dziewczyna dba o twarz
Świadoma pielęgnacja polega na tym, że oprócz dobrania produktów do typu cery i podtypu skóry potrafisz ich używać | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak dbać o twarz, żeby dłużej zachowała młody wygląd?

Zachowanie młodego wyglądu twarzy polega na pracowaniu nad całym ciałem. To, jak wygląda nasza cera, nie jest jedynie wynikiem smarowania jej drogim kremem. Widać na niej wszystko: naszą dietę, to, czy odpoczywamy, a nawet czy cieszymy się z życia. Oprócz świadomej pielęgnacji skóry twarzy warto też zadbać o resztę ciała.

Świadoma pielęgnacja to podstawa

Świadoma pielęgnacja polega na tym, że oprócz dobrania produktów do typu cery i podtypu skóry potrafisz ich używać. W praktyce oznacza to, że znasz potrzeby własnej skóry, wiesz jak reaguje na konkretne składniki, czy potrzebuje nawilżenia emolientowego, czy lepsze będzie dla niej humektantowe. Nie traktujesz skóry jak wroga, nie walczysz z jej niedoskonałościami, ale szukasz przyczyn i działasz w kierunku ich naprawy.

To warto wiedzieć

W każdej pielęgnacji bardzo ważna jest systematyczność. Jeżeli zmieniasz kosmetyki, próbujesz nowych substancji czynnych, decydujesz się stosować wyłącznie naturalne maseczki na twarz, musisz dać im czas. Dwa tygodnie – tyle średnio potrzebuje kosmetyk, aby w pełni pokazać swoje działanie, a skóra, aby na niego zareagować. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak podrażnienie, pieczenie, zaczerwienienie, najpewniej jest to reakcja alergiczna. Odstaw produkt natychmiast.

Kieruj się umiarem, nie przesadzaj z oczyszczaniem, peelingi stosuj maksymalnie raz w tygodniu. Każda skóra potrzebuje swojej warstwy ochronnej, czyli bariery hydrolipidowej, którą peelingami po prostu ścierasz. Myj buzię maksymalnie 2 razy dziennie, tonik wklepuj, nie trzyj po twarzy nasączonym nim płatkiem. Pamiętaj też, że płyn micelarny trzeba zmyć z twarzy wodą. Jeżeli tego nie zrobisz, zostawisz na skórze micele, które będą cały czas pracować nad rozpuszczaniem warstwy lipidowej – to bardzo szybka droga do spowodowania poważnego odwodnienia skóry.

Nie używaj do mycia żadnych akcesoriów, wszelkiego rodzaju szczoteczki i magiczne gąbeczki robią Twojej skórze codziennie mikropeeling, który, jak już ustaliliśmy wcześniej, w nadmiarze bardzo szkodzi skórze. Do mycia buzi zmniejszaj temperaturę wody na letnią. Gorąca pobudza gruczoły łojowe do pracy przy cerze tłustej, a przy suchej powoduje maksymalne przesuszenie.

Szukaj balansu

Masaże, yoga twarzy, bańka chińska, kamień Gua Sha, rollery – żeby korzystać z tego wszystkiego, potrzebne byłoby więcej godzin niż posiada doba. Przetestuj kilka opcji masowania i wybierz jedną, maksymalnie dwie, które najbardziej przypadną Ci do gustu. Masaże to jeden z lepszych sposobów na młody wygląd.

Wprowadzanie do pielęgnacyjnej rutyny składników aktywnych, takich jak m.in. retinol, witamina C, niacynamid, peptydy, ceramidy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, salicylowy i hialuronowy to dobry pomysł pod warunkiem, że nie stosujesz ich wszystkich na raz. Łatwo ulec modzie na intensywne kuracje odmładzające, ale zachowaj w tym wszystkim umiar. Skóra, której będziesz codziennie aplikować koktajl ze skoncentrowanych substancji czynnych, będzie po prostu przeciążona i niestety osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego.

Jeżeli nie wiesz jak dobrze skomponować własną pielęgnację, poproś o pomoc specjalistę. Taka inwestycja z pewnością zwróci się w postaci świetnie wypielęgnowanej skóry.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pielęgnacja domowa

Jak pielęgnować skórę po 35. roku życia? Poradnik

Starzenie się skóry to proces naturalny i postępujący. Zaczyna się bardzo wcześnie – już po …