kobieta z włosami farbowanymi henną
Co wpływa na renesans hennowania w koloryzacji i czy warto postawić na hennę do włosów? | fot.: stock.adobe.com

Henna do włosów – czy warto?

Wiele pań, ale coraz częściej także i panów, postanawia zmienić swój naturalny kolor włosów. Wówczas najrozsądniejszym wyborem okazuje się kupno farby i pomalowanie włosów samodzielnie lub udanie się do salonu fryzjerskiego na dość kosztowną wizytę. Niemniej jednak, farby, podobnie jak inne zabiegi, potrafią skutecznie zniszczyć włosy, a także doprowadzić do zmian w ich strukturze. Coraz popularniejsze staje się więc koloryzowanie ich w sposób naturalny, a więc powrót do tradycyjnego farbowania henną. Co wpływa na renesans hennowania w koloryzacji i czy warto postawić na hennę do włosów?

Jak działa henna do włosów?

Farbowanie włosów henną potocznie nazywa się ich hennowaniem. W momencie nałożenia jej na włosy, uwalniane są cząsteczki barwnika, pozyskiwanego z lawsonii. Wówczas przenikają one głęboko w głąb, do kory włosa. Następnie cząsteczki te łączą się z keratyną, zawartą we włosach i nadają pasmom pożądany kolor. Co więcej, taki sposób farbowania ma też „skutek uboczny” w postaci poprawy kondycji włosa. Dzieje się tak dlatego, że hennowanie włosów uzupełni ubytki keratyny w kosmykach, co może objawić się tym, że tuż po zabiegu będziemy mieć wrażenie, że nasze włosy stały się grubsze, mocniejsze i o wiele bardziej lśniące.

Okazuje się, że sama henna do włosów, która łączy się z keratyną w naszych włosach, zapewnia im ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a także przed utratą wilgoci. Niemniej jednak, można spotkać się z twierdzeniem, że henna także „oblepia” i usztywnia nasze włosy. Nic bardziej mylnego, jej działanie bazuje na łączeniu się z keratyna i uzupełnianiu jej ubytków i uszkodzeń we włosach. Nawet jeśli po farbowaniu henną zauważymy, że włosy stają się sztywne i szorstkie, efekt ten utrzyma się zaledwie przez 1-2 dni.

Jakiego efektu użycia henny możemy się spodziewać?

Pamiętajmy o tym, że henna nie zmieni drastycznie naszego koloru włosów, dzięki jej użyciu możemy raczej pogłębić naturalny kolor. A ponieważ paleta barw naturalnej henny jest bardzo ograniczona, to i uzyskany odcień będzie zależał przede wszystkim od wyjściowego pigmentu włosów przed farbowaniem. Naturalna henna barwi włosy na pomarańczowo-czerwono – może więc wpłynąć bardzo mocno jedynie na naturalny jasny kolor włosów zmieniając go na rudy. Z kolei włosy ciemne raczej znacząco nie zmienią swojego odcienia po farbowaniu henną.

Należy również pamiętać, że henna trwale wnika w strukturę włosa i trwale zmienia kolor kosmyków. Powrót do naturalnego koloru będzie więc niezwykle trudny i będzie wymagał od nas cierpliwości, gdyż jedynym sposobem na odzyskanie dawnego koloru, jest naturalne odrośnięcie włosów. Zwróćmy także uwagę na przesuszone końcówki – suche włosy będą mocniej chłonęły kolor i finalnie mogą odróżniać się na długości włosa.

Jaki kolor włosów możemy uzyskać dzięki hennie?

Jak już wspomnieliśmy, kolory możliwe do uzyskania dzięki hennie są dość ograniczone, a czysta henna barwi raczej na czerwono i pomarańczowo. Dlaczego więc produkty z henną oferują także inne kolory? Otóż dzieje się tak za sprawą dodatków, naturalnych barwników uzyskiwanych z roślin. Jednym z nich jest niebieskie indygo (wyciąg z indygowca farbiarskiego), który daje efekt ciepłego miedzianego brązu. Jeśli do henny zostanie dodana też amla spodziewanym efektem jest chłodny odcień brązu.

Dlaczego warto hennować włosy?

Traktowanie włosów farbą, szczególnie na bazie amoniaku, ma dla nich zazwyczaj opłakane skutki. Włosy stają się słabe, a także wyraźnie rozwarstwiają się łuski włosowe, co wyraźnie wpływa na strukturę i kondycję włosów. Henna zaś jest barwnikiem pochodzenia roślinnego, a więc całkowicie naturalnym, i na pewno będzie dobrym wyborem dla wszystkich tych, którzy chcą przeprowadzić łagodne farbowanie, bezpieczne dla naszych kosmyków, a jednocześnie niezwykle trwałe.

Okazuje się, że henny są kosmetykami do koloryzacji o wiele łagodniejszymi i mniej inwazyjnymi, niż dobrze nam znane chemiczne, drogeryjne farby do włosów. Dodatkowo henna uzupełni braki keratyny we włosach, dzięki czemu wzmocni je i nada dodatkowy walor pielęgnacyjny. Jeśli należysz do grupy osób, która nie planuje radykalnej zmiany koloru włosów, a jedynie chce go delikatnie zmienić czy pogłębić, to henna jest opcją wartą rozważenia. Będzie ona również będzie wspaniałą alternatywą dla tradycyjnej farby, gdyż dzięki dobraniu odpowiedniego ocienia henny, możesz skutecznie pogłębić swój naturalny kolor włosów odzyskując blask, gładkość i zdrowy wygląd.

Niemniej jednak chcąc hennować włosy, przygotuj się na to, że na rynku istnieje dość ograniczony wybór kolorów, a dodatkowo będziesz musiała poświęcić na hennowanie włosów dłuższy czas (nawet kilka godzin). Sama technika tego zabiegu nie jest łatwa, niemniej jednak warto go przeprowadzić, gdyż poza trwałą zmianą koloru, wyraźnie wzmocnimy i odżywimy nasze pasma, a jednocześnie nadamy im zdrowy blask.

Materiał partnera

Sprawdź także

ruda dziewczynka leżąca na trawie

Jakich kosmetyków potrzebuje dziecko?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to najbardziej ekscytujący moment w życiu każdego przyszłego rodzica. To także …