kostki naturalnych mydeł obok ziół i kwiatów
Prawdziwe mydła naturalne to produkty zawierające tłuszcze zarówno zwierzęce jak i roślinne | fot.: stock.adobe.com

Naturalne mydła: rodzaje i zastosowanie

Mydło to najstarszy produkt w historii ludzkości. Niemalże od zawsze towarzyszyło codziennej pielęgnacji, dbając o czystość i stan skóry. Obecnie olbrzymi wybór sprawia, że ciężko jest wybrać produkt, który spełni oczekiwania, tym bardziej że spora część kosmetyków nie jest tak naprawdę mydłem. Co zatem warto wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru?

Afera o mydło

Prawdziwe mydła naturalne to produkty zawierające tłuszcze zarówno zwierzęce jak i roślinne. Najczęściej stosowanymi surowcami są między innymi olej laurowy, dbający o prawidłowy stan naturalnego płaszcza lipidowego skóry, oliwa i oleje roślinne – zmiękczają skórę, równocześnie dbając o jej natłuszczenie i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Dodatki, takie jak na przykład masło shea, działają przeciwzapalnie i pielęgnacyjnie. Prawdziwe, naturalne mydła mają pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry, dlatego dokładnie oczyszczają i nie wywołują podrażnień. Coraz częściej mydła naturalne wypierane są przez kostki myjące, czyli syndety. Zawierają one ok 10% naturalnego mydła, pozostałą część stanowią składniki syntetyczne, głównie detergenty, środki zapachowe i nadające pożądaną barwę oraz konserwanty. Choć spełniają swoją funkcję, oferując dokładne usuwanie zanieczyszczeń skóry, to tak naprawdę bardzo często działają drażniąco. Wysoki udział detergentów w składzie produktu powoduje, że skóra, broniąc się przed ich wpływem, niejednokrotnie zaczyna się przetłuszczać.

Zwykłe mydło a mydło naturalne

Prawdziwe mydło, aby stało się produktem, który trafia na półki sklepowe, musi odpowiednio długo leżakować. Proces ten nazywa się dojrzewaniem mydła i trwa zazwyczaj kilka tygodni. W przypadku syndetów czas przeznaczony na dojrzewanie nie jest potrzebny i są one gotowe do użytku praktycznie po zejściu z taśmy produkcyjnej. Naturalne mydła mają bardzo prosty skład, zazwyczaj do jego wykonania służy 4-5 składników. Są wolne od konserwantów i niepotrzebnych barwników, które bardzo często wywołują podrażnienia i alergie.

Skład ma znaczenie

Ze względu na skład wyróżnia się kilka rodzajów mydeł:

  • szare mydło – mydło potasowe, nie zawiera sztucznych barwników, ani dodatków zapachowych. Jest idealne dla osób z alergiami, świetnie rozpuszczalne w wodzie, dokładnie umyje skórę twarzy, ciała jak i włosy. Ponadto jest często stosowane do prania odzieży.
  • mydło kastylijskie – początkowo nazywano tak każde mydło produkowane przy użyciu olejów roślinnych. Obecnie w składzie tego mydła dominuje oliwa z oliwek, która nie tylko delikatnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, ale także pielęgnuje.
  • mydło marsylskie – podobnie jak mydło kastylijskie, powstało na bazie oliwy oliwek, jednak w odróżnieniu od niego jest mydłem potasowym. Niejednokrotnie stosuje się tańszy zamiennik oliwy, jakim jest olej palmowy, choć wówczas nie jest to tradycyjne mydło marsylskie. Ciekawą odmianą jest ta z dodatkiem lawendy. Dzięki niej zyskuje niesamowity zapach i delikatny, fioletowy kolor.

Choć wśród mydeł wyróżnia się jeszcze wiele rodzajów, warto zadbać, aby to wybierane, miało jak najbardziej naturalny i prosty skład.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

poranna rutyna twarz

Poranna rutyna kosmetyczna – klucz do pięknej skóry przez cały dzień

Poranna rutyna jest fundamentalnym elementem pielęgnacji skóry, mającym na celu jej przygotowanie do wyzwań każdego …