O czym pamiętać po zabiegach medycyny estetycznej
Niemal wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, nieważne czy są to zabiegi laserowe, mezoterapia czy peelingi, mniej lub bardziej uszkadzają skórę | fot.: materiał partnera zewnętrznego
Strona główna / Uroda / O czym powinniśmy pamiętać po zabiegach medycyny estetycznej?

O czym powinniśmy pamiętać po zabiegach medycyny estetycznej?

Zabiegi medycyny estetycznej stają się powoli częścią naszej codzienności. Nieważne czy już z nich korzystasz czy dopiero zamierzasz odwiedzić gabinet – w obu przypadkach powinnaś wiedzieć, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja po zabiegu. O to jak dbać o skórę, aby efekty wizyty utrzymały się jak najdłużej, pytamy dr. Krzysztofa Ziemlewskiego z Kliniki Ziemlewski.

Niemal wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, nieważne czy są to zabiegi laserowe, mezoterapia czy peelingi, mniej lub bardziej uszkadzają skórę. Jest to po prostu pierwszy etap oddziaływania, który w rezultacie ma prowadzić do poprawienia jej kondycji. Jak objawia się to uszkodzenie?

– Skóra bardzo często bywa zaczerwieniona, podrażniona, obrzęknięta i zasiniona. Może jej towarzyszyć również uczucie pieczenia, ściągnięcia czy nawet ból. Właśnie dlatego w tym okresie wymaga ona szczególnej uwagi i troskliwej pielęgnacji – tłumaczy dr Krzysztof Ziemlewski z Kliniki Ziemlewski w Warszawie.

Najważniejsze zalecenia

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, która może znacznie przyspieszyć okres rekonwalescencji po zabiegu.

– Najczęściej konieczne jest stosowanie ochrony w postaci kremów z wysokim filtrem w okresie letnim lub chroniących przed mrozem zimą. Należy też pamiętać o unikaniu  basenu, sauny czy ekspozycji słonecznych do momentu wygojenia się skóry – wyjaśnia dr Ziemlewski. Przy pozostałych zaleceniach trzeba wziąć pod uwagę rodzaj wykonywanego zabiegu i indywidualny stan skóry pacjenta. Po wykonaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej skóra każdego z nas reaguje inaczej. U jednych osób pojawia się tylko delikatne podrażnienie, u innych zaś intensywne zaczerwienienie, pieczenie i stan zapalny. Poza podstawową pielęgnacją warto, np. na noc stosować kremy silnie regenerujące i antybakteryjne, które przyśpieszą proces gojenia i ochronią zranioną skórę. W zależności od rodzaju zabiegu jakiemu się poddaliśmy i stopnia uszkodzenia naskórka częstotliwość stosowania preparatów i ich skład będzie się od siebie i różnił – dodaje dr Ziemlewski.

Pielęgnacja domowa

Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszej skóry po zabiegu, oprócz stosowania się do podstawowych zaleceń, jest dobranie odpowiednich kosmetyków. Część z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, że okres po zabiegu jest dla skóry naprawdę trudny i wymaga stosowania specjalnych preparatów. Zastanawiacie się, dlaczego nie mogą to być kremy, których używacie na co dzień?

– Zwykłe kosmetyki mogą powodować uczulenia i dodatkowo podrażniać skórę, wydłużając tym samym proces gojenia. Natomiast dobrze dobrane kosmeceutyki działają przeciwzapalnie i przyśpieszają regenerację naskórka. Łagodzą też podrażnienia, zmniejszają zaczerwienienie oraz nawilżają, tworząc tym samym opatrunek dla skóry – wyjaśnia dr Krzysztof Ziemlewski.

Czym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiednich kosmeceutyków? Na pewno warto zwrócić uwagę na skład preparatu – szukajmy składników takich jak: kwas hialuronowy, koenzym Q10, witaminy A, C, E, KK, PP, Alantoina, D-pantenol, gliceryna, wyciągi roślinne oraz wody termalne. Wysoka jakość składników charakteryzuje m.in. linię kosmeceutyków Teoxane. Produkty te wyróżniają się innowacyjnym składem, pozbawionym parabenów czy fenoksyetanolu, dbałością o maksymalną tolerancję skóry sprawdzoną pod ścisłą kontrolą dermatologiczną oraz jakością wykonania. Dużą zaletą jest również dostępność szerokiej gamy produktów – możemy dzięki temu skomponować idealnie dobraną pielęgnację na dzień i na noc, zarówno po zabiegach, jak i później, na co dzień.

– Kosmeceutyki, które zazwyczaj polecam pacjentom to te, które dostępne są w aptekach bądź gabinetach medycyny estetycznej. Są to sprawdzone produkty, które nie powodują podrażnień, uczuleń i zaczerwienienia skóry. Stosowane bezpośrednio po zabiegach powodują złagodzenie objawów, zmniejszenie bólu i zabezpieczenie skór, a w późniejszym etapie przedłużenie i wzmocnienie efektów zabiegu – mówi dr Ziemlewski.

Dobrze dobrane kosmeceutyki warto stosować nie tylko w przypadku różnych problemów skórnych czy tylko w okresie rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej. Są to produkty, które doskonale nadają się do codziennej pielęgnacji pozwalając uzyskać zdrową skórę oraz spotęgować i przedłużyć efekt wykonywanych zabiegów.

Krzysztof-Ziemlewskidr Krzysztof Ziemlewski – dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Ukończył Wydział Lekarski Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Jest absolwentem Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej w Warszawie. Członek Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, UIME (Union Internationale de Medicine Esthetique – Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej), Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Medycyna estetyczna to specjalizacja, którą zajmuje się od 2001 roku. Specjalizuje się w metodach wielokierunkowego odmładzania skóry. Posiada bogate doświadczenie w korekcji i modelowaniu twarzy z użyciem kwasu hialuronowego, kwasu polimlekowego, hydroksyapatytu oraz toksyny botulinowej. Prowadzi szkolenia dla lekarzy w zakresie technik stosowanych w medycynie estetycznej (wypełniacze, toksyna botulinowa, mezoterapia oraz peelingi chemiczne).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Idealna dieta dla Twojej skóry!

Jak wiele uwagi poświęcamy codziennie temu, co jemy? Powszechnie wiadomo, że fundamentem zdrowia jest zrównoważona i …