Twarz kobiety
Chociaż naturalnego procesu starzenia się skóry nie da się zatrzymać, da się go w pewnym stopniu zahamować. |fot.: materiał partnera zewnętrznego

Elastyna – kosmetyczny sposób na młodość i elastyczność skóry

Elastyna stanowi w przemyśle kosmetycznym swoisty hit. Jest to substancja biologiczna, która podobnie jak kolagen naturalnie występuje w ludzkim organizmie, sprawiając, że zachowuje młody wygląd oraz witalność. Cudowne właściwości elastyny sprawiają, że znalazła ona szerokie zastosowanie w preparatach do pielęgnacji ciała. Znajdziemy ją zarówno w kremach przeciwzmarszczkowych, jak i w kosmetykach do włosów.

Czym jest elastyna?

Elastyna, podobnie jak kolagen, to białko naturalne, które występuje we włóknistej tkance łącznej. Głównymi cechami włókien elastynowych są sprężystość oraz ciągliwość – dzięki czemu skóra zachowuje elastyczność i jędrność. Elastyna należy do jednych z najlepszych elastomerów występujących w ludzkim organizmie. Elastomerów, czyli biologicznych substancji, które niczym guma lub kauczuk, potrafią odwracać zjawisko deformacji skóry, a więc przywracać jej strukturze naturalne wymiary, nawet jeśli ulegną one dużym przemianom (np. bardzo rozciągną się w czasie ciąży).

Niestety produkcja elastyny następuje wyłącznie do 25 roku życia. Po tym czasie wytwarzanie nowych włókien elastynowych zostaje wstrzymane. Ponadto białka naturalne nie istnieją wiecznie – z biegiem lat ich zanik postępuje, aż do 50 roku życia, kiedy to w organizmie nie pozostaje nawet jedno włókno.

Tak więc oczywistym staje się, że fizjologiczny proces starzenia się skóry związany jest z zanikiem wytwarzania przez organizm elastyny, czemu towarzyszy proces zmiany konsystencji kolagenu z nierozpuszczalnego do formy rozpuszczalnej.

Jakie jest zastosowanie elastyny w kosmetyce?

Chociaż naturalnego procesu starzenia się skóry nie da się zatrzymać, da się go w pewnym stopniu zahamować. Najlepszym na to sposobem jest właśnie wykorzystanie właściwości elastyny. Regularne stosowanie przez osoby z cerą dojrzałą preparatów zawierających odpowiednie stężenie elastyny i kolagenu może sprawić określone efekty kosmetyczne.

Wielokrotnie powtarzane badania laboratoryjne potwierdziły nie tylko bezpieczeństwo stosowania tych białek w kosmetykach, ale również ich skuteczność. Dlatego też coraz częściej w składzie takich produktów, jak kremy i mleczka do twarzy, czy balsamy do ciała, znajdujemy właśnie elastynę. Mimo tego, iż elastyna może być stosowana przez osoby w różnym wieku i bez względu na płeć, szczególnie zalecana jest ona przez dermatologom pacjentom, którzy zmagają się z problemami skóry dojrzałej: zwiotczeniem oraz wysuszeniem.

Jakie są właściwości kosmetyków wzbogaconych o elastynę?

Preparaty wzbogacone o to białko naturalne poprawiają sprężystość i elastyczność skóry przy zmianach degeneracyjnych, często występujących wraz z pojawianiem się głębokich zmarszczek. Ponadto znaczący jest fakt, iż elastyna ze względu na swoje właściwości amfoteryczne (zdolność związków chemicznych do reakcji z kwasami i zasadami) stanowi swoistą ochronę skóry i włosów przed szkodliwym wpływem substancji drażniących, które występują w składach rozmaitych środków myjących. Dzięki elastynie substancje takie, jak detergenty tracą potencjał drażniący i stają się bardziej delikatne dla skóry (przestają ją nadmiernie odtłuszczać). W efekcie elastyna stosowana jest w kosmetykach nie tylko w celu ujędrnienia skóry i poprawienia jej poziomu nawilżenia, ale także ze względu na jej łagodzące właściwości, obniżające szkodliwość drażniących substancji myjących. To dlatego tak często pojawia się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i całego ciała, mydłach, płynach do kąpieli, szamponach, preparatach do makijażu, a nawet odżywkach do paznokci.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

witaminy w kosmetologii

Witaminy w kosmetologii: przegląd najważniejszych składników aktywnych

Witaminy są niezbędnymi składnikami aktywnymi w kosmetologii, odgrywając kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i młodości …