kosmetyki diy
Poznanie podstawowych receptur wyrobu kosmetyków stwarza praktycznie nieograniczone możliwości | fot.: Fotolia

DIY: kosmetyki, które zrobisz sama

Kosmetyki DIY (do it yourself) cieszą się coraz większą popularnością. Na samodzielne przygotowywanie produktów kosmetycznych decydują się coraz częściej nowoczesne, wykształcone kobiety. Możliwość pełnej kontroli nad przyrządzanymi recepturami stanowi gwarancję bezpieczeństwa, co liczy się szczególnie, jeśli będą z nich korzystać również dzieci. Często jest to też znacznie tańsza metoda niż zakup naturalnych, ekologicznych kosmetyków czy nawet korzystanie  z produktów drogeryjnych.

Większość przygotowanych samodzielnie kosmetyków ma charakter uniwersalny, co oznacza, że balsam do ciała zwykle może być stosowany również jako maska do włosów przed myciem, co stanowi kolejną zaletę. Poniżej znaleźć można kilka praktycznych przepisów, które dowolnie modyfikowane spełnią potrzeby każdej kobiety.

Balsamy do ciała i ust

Balsamy do ciała i do ust produkować możemy w identyczny sposób, zmieniając jedynie dodatki w zależności od upodobań. Na podstawę balsamu świetnie nadaje się wosk pszczeli lub oleje, np. kokosowy lub kakaowy. Te dwa ostatnie mają nie tylko wspaniałe właściwości odżywcze, ale też cudowny zapach. Olej lub wosk należy rozpuścić w kąpieli wodnej, następnie dokładnie mieszać do osiągnięcia temperatury nieco wyższej niż temperatura ciała. Dopiero wtedy wolno nam dodać inne składniki – mogą to być nasze ulubione olejki eteryczne, miód lub wyciągi z roślin. Po dodaniu fusów kawy lub cukru balsam zmieni się w gruboziarnisty peeling.

Maseczki do twarzy

Maseczki do twarzy najlepiej jest oprzeć na delikatnej, białej glince (właściwości oczyszczające) lub oleju z pestek winogron (właściwości ujędrniające i odżywcze). W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, możemy łączyć te składniki z innymi półproduktami. Należą do nich: fusy kawy – mają właściwości pobudzające krążenie, peelingujące i wyrównujące koloryt skóry. Sprawdzą się w wypadku cery zmęczonej, szarej i pozbawionej blasku. Drożdże piekarnicze- zawierają wiele witamin z grupy B. Będą pomocne w przypadku skóry wymagającej odżywienia, suchej i zniszczonej. Płatki owsiane – po zaparzeniu wodą lub mlekiem odżywiają i nawilżają suchą cerę, mają też lekkie właściwości peelingujące. Miód – odżywia i nawilża. Olejek lawendowy – ma działanie antytrądzikowe i pięknie pachnie.

Kremy do twarzy

Do wykonania kremu potrzebny będzie, podobnie jak w wypadku balsamu do ciała, tłuszcz. Warto jednak upewnić się, że nie zapcha on porów w naszej skórze. Bezpieczny pod tym względem powinien być olej z pestek winogron, gdyż nadaje się zarówno do cery trądzikowej, jak i dojrzałej. Należy podgrzać go w kąpieli wodnej razem z woskiem pszczelim, a następnie, po dokładnym rozpuszczeniu wosku, połączyć z ziołowym wywarem, którego zamierzamy użyć (może to być np. mocna herbata z nagietka lub rumianku). Składniki te należy dokładnie mieszać i dopiero gdy substancja osiągnie temperaturę około 40 stopni wolno nam dodać pozostałe półprodukty. Może to być witamina E w kropelkach lub olejek eteryczny. Krem należy przelać do pojemnika i odstawić, by ostygł.

Wiele możliwości

Poznanie podstawowych receptur wyrobu kosmetyków stwarza praktycznie nieograniczone możliwości. Substancje podstawowe możemy łączyć z dowolnymi półproduktami, w zależności od upodobań i efektu, jaki chcemy uzyskać. Dlatego warto nauczyć się podstaw produkcji domowych kosmetyków – są tańszą i zdrowszą alternatywa dla tych z drogeryjnych  półek.

KDĄ

Sprawdź także

Kona plantacja kawy na Hawajach

Najwspanialsze rodzaje kawy na świecie

Kawa to nie tylko napój, ale również kultura, pasja i sposób na życie dla wielu …