kobieta trądzik
Warto pamiętać, że choć cera trądzikowa nierzadko jest także cerą tłustą, nie możemy w codziennej rutynie pominąć nawilżania, dzięki któremu wzmacnia się naturalny płaszcz lipidowy naszej skóry | fot.: materiał partnera

Co stosować na trądzik u dorosłych?

Choć wydawać by się mogło, że trądzik to przede wszystkim problem młodych osób, przechodzących okres dojrzewania, to jest problem, który coraz częściej dotyka także dorosłych. Jakie rodzaje trądziku występują u osób dorosłych i jak sobie z nimi radzić?

Skąd bierze się trądzik dorosłych?

Przyczyny pojawiania się trądziku u dorosłych są zupełnie inne niż w przypadku nastolatków. Zwykle powodem poważnych zmian jest po prostu nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która z czasem wymaga odpowiedniego oczyszczania oraz nawilżenia. Wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe osób dorosłych jest gęstsza niż u nastolatków, przez co zapycha ujścia przewodów łojowych, tworząc stan zapalny.

Do częstych przyczyn wystąpienia trądziku u dorosłych należą także długotrwały stres i nieodpowiednia dieta. W walce z wypryskami mogą więc pomóc ziołowe herbatki (np. z melisy), a dieta powinna całkowicie wykluczyć słodycze oraz ostre potrawy.

Nierzadko konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że stosując się do jego zaleceń, jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć trądzik dorosłych!

Co na trądzik u dorosłych?

Walka z trądzikiem u osób dorosłych powinna opierać się o codzienną, odpowiednią pielęgnację. Ta z kolei powinna odbywać się w 4 prostych krokach.

  1. Skuteczny demakijaż. W przypadku cery trądzikowej świetnie sprawdzą do tego płyny micelarne.
  2. Oczyszczanie. Cera trądzikowa nie lubi peelingów z granulkami. Zamiast tego warto stosować maski typu peel-off oraz specjalne, oczyszczające żele do twarzy.
  3. Tonizowanie. Jest to jeden z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Tonik przywróci skórze naturalne pH. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas tonik nie zawiera alkoholu.
  4. Nawilżanie. Wybierając krem do cery trądzikowej, warto pamiętać o tym, że poza właściwościami nawilżającymi, powinien on zawierać także składniki działające przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzają się na przykład kremy z cynkiem.

Warto pamiętać, że choć cera trądzikowa nierzadko jest także cerą tłustą, nie możemy w codziennej rutynie pominąć nawilżania, dzięki któremu wzmacnia się naturalny płaszcz lipidowy naszej skóry.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

samoopalacz do twarzy

Jak dodać samoopalacz do twarzy do swojej codziennej pielęgnacji?

Uwielbiasz, gdy Twoja skóra mieni się delikatnym blaskiem, a policzki wyglądają, jakby dopiero co zostały …