Kobieta sprawdza stan skóry
Choć dobór preparatów odpowiednich dla potrzeb własnej cery ma duże znaczenie, jeśli zmagasz się z nawracającymi niedoskonałościami, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy makijaż może poprawić stan i wygląd skóry? Odpowiadamy

Twarz jest wizytówką. Od stanu skóry oraz tego, jaki makijaż wykonasz, zależy w dużym stopniu to, jak „zaprezentujesz się światu”. Możesz więc zastanawiać się, czy wybór konkretnych produktów kosmetycznych, np. takich jak podkład mineralny, może wpłynąć na stan twojej skóry? Oto, co powinnaś wiedzieć na ten temat.

Już na początku warto podkreślić, że stan oraz wygląd skóry są uzależnione od wielu czynników. Mają na nie wpływ m.in.:

  • predyspozycje genetyczne,
  • twój wiek,
  • twoja dieta,
  • stan zdrowia.

Istotne jest również to, w jaki sposób na co dzień dbasz o skórę, a więc np. jakie kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne stosujesz. Pamiętaj: zadbana od wewnątrz i na zewnątrz cera sprawia, że makijaż, który wykonasz, prezentuje się lepiej. Dzieje się tak choćby dlatego, że na nawilżonej skórze nie pojawiają się „suche skórki”, które powodują to, że make-up traci na estetyce. Co jednak z właściwościami samych kosmetyków do makijażu?

Czy makijaż ma wpływ na stan skóry?

Kosmetyki do makijażu nakładasz bezpośrednio na skórę. Pozostają one na niej przez wiele godzin. Dlatego zastosowanie konkretnych produktów może mieć związek z pielęgnacją. Wystarczy spojrzeć choćby na podkład, którego zadaniem jest wyrównanie kolorytu cery i zatuszowanie jej niedoskonałości.

Na rynku znajdziesz różne rodzaje podkładów. Różnice między nimi wynikają nie tylko z odmiennej formuł (porównaj np. podkład mineralny, który jest sypki z tradycyjnym, w postaci półpłynnej), ale i z właściwości poszczególnych kosmetyków. Jedne koncentrują się na maskowaniu niedoskonałości, inne na matowieniu skóry, a jeszcze inne – na jej rozświetlaniu. Różnice pomiędzy efektem ich działania mają swoje źródło w składzie produktów. Przykładowo, matujący podkład mineralny polskiej marki Annabelle Minerals zawiera tlenek cynku, a w rozświetlającym dominuje mika.

Znaczenie może mieć również to, czy podkład zapewnia ochronę UVA/UVB – z uwagi na to, że nadmierna ekspozycja wrażliwej skóry twarzy na słońce, może sprzyjać jej przesuszeniu i podrażnieniu.

Wybieraj kosmetyki świadomie

Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej składowi kosmetyków, które wybierasz do codziennego wykonywania makijażu. Informację o nim znajdziesz na każdym opakowaniu, a właściwości każdego ze składników bez trudu sprawdzisz online.

Pamiętaj przy tym, aby ze szczególną ostrożnością pochodzić do kosmetyków niepewnego pochodzenia – np. tych zamawianych z Chin. O ile produkty dostępne w oficjalnej dystrybucji na terenie Unii Europejskiej podlegają restrykcyjnym przepisom prawa, o tyle te sprowadzane z Azji mogą dostarczać ci niepełnych informacji o składzie, co może nieść za sobą niepożądane konsekwencje.

Na koniec jeszcze jedna istotna uwaga: kosmetyk, mimo wszystko, nie jest lekiem. Choć dobór preparatów odpowiednich dla potrzeb własnej cery ma duże znaczenie, jeśli zmagasz się z nawracającymi niedoskonałościami, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Specjalista zdiagnozuje przyczyny problemów i podpowie, jaki jest właściwy kierunek działania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …