Jak aplikować kosmetyki do włosów
Jak aplikować kosmetyki do włosów? | fot.: Fotolia

Kosmetyki do włosów – instrukcja obsługi

Producent kosmetyku do włosów obiecuje wspaniałe efekty, a włosy po zastosowaniu wcale nie przypominają tych z reklamy? Być może jednak to nie wina kosmetyku, a niewłaściwej jego aplikacji. Stosowanie masek i odżywek wymaga odpowiedniego podejścia do pielęgnacji włosów. 

Jak aplikować kosmetyki do włosów

Chcąc poprawić efekty pielęgnacji swoich włosów: na wstępie zapomnijmy o podziale na maski i odżywki, który sugeruje, że maskę trzyma się długo na włosach, a odżywkę krótko. Jeśli odżywka ma ciekawy skład kosmetyczny i jest dość treściwa, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować potrzymać ją dłużej na włosach i sprawdzić, jakie da to efekty. Z kolei maskę można trzymać krócej niż zaleca producent, jeśli włosy po długim czasie aplikacji są oklapnięte i obciążone. Podobnie jest z częstotliwością stosowania tego typu kosmetyków. Włosy zniszczone i suche mogą potrzebować intensywnej maski po każdym myciu, a nie, jak często się zaleca, raz w tygodniu. Podsumowując, należy patrzeć na skład i konsystencje preparatu do włosów i nieco metodą prób i błędów, dobrać odpowiednią częstotliwość i czas trzymania na włosach.

Istotne są także poszczególne czynności związane z aplikacją kosmetyków na włosy. Przede wszystkim, przed nałożeniem odżywki lub maski na mokre włosy, należy je odsączyć z nadmiaru wody. Inaczej preparat ulegnie rozwodnieniu, a jego działanie nie będzie zbyt intensywne. Po nałożeniu kosmetyku, włosy dobrze jest też rozczesać grzebień o szeroko rozstawionych zębach, tak aby maska lub odżywka odpowiednio dotarła do każdego pasma włosów. Niezawodną metodą zwiększenia efektów przy stosowaniu kosmetyków do włosów, jest czepek i ręcznik, założony na czas aplikacji. Dzięki ciepłu, jakie się wytworzy, dobroczynne substancje lepiej wnikną w głąb włosów, a tym samym efekty stosowania mogą być jeszcze lepsze. Ważny jest też proces spłukiwania kosmetyków, woda nie powinna być ani zbyt gorąca ani też za zimna.

Alternatywne metody

Istnieją także alternatywne podejścia do stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych włosów. Jedną z metod jest nakładanie odżywki lub maski przed myciem głowy. Jednak szampon, którego się użyje po takim zabiegu, powinien być możliwie delikatny, aby nie wymyć całkowicie dobrych składników kosmetycznych. Ta metoda polecana jest szczególnie osobom, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami. Jest też odpowiednia, gdy celem pielęgnacji nie są włosy (albo nie tylko one), ale odżywienie skóry głowy.

Z kolei po myciu włosów, nie zawsze trzeba zaaplikować kosmetyk na całe włosy, niekiedy wystarczy nałożyć je tylko na długość. W ten sposób, najbardziej zniszczone partie włosów zostaną wypielęgnowane, natomiast włosy przy skórze wciąż będą świeże i odbite od nasady głowy.

Maski i odżywki można także dowolnie wzbogacać za pomocą ulubionych produktów. Mogą to być oleje, nawilżacze, keratyna czy ekstrakty. Sprawdzą się też produkty kuchenne, takie jak: miód, kleik z siemienia lnianego czy oliwa z oliwek.

Warto wypróbować różne sposoby aplikowania masek i odżywek, aby znaleźć te, które najkorzystniej wpływają na stan włosów. Jeśli mimo wielu prób, dany kosmetyk dalej się nie sprawdza, wzbogacenie go ulubionymi półproduktami może sprawić, że tak aplikowana maska lub odżywka nabierze nowych właściwości.

KFE

Sprawdź także

pielęgnacja z różnych stron świata

Rytuały pielęgnacyjne z różnych kultur: czego możemy się nauczyć?

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji ciała i ducha. Te tradycje, które często …