Kobieta z podkładem na twarzy
Wiele osób prawie codziennie wykonuje makijaż z użyciem podkładu. | fot.: materiał zewnętrzny

5 cech idealnego podkładu

Wiele osób prawie codziennie wykonuje makijaż z użyciem podkładu. Tak częsty kontakt kosmetyku z cerą nie jest dla niej obojętny. Ważne więc, by podkład do twarzy spełniał kilka podstawowych funkcji i wymagań, jakie możemy mieć wobec tak często używanego produktu. Podkład idealny będzie posiadać kilka cech, które zapewnią profesjonalnie wyglądający i trwały makijaż, zarówno na co dzień, jak i na wielkie wyjścia.

Idealny podkład ma szansę stać się najlepszym przyjacielem naszej cery na wiele lat. Ważne, by jego nakładanie było dla nas przyjemnością, zatem pierwszym kryterium wyboru będzie forma kosmetyku. Spośród rodzajów podkładów do twarzy wyróżniamy podkłady w sztyfcie, fluidy oraz podkłady w kremie. Podkłady w sztyfcie świetnie nadają się do poprawek makijażu w ciągu dnia, będąc bezpieczną alternatywą dla noszenia w torebce tubki lub buteleczki z płynnym kosmetykiem. Fluidy to podkłady w płynie, najczęściej używane i najpopularniejsze, do tego stopnia, że słowa „podkład” i „fluid” stosuje się praktycznie zamiennie. Podkłady w kremie, czyli kremy BB i CC, zapewniają intensywną pielęgnację skóry w formie kremu, połączoną z efektem krycia i wyrównywania kolorytu skóry, dzięki pigmentacji charakterystycznej dla fluidów. Kremy BB kryją delikatniej, natomiast CC – color correcting cream – maskuje również zaczerwienienia i przebarwienia na twarzy.

Kolejnym kryterium wyboru podkładu idealnego jest właśnie rodzaj i moc krycia niedoskonałości, takich jak przebarwienia, skłonność do zaczerwienień, popękane naczynka lub piegi – przez niektórych niechciane. Podkład odpowiadający potrzebom naszej skóry będzie wyrównywał jej koloryt, ukrywał przebarwienia i inne zmiany skórne. Idealna dla nas forma podkładu wymaga jednak kolejnej weryfikacji: doboru idealnego odcienia i posiadanie przez podkład właściwości pielęgnacyjnych i chroniących skórę przed warunkami zewnętrznymi – deszczem, wiatrem czy suchym powietrzem w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Idealny podkład do twarzy powinien przede wszystkim odpowiadać odcieniowi i potrzebom danego typu cery. Ostatnie cechy idealnego podkładu to właśnie idealne dopasowanie i właściwości pielęgnacyjne dla skóry. Odcień podkładu dobieramy tak, by po jego nałożeniu twarz nie odcinała się nieestetycznie od skóry reszty ciała. Jest to istotne nie tylko w przypadku noszenia mocno wyciętego dekoltu. Nawet w wysokim golfie lub szaliku różnica odcieni skóry twarzy i dłoni bywa widoczna. Idealny podkład powinien być w tym samym lub jaśniejszym niż nasza skóra kolorze. Warto również sprawdzić, czy wraz z upływem czasu nie ciemnieje on na naszej twarzy. Podkłady do twarzy Avon dzięki wysokiej jakości składnikom i patentowanym formułom nie ciemnieją i idealnie adaptują się do odcienia cery, pozostawiając naturalny efekt aksamitnego wykończenia. Kryjące, adaptujące podkłady do twarzy Avon z serii True Colour, występując w aż ośmiu różnych odcieniach, pozwalają dobrać kolor kosmetyku do naszej skóry. Podkłady do twarzy Avon odpowiadają potrzebom różnych typów skóry, od tłustej, poprzez suchą, aż do cery dojrzałej.

Podkłady przeznaczone dla danego typu cery powinny odpowiadać potrzebom skóry: zmniejszać wydzielanie sebum lub pochłaniać jego nadmiar w przypadku skóry tłustej, nawilżać i chronić skórę suchą, a także kryć niedoskonałości cery problematycznej.

Dobrze dobrany, idealny podkład do twarzy powinien mieć jeszcze jedną ważną cechę: nie uczulać nas i nie drażnić – składem, zapachem lub konsystencją. W końcu mamy nosić go niczym drugą skórę – stosowanie podkładu powinno być więc komfortowe i działające pozytywnie na kondycję naszej skóry.

Materiał zewnętrzny

Sprawdź także

kobieta tusz do rzęs

Tusze do rzęs – zwykłe czy wodoodporne?

Obecność tuszu do rzęs w kosmetyczce jest oczywistością. To jeden z najważniejszych kosmetyków do makijażu, …