kobieta trądzik
Warto pamiętać, że choć cera trądzikowa nierzadko jest także cerą tłustą, nie możemy w codziennej rutynie pominąć nawilżania, dzięki któremu wzmacnia się naturalny płaszcz lipidowy naszej skóry | fot.: materiał partnera

Co stosować na trądzik u dorosłych?

Choć wydawać by się mogło, że trądzik to przede wszystkim problem młodych osób, przechodzących okres dojrzewania, to jest problem, który coraz częściej dotyka także dorosłych. Jakie rodzaje trądziku występują u osób dorosłych i jak sobie z nimi radzić?

Skąd bierze się trądzik dorosłych?

Przyczyny pojawiania się trądziku u dorosłych są zupełnie inne niż w przypadku nastolatków. Zwykle powodem poważnych zmian jest po prostu nieprawidłowa pielęgnacja skóry, która z czasem wymaga odpowiedniego oczyszczania oraz nawilżenia. Wydzielina produkowana przez gruczoły łojowe osób dorosłych jest gęstsza niż u nastolatków, przez co zapycha ujścia przewodów łojowych, tworząc stan zapalny.

Do częstych przyczyn wystąpienia trądziku u dorosłych należą także długotrwały stres i nieodpowiednia dieta. W walce z wypryskami mogą więc pomóc ziołowe herbatki (np. z melisy), a dieta powinna całkowicie wykluczyć słodycze oraz ostre potrawy.

Nierzadko konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że stosując się do jego zaleceń, jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć trądzik dorosłych!

Co na trądzik u dorosłych?

Walka z trądzikiem u osób dorosłych powinna opierać się o codzienną, odpowiednią pielęgnację. Ta z kolei powinna odbywać się w 4 prostych krokach.

  1. Skuteczny demakijaż. W przypadku cery trądzikowej świetnie sprawdzą do tego płyny micelarne.
  2. Oczyszczanie. Cera trądzikowa nie lubi peelingów z granulkami. Zamiast tego warto stosować maski typu peel-off oraz specjalne, oczyszczające żele do twarzy.
  3. Tonizowanie. Jest to jeden z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji. Tonik przywróci skórze naturalne pH. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas tonik nie zawiera alkoholu.
  4. Nawilżanie. Wybierając krem do cery trądzikowej, warto pamiętać o tym, że poza właściwościami nawilżającymi, powinien on zawierać także składniki działające przeciwzapalnie. Świetnie sprawdzają się na przykład kremy z cynkiem.

Warto pamiętać, że choć cera trądzikowa nierzadko jest także cerą tłustą, nie możemy w codziennej rutynie pominąć nawilżania, dzięki któremu wzmacnia się naturalny płaszcz lipidowy naszej skóry.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna dba o twarz

Jak dbać o twarz, żeby dłużej zachowała młody wygląd?

Zachowanie młodego wyglądu twarzy polega na pracowaniu nad całym ciałem. To, jak wygląda nasza cera, …