Dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
Dr Andrzej Ignaciuk, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Dekalog pacjenta medycyny estetycznej

Niestety, szybki rozwój, poza aspektami korzystnymi, rodzi również pewne niejasności i niebezpieczeństwa, głównie dla korzystających z jej usług pacjentów. Lekarze medycyny estetycznej z Włoch przygotowali dla swoich pacjentów zbiór zasad, którymi powinni się oni kierować, aby efekty wizyt były jak najbardziej bezpieczne i rozsądne. Korzystając z pomysłu włoskich kolegów, przedstawiamy dekalog kryteriów, które pomogą zainteresowanym podejmować świadome decyzje przed, w trakcie i po wizycie w gabinecie lekarskim:

  1. Dowiedz się jak najwięcej o lekarzu, z usług którego chcesz skorzystać.

O lekarzu nie świadczy reklama, szum medialny i agresywna autopromocja – jeżeli już, to in minus.

  1. Wymagaj dokładnych informacji na temat proponowanych terapii czy zabiegu.

Medycyna estetyczna to przede wszystkim medycyna i obowiązują tu jej reguły – wizyta, badanie, postawienie diagnozy i terapia. Lekarz musi dokładnie wyjaśnić zalety i możliwe komplikacje terapii.

  1. Korzystaj z usług lekarzy certyfikowanych.

Sprawdź, czy lekarz jest odpowiednio przygotowany do praktykowania medycyny estetycznej – raczej nie wystarczy ukończenie jednego czy dwóch kursów, czy należy do towarzystwa naukowego, czy dokształca się i od jak dawna praktykuje.

  1. Pamiętaj zawsze, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Patrz na siebie w perspektywie lat. W wielu przypadkach sam możesz spowolnić przyspieszone starzenie i jego skutki, także estetyczne.

  1. Analizuj i oceniaj wszystkie możliwości i alternatywy.

Zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami terapeutycznymi. Wybieraj te, które są bardziej bezpieczne, może mniej efektowne, ale dające szansę „odwrotu i adaptacji”, zależnie od sytuacji.

  1. Odrzuć „receptę”: uroda szybko i na życzenie.

Nie ufaj „magom od urody”, także tym z tytułem lekarza, którzy obiecują poprawić wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. Nie wymagaj „więcej, więcej i lepiej” i nie ufaj tym, którzy ci to bez wahania gwarantują.

  1. Dowiedz się, co i jak zastosowano w terapii czy korekcji.

Musisz wiedzieć, jakie preparaty i środki zastosował lekarz w czasie zabiegu.

  1. Traktuj terapię i zabiegi z pełną powagą, to nie są żarty.

Efekt zabiegu nigdy nie jest w 100 proc. przesądzony. Daj sobie czas na zastanowienie, nim podejmiesz ostateczną decyzję

  1. Dokładnie wytłumacz lekarzowi, jakiego efektu oczekujesz.

Dokładnie przedstaw lekarzowi swoje oczekiwania i sprawdź, czy są one możliwe do spełnienia.

  1. Nie żądaj, by efektem zabiegu było upodobnienie się do kogoś, kogo uważasz za ideał piękna.

Zastanów się nad możliwościami i predyspozycjami swojego organizmu. Nie próbuj upodobnić się do osób z czasopism i ekranów. To, co na nich widzisz, często odbiega od rzeczywistości.

Pamiętaj! Lekarz medycyny estetycznej nie jest cudotwórcą. Nie oczekuj, że czarodziejską różdżką zmieni Twój wizerunek. Może Ci pomóc rozwiązać problem zdrowotny i estetyczny – tak jak w każdej innej sytuacji wymagającej medycznej interwencji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziewczyna na plaży skóra

Jakie zabiegi medycyny estetycznej można wykonywać latem?

Lato jest doskonałym momentem na wykonanie zabiegów, ponieważ jest to okres wakacyjnych wyjazdów i relaksu. …