Depilacja tradycyjna
Depilacja przy użyciu tradycyjnych metod jest zdecydowanie mało efektywna | fot.: Fotolia
Strona główna / Uroda / Czas na laser – nie marnuj zimy

Czas na laser – nie marnuj zimy

Z początkiem nowego roku, czyli już od stycznia, warto pomyśleć o własnym wyglądzie za pół roku, kiedy to nastaną słoneczne i ciepłe dni. I nie chodzi wcale o standardowe odchudzanie, a o zabiegi, które poprawią nam komfort życia. Zima to idealny czas aby zacząć wykonywać procedury laserowe (epilacja, zamykanie naczynek, redukcja trądziku i przebarwień czy też odmładzanie skóry). Dlaczego? Są to zabiegi, które dla uzyskania pożądanego efektu należy kilkukrotnie powtórzyć bez ryzyka narażenia skóry na promienie słoneczne. Zabiegi epilacji laserowej wykonuje się raz w miesiącu, dlatego jeżeli zaczniemy już w styczniu, do lata zdążymy z minimalną serią 6 spotkań.

Codzienne usuwanie włosków tradycyjnymi, domowymi metodami zajmuje nam dużo czasu, jest męczące, a niekiedy wręcz frustrujące i bolesne. Włoski i tak odrastają, czasami już kolejnego dnia, często wrastają w skórę, są grube, kłujące, i widoczne. W czasach, kiedy kobiety uwielbiają gładkość swojej skóry, coraz więcej osób decyduje się na skuteczniejsze i trwalsze metody usunięcia owłosienia.

Epilujemy niechciane włoski

Istnieje wiele metod takiej epilacji, od tych z użyciem różnego rodzaju laserów po urządzenia IPL. Zależnie od stosowanej metody kosmetolog dobiera zarówno rodzaj urządzenia, jak i parametry indywidualnie do potrzeb skóry i włosów. Zabiegi są stosunkowo krótkie i mniej bolesne, niż konwencjonalne metody depilacji. Ich czas zależy od partii i trwa od 15 minut (np. bikini lub pachy)  do 30 minut (np. łydki lub uda). Po całej serii jesteśmy w stanie usunąć owłosienie do 90% , pozostała zaś ilość to zazwyczaj meszek, który i tak jest niemal niezauważalny. Pamiętajmy, że ilość spotkań uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników: karnacji, barwy włosa, progu bólowego a także chorób. Co ważne, dla trwałego efektu taki zabieg powinno się powtarzać, raz na 6-12 miesięcy (jednorazowo). Pomimo, że efekty widoczne są zazwyczaj już po pierwszym zabiegu, w celu uzyskania lepszych rezultatów zaleca się wykonanie całej serii i zabiegów przypominających i utrwalających.

Przygotuj się do zabiegu

Aby wykonać trwałe usunięcie owłosienia, należy dobrze się przygotować. Oznacza to dokładne zapoznanie się z przeciwwskazaniami do takiego zabiegu. Jeżeli w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej osoba wykonująca zabieg nie zapyta nas o nie, lepiej uciekać gdzie pieprz rośnie! Istnieje szerokie spektrum powikłań po zabiegu, czasowych lub trwałych, których żadna z nas na pewno nie chciałaby mieć. Należą do nich blizny, poparzenie, przebarwienia. Dlatego bądźmy ostrożne i wybierając gabinet zwróćmy szczególną uwagę na podejście kosmetologów do kwestii przeciwwskazań. Najlepiej umówić się na konsultację ze specjalistą od takich metod usuwania owłosienia, omówić wszelkie obostrzenia oraz cały przebieg zabiegu i  dopiero wówczas udać się na sam zabieg. Możemy oczywiście same zapoznać się z przeciwwskazaniami w domu, powinny być wymienione na stronie internetowej każdego gabinetu. Najważniejszymi wśród nich są świeża opalenizna, ciąża i okres karmienia, choroby, niektóre przyjmowane leki i zioła (np. dziurawiec) oraz alkohol.

Oprócz przeciwwskazań, pamiętajmy także o tym, żeby nie wyrywać włosków depilatorem, woskiem czy pęsetą. Jeśli jesteśmy opalone, z zabiegiem należy poczekać około 4-6 tygodni, aby skóra zjaśniała.

Po zabiegu epilacji laserowej natomiast zalecane jest unikanie promieniowania słonecznego przez około 4 tygodnie oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30,50). Bezpośrednio po epilacji nie wykonujemy peelingów, a skórę intensywnie nawilżamy. Jeżeli miejsce po zabiegu jest silnie zaczerwienione albo jeśli odczuwamy pieczenie, warto zastosować preparaty o działaniu łagodzącym (panthenol lub alantan w kremie). Ponadto na kilka dni po takich zabiegach należy zrezygnować z sauny, basenu, gorących kąpieli oraz unikanie stosowania preparatów na bazie alkoholu.

Stare metody depilacji warto odesłać do lamusa, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji coraz tańsze i niezwykle efektywne zabiegi laserowe. Pod tym względem zima stanowi doskonały czas do zainwestowania w swoje piękno, komfort życia i dobre samopoczucie.

Emilia RechulEmilia Rechul – magister kosmetologii, trycholog, absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Kosmetolog w Gabinecie Medycyny Estetycznej Qclinique w Warszawie. Specjalistka z dziedziny zabiegów kosmetologicznych, medycyny estetycznej i kosmetyki białej. Współredaktorka portalu dla kosmetyczek i kosmetologów Sztuka Kosmetologii.

 

Sprawdź także

dr Andrzej Ignaciuk konsultacja medycyny estetycznej

Jak wybrać odpowiedniego lekarza medycyny estetycznej, któremu możemy zaufać?

Bardzo często pacjenci zadają sobie pytanie jak rozpoznać dobrego lekarza medycyny estetycznej. Są pewne elementy, …