Depilacja tradycyjna
Depilacja przy użyciu tradycyjnych metod jest zdecydowanie mało efektywna | fot.: Fotolia

Czas na laser – nie marnuj zimy

Z początkiem nowego roku, czyli już od stycznia, warto pomyśleć o własnym wyglądzie za pół roku, kiedy to nastaną słoneczne i ciepłe dni. I nie chodzi wcale o standardowe odchudzanie, a o zabiegi, które poprawią nam komfort życia. Zima to idealny czas aby zacząć wykonywać procedury laserowe (epilacja, zamykanie naczynek, redukcja trądziku i przebarwień czy też odmładzanie skóry). Dlaczego? Są to zabiegi, które dla uzyskania pożądanego efektu należy kilkukrotnie powtórzyć bez ryzyka narażenia skóry na promienie słoneczne. Zabiegi epilacji laserowej wykonuje się raz w miesiącu, dlatego jeżeli zaczniemy już w styczniu, do lata zdążymy z minimalną serią 6 spotkań.

Codzienne usuwanie włosków tradycyjnymi, domowymi metodami zajmuje nam dużo czasu, jest męczące, a niekiedy wręcz frustrujące i bolesne. Włoski i tak odrastają, czasami już kolejnego dnia, często wrastają w skórę, są grube, kłujące, i widoczne. W czasach, kiedy kobiety uwielbiają gładkość swojej skóry, coraz więcej osób decyduje się na skuteczniejsze i trwalsze metody usunięcia owłosienia.

Epilujemy niechciane włoski

Istnieje wiele metod takiej epilacji, od tych z użyciem różnego rodzaju laserów po urządzenia IPL. Zależnie od stosowanej metody kosmetolog dobiera zarówno rodzaj urządzenia, jak i parametry indywidualnie do potrzeb skóry i włosów. Zabiegi są stosunkowo krótkie i mniej bolesne, niż konwencjonalne metody depilacji. Ich czas zależy od partii i trwa od 15 minut (np. bikini lub pachy)  do 30 minut (np. łydki lub uda). Po całej serii jesteśmy w stanie usunąć owłosienie do 90% , pozostała zaś ilość to zazwyczaj meszek, który i tak jest niemal niezauważalny. Pamiętajmy, że ilość spotkań uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników: karnacji, barwy włosa, progu bólowego a także chorób. Co ważne, dla trwałego efektu taki zabieg powinno się powtarzać, raz na 6-12 miesięcy (jednorazowo). Pomimo, że efekty widoczne są zazwyczaj już po pierwszym zabiegu, w celu uzyskania lepszych rezultatów zaleca się wykonanie całej serii i zabiegów przypominających i utrwalających.

Przygotuj się do zabiegu

Aby wykonać trwałe usunięcie owłosienia, należy dobrze się przygotować. Oznacza to dokładne zapoznanie się z przeciwwskazaniami do takiego zabiegu. Jeżeli w gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej osoba wykonująca zabieg nie zapyta nas o nie, lepiej uciekać gdzie pieprz rośnie! Istnieje szerokie spektrum powikłań po zabiegu, czasowych lub trwałych, których żadna z nas na pewno nie chciałaby mieć. Należą do nich blizny, poparzenie, przebarwienia. Dlatego bądźmy ostrożne i wybierając gabinet zwróćmy szczególną uwagę na podejście kosmetologów do kwestii przeciwwskazań. Najlepiej umówić się na konsultację ze specjalistą od takich metod usuwania owłosienia, omówić wszelkie obostrzenia oraz cały przebieg zabiegu i  dopiero wówczas udać się na sam zabieg. Możemy oczywiście same zapoznać się z przeciwwskazaniami w domu, powinny być wymienione na stronie internetowej każdego gabinetu. Najważniejszymi wśród nich są świeża opalenizna, ciąża i okres karmienia, choroby, niektóre przyjmowane leki i zioła (np. dziurawiec) oraz alkohol.

Oprócz przeciwwskazań, pamiętajmy także o tym, żeby nie wyrywać włosków depilatorem, woskiem czy pęsetą. Jeśli jesteśmy opalone, z zabiegiem należy poczekać około 4-6 tygodni, aby skóra zjaśniała.

Po zabiegu epilacji laserowej natomiast zalecane jest unikanie promieniowania słonecznego przez około 4 tygodnie oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30,50). Bezpośrednio po epilacji nie wykonujemy peelingów, a skórę intensywnie nawilżamy. Jeżeli miejsce po zabiegu jest silnie zaczerwienione albo jeśli odczuwamy pieczenie, warto zastosować preparaty o działaniu łagodzącym (panthenol lub alantan w kremie). Ponadto na kilka dni po takich zabiegach należy zrezygnować z sauny, basenu, gorących kąpieli oraz unikanie stosowania preparatów na bazie alkoholu.

Stare metody depilacji warto odesłać do lamusa, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji coraz tańsze i niezwykle efektywne zabiegi laserowe. Pod tym względem zima stanowi doskonały czas do zainwestowania w swoje piękno, komfort życia i dobre samopoczucie.

Emilia RechulEmilia Rechul – magister kosmetologii, trycholog, absolwentka Wyższej Szkoły Kosmetologii i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Kosmetolog w Gabinecie Medycyny Estetycznej Qclinique w Warszawie. Specjalistka z dziedziny zabiegów kosmetologicznych, medycyny estetycznej i kosmetyki białej. Współredaktorka portalu dla kosmetyczek i kosmetologów Sztuka Kosmetologii.

 

Sprawdź także

kobieta w ciąży depilacja

Czy depilacja laserowa może być stosowana w ciąży i podczas karmienia piersią?

Depilacja laserowa jest tematem, który budzi wiele wątpliwości i pytań u kobiet w ciąży oraz …