z całego świata z katalogów JSTOR, Taylor&Francis i wielu innych.
Wraz z dostępnością stale rosną jednak wymagania. Z roku na rok publikuje się coraz więcej i coraz dalej zarzuca sieć poszukiwań. I choć wciąż w pracy badawczej liczy się cierpliwość i twórcza iskierka, warto poświęcić nieco uwagi najnowszym narzędziom usprawniającym pracę ze źródłami, by mimo podnoszonej stale poprzeczki pracowało się coraz łatwiej i coraz przyjemniej.
Łatwość wyszukiwania
Jedną z głównych zalet źródeł zapisanych w postaci cyfrowej jest możliwość ich szybkiego przeszukiwania. Nie musimy już polegać na dołączonych do książki indeksach ani bibliografiach zawartości czasopism. Wyszukiwarka bazy tekstów naukowych online pozwoli nam przeszukać treść wszystkich udostępnianych tekstów pod kątem dowolnego zawartego w nich słowa. Również i prywatne archiwa przeczytanych tekstów w formacie pdf, zapisane w podręcznym folderze, łatwo można przeszukać, choćby po to, by ponownie odnaleźć fragment tekstu, który zainspirował nas jakiś czas temu podczas pobieżnej lektury.
Notatki zawsze pod ręką
Korzystanie z artykułów i książek w formacie cyfrowym bardzo ułatwia również pracę z tekstem w języku obcym. Odpowiednie wtyczki dla przeglądarek bądź aplikacje mobilne stworzone z myślą o pracy naukowej pozwalają na szybki dostęp do obszernych słowników najlepszych wydawców. Na cyfrowym egzemplarzu łatwo i wygodnie można umieścić prywatne notatki na marginesie, które po skończonej lekturze możemy przejrzeć w formie zestawienia, przeszukać i skopiować prosto do własnej pracy.
Bibliografia na jedno skinienie
Świetnym uzupełnieniem własnej biblioteczki artykułów cyfrowych będzie prywatna bibliograficzna baza danych – pobrana za darmo z sieci lub licencjonowana przez uczelnię. Tego rodzaju programy najczęściej współpracują z wyszukiwarką internetową. Gdy wyszukamy potrzebny nam artykuł w internetowej bazie teksów naukowych czy katalogu bibliotecznym, w przeglądarce pojawi się specjalna ikona – wystarczy raz kliknąć, by wszystkie dane niezbędne do zredagowania przypisu znalazły się na dysku. Baza bibliograficzna zawiera w sobie szeroki wybór standardów przypisów i bibliografii – zarówno zagranicznych, jak i polskich – co pozwoli łatwo zamieścić odwołanie do każdego z użytych źródeł w takim formacie, jakiego oczekuje od nas wydawca.
Materiał partnera zewnętrznego