Fakty i mity o epilacji
O co najczęściej pytają klientki w kontekście epilacji urządzeniami IPL?

Epilacja IPL w pytaniach i odpowiedziach

Jesień to świetny czas na zabiegi związane z trwała depilacją ciała. Seria kilku spotkań powtarzanych co miesiąc pozwala bowiem na pozbycie się niechcianego owłosienia bez narażania się na działanie promieni słonecznych. Jednym z najpopularniejszych urządzeń, które pozwala na wykonanie tego typu procedury jest IPL. Ale oprócz standardowych wskazań i przeciwwskazań klientki gabinetów medycyny estetycznej mają często dodatkowe, ważne pytania związane z zabiegiem. Jakie kwestie budzą największe wątpliwości? Rozwiewamy je wraz z kosmetologami warszawskiego salonu Qclinique.

Czy w przypadku jasnych włosów efekty epilacji IPL będą słabsze?

Skuteczność wykonanego zabiegu zależy od wielu czynników: barwy skóry, koloru włosa (to tak zwany fototyp), grubości włosa czy akceptowalnego progu bólu. Technicznie zabieg odbywa się następująco: światło emitowane przez urządzenie IPL jest wybiórczo pochłaniane przez struktury mieszka włosowego, który z kolei zawiera melaninę (barwnik odpowiedzialny za kolor włosów, skóry i tęczówki oka). Następnie energia zamieniana jest na ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost. Co to oznacza w praktyce dla posiadaczek jasnych włosów? Będą one odznaczały się mniejszą zdolnością do absorpcji światła, przez co wnikająca energia często nie jest wystarczająca do uszkodzenia mieszka włosowego odpowiedzialnego za rozwój włosa. Warto wiedzieć, że najwyższą skuteczność metody E-light IPL+RF można zaobserwować u osób z ciemnymi, grubymi włosami i jasną skórą. Ten rodzaj epilacji będzie mniej efektywny w przypadku osób z włosami w kolorze bardzo jasnego blondu, siwego lub rudego. Dodatkowo u posiadaczek ciemniejszej karnacji duża część impulsu będzie przechwytywana przez barwnik zawarty w skórze, czyli włos zaabsorbuje mniejszą ilość energii cieplnej w postaci światła, co także przełoży się na końcowy rezultat. Dlatego tak ważne jest, żeby nie wykonywać epilacji po intensywnym opalaniu.

Czy ufarbowanie włosów henną przyniesie lepszy efekt epilacji?

Proces usuwania owłosienia zachodzi w mieszku włosowym i łodydze włosa za sprawą naturalnego barwnika, czyli melaniny. Ufarbowanie włosów henną nie będzie miało najmniejszego wpływu na zwiększenie zawartości melaniny, a wiec nie przełoży się także na efekt końcowy.

Czy cała seria epilacji wystarczy na zawsze, czy należy robić zabiegi przypominające?

Tak naprawdę żadna z metod depilacji nie da nam 100% gwarancji pozbycia się na stałe niechcianego owłosienia. Tak samo jest w przypadku E-light (IPL+RF). Dlatego po zakończeniu całej serii zaleca się wykonanie zabiegu przypominającego z częstotliwością raz na około pół roku. Przeciwdziała to ewentualnemu pojawieniu się nowych włosów, zwłaszcza uosób narażonych na odrastanie, czyli obciążonych genetycznie, przyjmujących specyfiki na porost włosów albo po terapii hormonalnej.

Czy kobiety w ciąży mogą wykonać epilację na okolicach nóg lub pach?

Ciąża to jedno z podstawowych przeciwwskazań do wykonania wielu zabiegów, w tym epilacji urządzeniem IPL. Z powodów oczywistych na kobietach spodziewających się dziecka nie wykonuje się testów żadnej aparatury, a więc zagrożenie płodu w wyniku przeprowadzenia takiego zabiegu jest domniemane. Naczelną zasadą w przypadku kobiet w ciąży jest zaniechanie wykonywania zabiegów epilacji, nawet na okolicach odległych od brzucha. Warto wiedzieć, że panie spodziewające się dziecka wyróżnia nie tylko większa wrażliwość na ból, ale także skłonność do powstawania przebarwień. Tak więc stanowczo zaleca się odłożenia zabiegów aparaturowych na czas po zakończeniu karmienia piersią.

Czy za pomocą urządzenia IPL można usuwać włosy z wyrastających pieprzyków?

Brązowy pieprzyk, czyli znamię barwnikowe, nie powinno być drażnione ani żadnym rodzajem światła (w tym słonecznym), ani w żaden inny sposób. Jest to uwarunkowane względami medycznymi. Jedynym dopuszczalnym sposobem jest delikatne skracanie włosów, jeśli jednak to nie wystarcza należy się skontaktować z lekarzem specjalistą.

Czy zabieg epilacji można wykonać na skórze z tatuażem?

Niestety nie. Barwnik zawarty w tatuażu będzie mocno absorbował światło i w efekcie ulegnie spaleniu. Konsekwencje są łatwe do przewidzenia. Po pierwsze, może to skutkować poparzeniem ciała, po drugie – odbarwieniem samego tatuażu.

Czy pomiędzy kolejnymi zabiegami serii można korzystać z innych metod usuwania owłosienia?

Jedynym dopuszczalnym „urządzeniem” w trakcie trwania serii jest maszynka jednorazowa, ewentualnie trymer. Co więcej, przynajmniej na miesiąc przed planowanym zabiegiem trzeba zrezygnować także z depilatora, wosku oraz pęsety. Dlaczego? Otóż przy wyrywaniu włosów usuwamy także cebulkę. Wówczas włos nie zdąży już odrosnąć do pożądanej długości. To z kolei spowoduje, że zabieg okaże się nieskuteczny (urządzenie nie zadziała na mieszek i łodygę). Kolejną istotną kwestią przy korzystaniu z serii epilacji jest możliwie jak największe ograniczanie golenia włosów w ogóle. Wzmacnianie ich w ten sposób może spowodować wydłużenie cyklu spotkań w gabinecie.

Dlaczego tak ważne jest zachowanie 4-6 tygodniowego odstępu między zabiegami depilacji urządzeniem IPL?

Ma to związek z zasadą działania urządzenia, któremu podlegają włosy w fazie aktywnego wzrostu (anagen). W tym czasie nowy włos powoli „kiełkuje” z mieszka, a następnie zwiększa swą długość przez podział komórek u podstawy. Faza ta trwa ok. 4-8 tygodni na ciele i około 2-6 lat na głowie. Kolejny etap to katagen, czyli tzw. faza przejściowa. Dojrzały włos uwalniany jest z brodawki i przesuwa się ku górze. Jest więc gotowy do wypadnięcia. Ostatni okres to telogen, czyli tzw. faza spoczynku (trwa około 2-3 miesiące). Włos wypychany jest ku górze, po czym wypada. Po telogenie następuje ponownie anagen i cały cykl rozpoczyna się na nowo. Dwie ostatnie fazy wzrostowe włosa są „nieme” na działanie lasera, ponieważ nie zaabsorbują odpowiedniej dawki światła i zachowają zdolność do regeneracji i dalszego wzrostu. Należy pamiętać o zalecanych odstępach czasowych, ponieważ nadmierne wydłużanie przerw między zabiegami może znacznie opóźnić ostateczny efekt trwałej redukcji owłosienia.

RED

Sprawdź także

zimowe zabiegi na skórę

Zimowa pielęgnacja – 3 kroki do pięknej skóry

W okresie zimowym skóra wymaga od nas większego poświęcenia i odpowiedniej pielęgnacji. Mróz, nieprzyjemny wiatr …