Strona główna / Uroda / Elastyna – kosmetyczny sposób na młodość i elastyczność skóry
Twarz kobiety
Chociaż naturalnego procesu starzenia się skóry nie da się zatrzymać, da się go w pewnym stopniu zahamować. |fot.: materiał partnera zewnętrznego

Elastyna – kosmetyczny sposób na młodość i elastyczność skóry

Elastyna stanowi w przemyśle kosmetycznym swoisty hit. Jest to substancja biologiczna, która podobnie jak kolagen naturalnie występuje w ludzkim organizmie, sprawiając, że zachowuje młody wygląd oraz witalność. Cudowne właściwości elastyny sprawiają, że znalazła ona szerokie zastosowanie w preparatach do pielęgnacji ciała. Znajdziemy ją zarówno w kremach przeciwzmarszczkowych, jak i w kosmetykach do włosów.

Czym jest elastyna?

Elastyna, podobnie jak kolagen, to białko naturalne, które występuje we włóknistej tkance łącznej. Głównymi cechami włókien elastynowych są sprężystość oraz ciągliwość – dzięki czemu skóra zachowuje elastyczność i jędrność. Elastyna należy do jednych z najlepszych elastomerów występujących w ludzkim organizmie. Elastomerów, czyli biologicznych substancji, które niczym guma lub kauczuk, potrafią odwracać zjawisko deformacji skóry, a więc przywracać jej strukturze naturalne wymiary, nawet jeśli ulegną one dużym przemianom (np. bardzo rozciągną się w czasie ciąży).

Niestety produkcja elastyny następuje wyłącznie do 25 roku życia. Po tym czasie wytwarzanie nowych włókien elastynowych zostaje wstrzymane. Ponadto białka naturalne nie istnieją wiecznie – z biegiem lat ich zanik postępuje, aż do 50 roku życia, kiedy to w organizmie nie pozostaje nawet jedno włókno.

Tak więc oczywistym staje się, że fizjologiczny proces starzenia się skóry związany jest z zanikiem wytwarzania przez organizm elastyny, czemu towarzyszy proces zmiany konsystencji kolagenu z nierozpuszczalnego do formy rozpuszczalnej.

Jakie jest zastosowanie elastyny w kosmetyce?

Chociaż naturalnego procesu starzenia się skóry nie da się zatrzymać, da się go w pewnym stopniu zahamować. Najlepszym na to sposobem jest właśnie wykorzystanie właściwości elastyny. Regularne stosowanie przez osoby z cerą dojrzałą preparatów zawierających odpowiednie stężenie elastyny i kolagenu może sprawić określone efekty kosmetyczne.

Wielokrotnie powtarzane badania laboratoryjne potwierdziły nie tylko bezpieczeństwo stosowania tych białek w kosmetykach, ale również ich skuteczność. Dlatego też coraz częściej w składzie takich produktów, jak kremy i mleczka do twarzy, czy balsamy do ciała, znajdujemy właśnie elastynę. Mimo tego, iż elastyna może być stosowana przez osoby w różnym wieku i bez względu na płeć, szczególnie zalecana jest ona przez dermatologom pacjentom, którzy zmagają się z problemami skóry dojrzałej: zwiotczeniem oraz wysuszeniem.

Jakie są właściwości kosmetyków wzbogaconych o elastynę?

Preparaty wzbogacone o to białko naturalne poprawiają sprężystość i elastyczność skóry przy zmianach degeneracyjnych, często występujących wraz z pojawianiem się głębokich zmarszczek. Ponadto znaczący jest fakt, iż elastyna ze względu na swoje właściwości amfoteryczne (zdolność związków chemicznych do reakcji z kwasami i zasadami) stanowi swoistą ochronę skóry i włosów przed szkodliwym wpływem substancji drażniących, które występują w składach rozmaitych środków myjących. Dzięki elastynie substancje takie, jak detergenty tracą potencjał drażniący i stają się bardziej delikatne dla skóry (przestają ją nadmiernie odtłuszczać). W efekcie elastyna stosowana jest w kosmetykach nie tylko w celu ujędrnienia skóry i poprawienia jej poziomu nawilżenia, ale także ze względu na jej łagodzące właściwości, obniżające szkodliwość drażniących substancji myjących. To dlatego tak często pojawia się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i całego ciała, mydłach, płynach do kąpieli, szamponach, preparatach do makijażu, a nawet odżywkach do paznokci.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta śpiąca na poduszce

Dlaczego nocą powinnyśmy stosować mocniejsze kosmetyki?

Pielęgnacja skóry to złożony proces, który należy dostosować nie tylko do rodzaju i potrzeb skóry, …